ME w pływaniu: Sawrymowicz tuż za podium | Rekordy, rekordy, rekordy...

Szymon Gagatek 2012-11-24 16:34

Mateusz Sawrymowicz na czwartym miejscu zakończył zmagania na 1500 m stylem dowolnym podczas trzeciego dnia Mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie (25 m), które odbywają się w Chartres. Najszybszą serię wygrał Włoch, Gregorio Paltrinieri i to on triumfował w tej konkurencji. Sawrymowiczowi nie udało się zatem obronić tytułu, wywalczonego przed rokiem w Szczecinie.

Polak popłynął najszybciej w tym roku, uzyskał czas 14:43.87, ale nie wystarczyło to do wywalczenia medalu. Po 1/3 dystansu nasz reprezentant zajmował szóstą pozycję, na 500 m przed metą przesunął się o jedną lokatę wyżej i chociaż dobrze finiszował, strata do Anthony'ego Panniera z Francji okazała się zbyt duża. Do brązu zabrakło 1.9 sekundy. Nie do powstrzymania był dziś Gregorio Paltrinieri, który wygrał, z czasem 14:27.78. Jedynym, który próbował podjąć z nim walkę był Ukrainiec, Sergiy Frolov (14:30.87).

W finale 400 m stylem dowolnym kobiet fenomenalnie spisała się Camille Muffat, która czasem 3:54.85 pobiła rekord Świata, który od ponad trzech lat należał do Joanne Jackson z Wielkiej Brytanii i wynosił 3:54.92. Dla Francuzki to już drugi tego typu wyczyn w tym sezonie. Wcześniej - podczas mistrzostw kraju - ustanowiła najlepszy czas w historii pływania na 800 m kraulem. Muffat dziś zdeklasowała swoje rywalki, o równe cztery sekundy wyprzedzając drugą na mecie Dunkę, Lotte Friis. Trzecie miejsce i kolejny medal dla gospodarzy wywalczyła Coralie Balmy.

Na dystansie 100 m stylem dowolnym najszybszy był Vladimir Morozov. Rosjanin, dla którego był to już czwarty medal na tej imprezie (ale pierwszy złoty) wygrał z czasem 45.68 s. Co ciekawe - nikt wcześniej nie płynął tak szybko w stroju tekstylnym! Drugie miejsce i srebro zdobył rodak Morozova - Evgeny Lagunov (46.52 s), a trzeci był reprezentant Francji - Yannick Agnel (46.80 s).

Trójkolorowi mieli jeszcze dwie wielkie okazje do świętowania. Świetnie wystartowali w sztafecie mieszanej 4x50 m stylem dowolnym (w składzie: Federic Bousquet, Florent Manaudou, Camille Muffat, Anna Santamans), zdobywając złoto. Ze srebrnego medalu pozostało cieszyć się Rosjanom, a najniższy stopień podium zajęli Finowie. Z kolei na 50 m stylem grzbietowym rewelacyjnie spisała się Laure Manaudou, która zdobyła już drugi medal na Mistrzostwach Europy w Chartres. Po drugim miejscu na 100 m, tym razem przyszła kolej na krążek z najcenniejszego kruszcu. Dodatkowo, planująca zakończenie kariery po tej imprezie Manaudou, pobiła rekord Francji, będąc pierwszą zawodniczką z kraju nad Sekwaną, która zeszła poniżej 27 sekund (26.78 s)!

Zawiódł jedynie jej brat - Florent Manaudou, który był faworytem gospodarzy do medalu w rywalizacji na 50 m stylem klasycznym. Mistrz olimpijski z Londynu w sprincie kraulem znalazł się w finale ostatecznie poza podium, na czwartym miejscu, a do brązu zabrakło mu zaledwie pięciu setnych sekundy. Wyścig wygrał Fabio Scozzoli. Włoch uzyskał świetny czas - 26.18 s - i był bardzo bliski pobicia własnego rekordu Europy (26.11 s).

Również w półfinałach doczekaliśmy się jednego rekordu. Rikke Moeller Pedersen przepłynęła 100 m stylem klasycznym w 1:04.49, wymazując z tabel dotychczasowy najlepszy wynik uzyskany w historii Mistrzostw Europy, należący do Niemki Caroline Ruhnau (1:04.84). Być może jutro Dunka będzie w stanie zaatakować swój własny rekord Starego Kontynentu (1:04.21). My w niedzielę będziemy trzymali kciuki za dobry start ostatniego z naszych reprezentantów w Chartres - Konrada Czerniaka, który popłynie na 50 m stylem dowolnym.

100 m stylem dowolnym mężczyzn:
Vladimir Morozov (Rosja) 45.68 s [najlepszy wynik w historii w stroju tekstylnym]