Polska

MP 15-latków: Rekordowy pierwszy dzień!

Joanna Kwatera 2018-12-15 01:26

Niezły poziom sportowy, pojedynki budzące wielkie emocje, a także rekord kraju były ozdobą pierwszego dnia mistrzostw Polski juniorów 15-letnich, które rozpoczęły się dzisiaj w Ostrowcu Świętokrzyskim. O najlepsze osiągnięcie w historii tej kategorii wiekowej poczyniły starania na zakończenie dzisiejszej rywalizacji pływaczki Polonii Warszawa.

Zawodniczki klubu ze stolicy postarały się dziś o to, by w tabelach rekordowych obok ostatniej z konkurencji sztafetowych w tej kategorii wiekowej, której rekord dzierżyła dotąd inna drużyna (G-8 Bielany Warszawa), wpisać swoje nazwiska. Po pierwszych dwóch zmianach wyścigu na 4x200m stylem dowolnym było jasne, że o końcowy triumf Warszawianki powalczą z dobrze dysponowanymi pływaczkami WKS Śląsk Wrocław, które miały w składzie niezwykle mocne Julię Kindrat i najszybciej finiszującą Emilię Hellak, choć znakomicie spisywały się też drużyny Warty Poznań oraz druga ekipa Polonii Warszawa. Jednak Kornelia Buszka, Julia Wróbel, Weronika Cynarska i Maria Murawska zdołały obronić wywalczoną na trzecim odcinku pozycję liderek i na metę wpadły notując rezultat ponad dwie sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu kraju – 8:27.18. Wynikiem lepszym niż wynosił dotychczas rekord Polski popisały się też drugie na mecie pływaczki z Wrocławia (8:29.02).

Buszka znakomicie spisała się jeszcze w sprincie kraulowym, osiągając rekord życiowy 25.67, choć to wystarczyło jej do zajęcia drugiego stopnia podium. Jeszcze szybciej pokonała ten dystans Martyna Jabłońska, uzyskując 25.57, która wygrała te zmagania, tracąc trzydzieści osiem setnych do rekordowego rezultatu Kornelii Fiedkiewicz z 2016 roku. Barierę dwudziestu sześciu sekund w tym wyścigu złamały jeszcze dwie kolejne zawodniczki Adrianna Szwabińska i Julia Maik.

Całe podium pływaczki Polonii Warszawa zajęły w finale konkurencji 100m stylem motylkowym, gdzie najlepsza okazała się Wróbel (1:01.97), a kolejne lokaty zajęły Murawska i Daria Zielińska. Pojedynek na szczycie kibice mieli okazję oglądać za to w rywalizacji chłopców na tym samym dystansie, a z dwójki Paweł Uryniuk – Mateusz Chowaniec szybciej na mecie zameldował się ten pierwszy, uzyskując czas jedynie czternaście setnych sekundy słabszy niż wynosi rekord kraju Marcina Goraja sprzed dwóch lat – 54.12. Zawodnik Wodnika Siemianowice Śląskie zwyciężył natomiast w konkurencji sprinterskiej stylem dowolnym, pieczętując swój triumf życiówką 23.20.

W konkurencji 200m stylem dowolnym najlepsze wyniki notowali zawodnicy Unii Oświęcim Marta Klimek i Michał Daszkiewicz, a czas 2:00.29 wśród dziewcząt okazał się najbardziej wartościowym na pływalni Rawszczyzna w piątek. Daszkiewicz uzyskał 1:51.12.

Swój pierwszy złoty medal tej imprezy wywalczyła dziś Aleksandra Knop na 400m stylem zmiennym. Choć jej rezultat sporo odbiega od jej świeżo ustanowionego w Łodzi rekordu kraju, który wypływała podczas zawodów Grand Prix, to i tak czas 4:46.72 Łodzianki był daleko poza zasięgiem rywalek.