Znamy minima na imprezy międzynarodowe!

Szymon Gagatek 2019-02-20 11:54

Letnie miesiące będą w tym roku obfitować w rozmaite zawody międzynarodowe z udziałem reprezentantów Polski. We wtorek na stronie Polskiego Związku Pływackiego zostały opublikowane szczegółowe kryteria kwalifikacyjne na najważniejsze imprezy tego sezonu. Wiemy już zatem, co trzeba zrobić, by wystartować na mistrzostwach świata, Uniwersjadzie czy czempionacie globu wśród juniorów.

Indywidualne minima na mistrzostwa świata zostały wyznaczone według normy A Międzynarodowej Federacji Pływackiej. W każdej konkurencji miejsce w kadrze będzie mogło wywalczyć maksymalnie dwoje zawodników, a terminem kwalifikacji będą mistrzostwa Polski w Olsztynie (15-19 maja). Wyjątek zrobiono dla zawodników trenujących poza granicami naszego kraju. Mogą oni do 25 lutego wnioskować do PZP o uznanie ich wyników z innych zawodów, które znajdują się w kalendarzu FINA jako impreza kwalifikacyjna. Wówczas nie będą mogli jednak ubiegać się o minima w Aquasferze.

Wśród kryteriów na czempionat w Gwangju znalazły się też minima sztafetowe na poziomie 12. miejsca rankingu FINA z 2018 roku. Dość wygórowane, biorąc pod uwagę, że trzeba je będzie uzyskać jako sumę wyników ze startów zatrzymanych. A trzeba pamiętać, że w Korei Południowej rywalizacja drużynowa będzie niezwykle istotna. Mistrzostwa świata to pierwszy etap walki o przepustki olimpijskie do Tokio. W każdej konkurencji sztafetowej awans na igrzyska wywalczy najlepszych 12 ekip.

Po dwóch latach zrezygnowano natomiast z łagodniejszych minimów dla młodych pływaków. Wiemy już również, że zawodnicy zakwalifikowani na czempionat globu w Gwangju nie wystąpią w Neapolu na Uniwersjadzie. Minima na tę imprezę zostały wyznaczone na poziomie 8. (konkurencje nieolimpijskie) lub 12. wyniku (konkurencje olimpijskie) Uniwersjady w 2017 roku. Podobną zasadę przyjęto w związku z mistrzostwami świata i Europy juniorów. Dodatkowo w Budapeszcie wystąpią ewentualni medaliści z Kazania.

Minima na mistrzostwa świata w Gwangju (21-28 lipca)

Minima na Uniwersjadę w Neapolu (4-10 lipca)

Minima na mistrzostwa Europy juniorów w Kazaniu (3-7 lipca)

Zasady kwalifikacji do EYOF 2019 w Baku (21-27 lipca)

Minima na mistrzostwa świata juniorów w Budapeszcie (20-25 sierpnia)

Zasady kwalifikacji do mistrzostw Europy juniorów w pływaniu na wodach otwartych w Raćicach (2-4 sierpnia)