Polska

Grand Prix w Kozienicach: Powrót na szczyt Tchórz i Wojdaka

Joanna Kwatera 2019-02-24 19:21

Do ostatniej konkurencji musieli czekać kibice w Kozienicach by poznać zwycięzców pierwszych w tym roku zawodów z cyklu Arena Grand Prix Polski. W swoim stylu sprawę na dystansie sprinterskim stylem grzbietowym „załatwiła” Alicja Tchórz, a dzieła pomyślnie dokończył też Wojciech Wojdak, który zapewnił sobie wygraną po rywalizacji na 800m stylem dowolnym.

Jeszcze przed ostatnią kobiecą konkurencją dzisiejszego dnia to Dominika Sztandera widniała na czele tabeli najlepszych zawodniczek kozienickiej imprezy. W trzecim bloku zawodów najlepsza polska żabkarka wywalczyła jednak dwie drugie lokaty w sprincie stylem dowolnym, a potem na 200m stylem klasycznym, dając się nieznacznie wyprzedzić najpierw Kornelii Fiedkiewicz (25.01), a później Weronice Hallmann (2:28.98). W pełnym napięciu obserwowała więc dalsze poczynania swojej koleżanki z drużyny. Tchórz natomiast niedzielne zmagania rozpoczęła zaskakująco, bo od rywalizacji na 400m stylem zmiennym. Ostatni raz w tej konkurencji (na krótkim obiekcie) Wrocławianka wystąpiła dokładnie trzy lata temu na kozienickiej pływalni i tak jak wtedy i dziś ukończyła wyścig zwycięsko. Pływaczka Juvenii Wrocław osiągnęła czas 4:43.63 i tak jak przed trzema laty wyprzedziła na mecie Paulę Żukowską. Kluczowym startem dla Tchórz były jednak zmagania na 50m stylem grzbietowym, a wynikiem 26.89, najbardziej wartościowym rezultatem tych zawodów wśród kobiet (869 pkt), przypieczętowała swój triumf w klasyfikacji generalnej w Kozienicach, gromadząc w sumie 2492 pkt. Osiemdziesiąt siedem „oczek” mniej od niej uzyskała Sztandera, a na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Knop (2348 pkt).

Kwestia wygranej wśród mężczyzn również rozstrzygnęła się w ostatniej konkurencji, w której Wojciech Wojdak w samotnej walce z czasem wykazał się znakomitym tempem na dystansie 800m stylem dowolnym, a wynik 7:41.06 dał mu aż 889 pkt. To zapewniło zawodnikowi z Brzeska tytuł najlepszego pływaka tej imprezy, a z łączną sumą 2516 „oczek”, o niemal dwieście punktów wyprzedził w tabeli Michała Poprawę (2317 pkt) i Filipa Zaborowskiego (2311 pkt).

Pływak AZS AWF Katowice podtrzymał w niedzielę swoją dobrą passę i zwyciężył w kolejnych dwóch konkurencjach na 400m stylem zmiennym (4:17.73) i 100m stylem motylkowym (53.12). Dobrze startował też na 200m stylem klasycznym Bartłomiej Roguski, niedościgniony na 200m stylem klasycznym, kończąc zmagania z solidnym rezultatem 2:10.97. On w „generalce” znalazł się ostatecznie na czwartej lokacie.