Polska

Arena Academy w Katowicach: Kromowidjojo dała pokaz umiejętności

Szymon Gagatek 2019-01-20 17:59

W sobotę na obiektach AWF Katowice odbyła się już siódma edycja konferencji "Wybrane problemy treningu pływackiego". W tym roku miała ona wyjątkową oprawę. Dzięki firmie Arena, w ramach projektu Arena Academy, do stolicy województwa śląskiego przyleciała znakomita holenderska zawodniczka, Ranomi Kromowidjojo, która miała okazję podzielić się z uczestnikami tego wydarzenia swoim doświadczeniem.

Całodniowa konferencja rozpoczęła się w Auli Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki tuż po godzinie 9. Oficjalnie otworzył ją rektor uczelni Adam Zając, który powitał zgromadzonych gości. Pierwsza część prezentacji dotyczyła sprzętu i strojów startowych. O nowinkach technicznych opowiadał Igor Bonnet - dyrektor działu produktu marki Arena, który przedstawił między innymi poprawiające czucie wody wiosełka (Flex Paddle) zaprojektowane przez Rafała Gacka - polskiego trenera pracującego na co dzień w Holandii, czy też Swim Keel - przyrząd przypominający swoim wyglądem kil statku, zapewniający zawodnikom punkt stabilności. Nie zabrakło też wzmianki o innych innowacyjnych produktach, mających pomagać w poprawianiu pływackich umiejętności. O wszystkich można się było dowiedzieć również z materiałów znajdujących się w pakietach dla uczestników, przygotowanych przez organizatorów z ramienia firmy, na czele z przedstawicielką Areny w Polsce, Barbarą Wawrzyczek.

Następnie na sali pojawili się nasi pływacy, prezentując się w strojach stratowych zaprojektowanych przez Arenę. Anna Dowgiert, Jan Kałusowski i Kacper Majchrzak chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach z tymi kostiumami. W prezentacji wzięli też udział Aleksandra Wawrzynkiewicz i Piotr Wawrzynkiewicz. 

Po przerwie obiadowej w Auli pojawiła się gwiazda konferencji, Ranomi Kromowidjojo, która do Polski przyleciała wraz ze swoim szkoleniowcem Patrickiem Pearsonem (głównym trenerem w Holenderskim Narodowym Centrum Treningowym w Eindhoven). Wspomagani przez trenera Piotra Albińskiego, który przez cały dzień zajmował się tłumaczeniem, opowiadali o codziennym treningu i przygotowaniu do najważniejszych zawodów. Ranomi zdradziła na przykład, że w wypracowaniu jak najlepszego startu wspomaga ją system kamer (monitorujący jej skok do wody i pracę na pierwszych 15 metrach), z którego zapis może oglądać od razu po wyjściu z wody. Pojawił się też temat początków jej kariery, pracy na lądzie i przygotowania mentalnego.

Chwilę po zakończeniu wykładu wszyscy zostali poproszeni przez prowadzącego konferencję Michała Skórę o udanie się na pływalnię, by tam obserwować poczynania 3-krotnej mistrzyni olimpijskiej w wodzie. Wspólnie z Holenderką ćwiczenia z wykorzystaniem prezentowanego wcześniej sprzętu Areny wykonywali Anna Dowgiert, Kacper Majchrzak, Jan Kałusowski i Piotr Wawrzynkiewicz, do których dołączyli pływacy trenujący na co dzień w AZS AWF Katowice: Paulina Peda i Michał Poprawa oraz młoda zawodniczka Victorii Kozy Julia Sobuń. Pomysły trenera Pearsona dotyczyły nie tylko treningu szybkościowego i każdy mógł znaleźć dla siebie jakąś ciekawą inspirację. Całe zajęcia zwieńczył rozgrywany w sympatycznej atmosferze wyścig sztafet mieszanych 4x50 m stylem dowolnym, z którego zwycięsko wyszła drużyna złożona z Kromowidjojo, Kałusowskiego, Pedy i Poprawy. 

Arena Academy na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego zakończyła się jeszcze jednym miłym akcentem. Kromowidjojo wylosowała zwycięzców loterii przygotowanej przez organizatorów i już po kilku minutach pozowała do kolejnych zdjęć i rozdawała swoje autografy. Zaproszenie ambasadora marki okazało się niezwykle ciekawym pomysłem, także biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju gwiazdy światowego pływania pojawiają się "od święta". 

foto: Jacek Kryger/H2Oshop.pl