Polska

MP 16-latków: Triumf Polonii Warszawa!

Joanna Kwatera 2019-07-12 20:32

W Lublinie zakończyły się dziś Mistrzostwa Polski Juniorów 16-letnich i choć nie padł w nich już żaden rekordowy wynik zawodnicy ustanowili kilka dobrych rezultatów. W piątek w Aqua Lublin błyszczeli pływacy Polonii Warszawa, którzy na dwanaście rozegranych dziś finałów triumfowali w czterech z nich, a najczęściej dekorowana była w piątek Daria Zielińska.

Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawała po dzisiejszej rywalizacji Zielińska. Szósta zawodniczka mistrzostw Europy juniorów z Kazania rozpoczęła triumfalny pochód od zwycięstwa w swojej koronnej konkurencji 200m stylem motylkowym. Wicemistrzyni Polski nie miała w tym wyścigu równych sobie rywalek, gdyż druga na mecie Aleksandra Tasak dotarła do mety niemal pięć sekund za nią. Zielińska wygrała z czasem 2:14.81. W tej samej konkurencji wśród chłopców najlepszy okazał się Jan Zubik, który rozprawił się z konkurentami podobnie wyraźnie jak kilka minut wcześniej jego klubowa koleżanka. Pływak warszawskiej Polonii najszybciej rozpoczynał ten dystans, najszybciej także finiszował, notując rekord życiowy 2:01.43. Cztery sekundy i trzy setne za nim ukończył ściganie Paweł Uryniuk.

Znakomicie Zielińska poradziła sobie jeszcze dzisiaj w Aqua Lublin dwukrotnie w konkurencjach kończących zmagania najlepszych 16-latków w Polsce. Na 800m stylem dowolnym ograła zwyciężczynie rywalizacji na dystansie o połowę krótszym Maję Nowak, wychodząc na prowadzenie już po pierwszych czterech długościach pływalni, a z każdą kolejną uciekała rywalce coraz dalej, pokonując wszystkie poniżej minuty i dziesięciu sekund. Na metę dotarła z najlepszym wynikiem w karierze 9:12.14. Następnie miała około pół godziny na odpoczynek i stawienie się do rywalizacji sztafetowej, gdzie wystartowała na ostatniej zmianie, kończąc swój odcinek konkurencji 4x100m stylem zmiennym kraulem. Zielińska poradziła się z tym zadaniem rewelacyjnie, osiągając ze startu lotnego czas 58.86 i wraz z Kornelią Buszką, Agatą Russek i Wiktorią Dąbrowską mogły cieszyć się z kolejnego triumfu w zmaganiach sztafetowych, a zaraz potem rozpocząć zasłużone wakacje. Rezultat zwyciężczyń to 4:24.77.

Do poprawienia rekordu Polski 16-latków na dystansie 100m stylem dowolnym Mateusz Chowaniec przymierzał się już po raz kolejny. Regularnie łamiący w tym sezonie barierę pięćdziesięciu jeden sekund pływak Wodnika Siemianowice Śląskie rozpoczął pierwsze 50m w szaleńczym tempie, ale i w końcówce nie zabrakło mu mocy. Wpadł na ścianę finiszową z czasem 50.56 wyprzedzając swoich rywali niemal dwie sekundy, choć do rekordowego rezultatu trochę mu jeszcze zabrakło. Wśród dziewcząt triumfowała Julia Maik, ustanawiając już drugi najlepiej punktowany wynik tej imprezy 57.22, ale w tym wyścigu musiała ostro bić się o zwycięstwo z Martyną Jabłońską. Zawodniczka z Piaseczna najszybciej wystartowała, jednak w końcówce to Maik okazała się silniejsza o dwadzieścia siedem setnych sekundy.

Świetnie taktycznie rozegrał wyścig na 1500m stylem dowolnym Michał Daszkiewicz. Na pożegnanie z mistrzostwami Polski Oświęcimianin dołożył do swojej bogatej kolekcji zdobyczy z Lublina kolejny triumf! Przez sporą część dystansu na prowadzeniu płynął Konrad Zieliński, ale czujny Daszkiewicz szykował atak dopiero na końcówkę rywalizacji, choć cały wyścig nie odpuszczał rywala więcej niż kilkanaście setnych sekundy. Na ostatnich 200m urwał się wyraźnie zawodnikowi 190 Łódź, prezentując sprinterski finisz, a na tablicy wyników ukazał się czas 16:02.70. W to wszystko próbował wmieszać się jeszcze Wiktor Trylski, ale ostatecznie zawodnik Tri-Team Rumia dopłynął do mety na trzeciej lokacie.

W ostatniej już konkurencji w stylu klasycznym w tej imprezie udało się w końcu wydrzeć zwycięstwo Alicji Wojtkowiak, która wynikiem 1:11.73 poprawiła o prawie pół sekundy swój rekord życiowy na dystansie 100m. Na tym samym odcinku, ale w stylu grzbietowym dominację Martyny Piesko przerwała natomiast Adela Piskorska (1:04.56).

Blisko najlepszego osiągnięcia w historii krajowego ścigania juniorów 16-letnich byli jeszcze w kończącej zmagania w Aqua Lublin konkurencji 4x100m stylem zmiennym pływacy Śląska Wrocław. Wiktor Pityński, Oskar Cebula, Oliwier Gawron i rewelacyjnie finiszujący Nazar Żurawel osiągnęli wynik 3:55.86.

Zarówno w klasyfikacji medalowej jak i punktował zwyciężyli zawodnicy Polonii Warszawa, gromadząc na swoim koncie aż 15 krążków, w tym osiem złotych oraz 588 punktów. W pierwszym z tych rankingów wyprzedzili oni drużyny Unii Oświęcim i G-8 Bielany Warszawa, a w drugim zawodników z Bielan oraz pływaków Śląska Wrocław.