Plebiscyt

Bohaterowie 2013 – Najlepsza zawodniczka

Szymon Gagatek 2014-01-05 16:15

Głosowanie na najlepszego zawodnika 2013 roku trwa w najlepsze, a przed nami już kolejna kategoria! Tym razem czas na wybór przedstawicielki płci pięknej, która w ubiegłym roku zrobiła na Was największe wrażenie.

Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 9 stycznia. A już za dwa dni kolejne nominacje. Tym razem pod lupę weźmiemy zawodników, którzy po ukończeniu wieku juniora wykonali w 2013 roku kolejny krok w drodze do światowej czołówki. Przekonamy się do kogo trafi tytuł „Progres roku”!

Oto panie nominowane w kategorii „Najlepsza zawodniczka”:

Anna Dowgiert

Uczestniczka Mistrzostw Świata w Barcelonie i Mistrzostw Europy w Herning. Minimum na czempionat globu wypełniła na Mistrzostwach Polski w Olsztynie, gdzie zdominowała rywalizację na 50 i 100 m stylem motylkowym, a także była druga na 50 m stylem dowolnym. W stolicy Katalonii zajęła 22. miejsce na dystansie 50 m stylem motylkowym, zdecydowanie lepiej spisała się w tej konkurencji na duńskim czempionacie, gdzie zakwalifikowała się do finału, by zająć w nim szóste miejsce. W swojej koronnej konkurencji najlepsza okazała się również w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Klaudia Naziębło

W tym roku zaliczyła wszystkie najważniejsze seniorskie imprezy międzynarodowe. Najpierw wystąpiła na Uniwersjadzie, gdzie najlepiej spisała się na 200 m stylem motylkowym, zajmując siódme miejsce. Wystąpiła też w finale 50 m stylem grzbietowym, kończąc go na ósmej lokacie. Nieźle było również na dwa razy dłuższym dystansie (12. pozycja w półfinale). Następnie udała się do Barcelony. Była jedną z trzech Polek w kadrze na Mistrzostwa Świata. W stolicy Katalonii nie udało jej się jednak przebrnąć kwalifikacji w żadnej konkurencji w stylu grzbietowym.

Dobry występ Naziębło zanotowała w Herning, kończąc zmagania na dystansie 50 m stylem grzbietowym na szóstej, a na 200 m stylem motylkowym na dziewiątej pozycji. Na zakończenie roku do swojej medalowej kolekcji dołożyła aż sześć medali mistrzostw kraju. W Ostrowcu Świętokrzyskim wywalczyła 3 złote (100, 200 m stylem grzbietowym, 200 m stylem motylkowym) i trzy srebrne medale.

Dominika Sztandera

Najmłodsza zawodniczka nominowana w tej kategorii. Sztandera, pływającą w barwach Juvenii Wrocław, ma za sobą bardzo udany rok, w którym zadebiutowała na wielkiej seniorskiej imprezie międzynarodowej. Wszystko zaczęło się od wywalczenia kwalifikacji na Mistrzostwa Europy juniorów. W Poznaniu nasza kandydatka zakwalifikowała się do finału na dystansie 50 m stylem klasycznym i zajęła w nim piąte miejsce. Razem z koleżankami z reprezentacji wywalczyła również brązowy medal w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym, dzięki czemu zapewniła sobie występ na czempionacie globu juniorów w Dubaju. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich była bardzo bliska awansu do finału swojej koronnej konkurencji (zajęła dziewiąte miejsce), otarła się również o występ w półfinałach na dwa razy dłuższym dystansie.

Dobry występ na zawodach kwalifikacyjnych w Poznaniu otworzył jej drogę do debiutu w seniorskich Mistrzostwach Europy na krótkim basenie, gdzie znów zabrakło jej zaledwie setnych sekundy do awansu do najlepszej dwudziestki sprinterek w stylu klasycznym (22. miejsce). Na zakończenie roku zdobyła jeszcze indywidualnie srebro na 100 m stylem klasycznym i złoto na dystansie o połowę krótszym w zimowych Mistrzostwach Polski. Była bardzo blisko poprawienia rekordu Polski seniorek w tej drugiej konkurencji. Do tego wyczynu, urodzonej w 1997 roku zawodnicze, zabrakło zaledwie jednej setnej sekundy.

Alicja Tchórz

Rok rozpoczął się dla Tchórz od pechowych Mistrzostw Polski w Olsztynie, gdzie znów niewiele zabrakło jej do uzyskania minimum na wielką imprezę na długim basenie. Sam występ w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego był dla niej jednak bardzo udany (3 złote medale, srebro i brąz). Na pocieszenie pozostał start na Uniwersjadzie w Kazaniu, gdzie najlepiej spisała się na 200 m stylem zmiennym, zajmując szóstą lokatę. W Rosji wystąpiła również w półfinałach wyścigów na wszystkich dystansach w stylu grzbietowym.

W sezonie zimowym zawodniczka Juvenii Wrocław już bez większych problemów zakwalifikowała się na Mistrzostwa Europy. W Herning zajęła wystąpiła na 100, 200 i 400 m stylem zmiennym (kolejno: 12., 12. i 13. pozycja), a także na 200 m stylem motylkowym (26.). Pod koniec grudnia ponownie dobrze spisała się w krajowym czempionacie, zdobywając złote medale na 100 m stylem motylkowym, a także 200 i 400 m stylem zmiennym, dokładając do tego srebro na 100 m stylem zmiennym i sukcesy w rywalizacji sztafet.

Aleksandra Urbańczyk - Olejarczyk

Dwa złote i jeden srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Olsztynie, a także minimum do Barcelony oznaczały dla Urbańczyk całkiem udany początek sezonu letniego. W stolicy Katalonii nasza zawodniczka wystąpiła na dystansie 50 m stylem dowolnym i grzbietowym. W tej pierwszej konkurencji była dwunasta, ale udało jej się poprawić rekord Polski, należący do Agaty Korc. Jeszcze lepszą lokatę zajęła w rywalizacji grzbiecistek, kończąc walkę w półfinałach na dziesiątej pozycji. Po Mistrzostwach Świata, jako jedyna Polka w tym roku, wystąpiła w czterech zawodach z cyklu Pucharu Świata. W Eindhoven i Berlinie zdobywała srebrne medale na dystansie 50 m stylem grzbietowym, minimalnie przegrywając z Ayą Terakawą z Japonii, natomiast w Dubaju i Dausze była już najlepsza. W stolicy Niemiec uzyskała czas 26.12 s - najlepszy w historii pływania w Europie w stroju tekstylnym! Łącznie uzbierała 42 punkty, które dały jej 25. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Kolejny wielki sukces Urbańczyk odniosła w Herning, gdzie po sześciu latach mogliśmy się cieszyć z indywidualnego kobiecego medalu Mistrzostw Europy. Zawodniczka AZS Łódź zajęła drugie miejsce w finale 50 m stylem grzbietowym, złoty medal przegrywając o pięć setnych sekundy. Była również czwarta na dystansie 50 m stylem motylkowym i jedenasta na 50 m stylem dowolnym. Kilka dni później cieszyła się z trzech złotych medali Mistrzostw Polski i najlepszego wyniku w historii kraju na 100 m stylem zmiennym. Rok zakończyła z rekordami Polski seniorów w pięciu konkurencjach (50 m stylem dowolnym i grzbietowym na długim basenie, a także 50 m stylem grzbietowym, motylkowym i 100 m stylem zmiennym na krótkim basenie).