Plebiscyt

Bohaterowie 2015 – Najlepszy Junior

Szymon Gagatek 2016-01-11 23:59

Pora na kolejną kategorię w naszym plebiscycie na Bohaterów 2015 roku. Cała piątka kandydatów nominowana jest w tym roku po raz pierwszy. Który z nich zasłużył według Was na największe uznanie za swoje osiągnięcia w ostatnich dwunastu miesiącach i powinien otrzymać tytuł „Najlepszego Juniora”?

Głosowanie w czwartej kategorii (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 14 stycznia. Zaraz po jego zakończeniu zaprezentujemy Wam pięć zawodniczek nominowanych w kategorii „Najlepszy Junior”.

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto kandydaci do tytułu Bohatera 2015 roku w kategorii „Najlepszy junior”: 

Jacek Arentewicz

Objawienie tego roku w juniorskiej rywalizacji żabkarzy. Zawodnik Shark Rudna zdominował zmagania w stylu klasycznym podczas zimowych mistrzostw Polski juniorów 17- i 18-letnich, wygrywając na 50, 100 i 200 metrów. Na Igrzyska Europejskie poleciał przede wszystkim jako członek sztafety 4x100 m stylem zmiennym, ale w Baku pokazał się z fantastycznej strony również indywidualnie. Wyścig finałowy na 200 m stylem klasycznym zakończył tuż za podium, a na o połowę krótszym dystansie był siódmy. Ostatniego dnia zawodów na azerskiej pływalni pomógł kolegom ze sztafety stanąć na najniższym stopniu podium, uzyskując znakomity wynik na swoim odcinku. Przed startem na mistrzostwach świata juniorów zdążył jeszcze wygrać rywalizację na 100 i 200 m stylem klasycznym. W Singapurze był między innymi dziesiąty na najdłuższym żabkarskim dystansie. Rok zakończył bardzo mocnym akcentem. Na mistrzostwach Polski w Lublinie wywalczył swój pierwszy seniorski złoty medal i poprawił rekord Polski 18-latków na 200 m stylem klasycznym.

Michał Chudy 

W marcu, na mistrzostwach Polski 17- i 18-latków, aż sześciokrotnie stawał na podium, w tym na najwyższym jego stopniu na 100 m stylem motylkowym i zmiennym. Na Igrzyskach Europejskich w Baku był piąty na 50 i 100 m stylem motylkowym, ale wywalczył brązowy medal w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Po powrocie z Azerbejdżanu wystartował na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, wygrywając rywalizację na 50 m stylem dowolnym 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem zmiennym. W Ostrowcu Świętokrzyskim odzyskał też rekord kraju 18-latków na 50 m stylem motylkowym. Jako jedyny reprezentant Polski aż dwukrotnie pływał w finale indywidualnych konkurencji podczas mistrzostw świata juniorów (6. miejsce na 50 m stylem motylkowym i 5. na dwukrotnie dłuższym dystansie). Również zakończenie roku należało w jego wykonaniu do wyjątkowo udanych. Na krajowym czempionacie w Lublinie zdobył pierwsze seniorskie złoto, wygrywając finał 100 m stylem zmiennym. Był też trzeci w niezwykle mocno obsadzonym finale 100 m stylem motylkowym, w którym przegrał jedynie z Konradem Czerniakiem i Pawłem Korzeniowskim, poprawiając rekord Polski 18-latków.

Paweł Sendyk

Przyszły student Uniwersytetu Kalifornijskiego, zawodnik MKP Szczecin ma za sobą świetny rok. W juniorskiej rywalizacji 17- i 18-latków w naszym kraju stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym (ZMP, 25m) oraz 100 m stylem dowolnym (OOM, 50m). Reprezentował nasz kraj na wielomeczu w Netanji (złoto na 50 m stylem motylkowym i w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym) oraz na Igrzyskach Europejskich, podczas których zdobył dla naszego kraju srebro na 50 m stylem motylkowym i brąz w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Był też blisko awansu do finałowego wyścigu rywalizacji delfinistów na najkrótszym dystansie podczas mistrzostw świata juniorów w Singapurze, gdzie przegrał dopiero wyścig repasażowy o miejsce w czołowej ósemce. W grudniu cieszył się jeszcze z brązowego medalu mistrzostw Polski na krótkim basenie na dystansie 50 m stylem motylkowym. W swojej koronnej konkurencji poprawił również w Lublinie rekord Polski 18-latków.

Kacper Stokowski 

Pierwszy szesnastolatek w historii naszego plebiscytu, nominowany w tej kategorii. W swojej kategorii wiekowej został w tym roku sześciokrotnym indywidualnym mistrzem Polski (zimą na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem motylkowym, a latem na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 50 m stylem motylkowym). Reprezentował nasz kraj na wielomeczach w Oeiras i Hodemzovasarhely, przywożąc z Portugalii i Węgier kilka cennych medali, ale najważniejsze krążki na międzynarodowej imprezie wywalczył podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. W Tbilisi dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium: na 100 m stylem grzbietowym i w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Rok zakończył jako indywidualny rekordzista Polski szesnastolatków na 50-metrowym basenie na 100 m stylem grzbietowym i na krótkim basenie na 50 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem grzbietowym i motylkowym (oba te wyniki to także najlepsze czasy w historii polskiego pływania wśród siedemnastolatków).

Karol Zbutowicz

Rok rozpoczął się dla niego od złotych medali na 200 i 400 m stylem zmiennym na mistrzostwach Polski 17- i 18-latków i bezproblemowo wywalczonej kwalifikacji do Baku. W tych samych konkurencjach triumfował dwa tygodnie później podczas wielomeczu w Netanji. Na krajowym czempionacie seniorów w Szczecinie okazał się bezkonkurencyjny na najdłuższym dystansie w rywalizacji zmiennistów, pokonując w finałowym wyścigu swojego klubowego kolegę, Bartosza Kubkowskiego. Pod koniec czerwca reprezentował nasz kraj na pierwszych w historii Igrzyskach Europejskich, gdzie ostatniego dnia zawodów stanął na najniższym stopniu podium na 400 m stylem zmiennym. W drugiej połowie roku zaliczył między innymi start na mistrzostwach świata juniorów (20. miejsce na 200 m stylem zmiennym i 13. pozycja na 400 m stylem zmiennym). W Lublinie w grudniu nie zdołał obronić tytułu z Ostrowca Świętokrzyskiego i finał mistrzostw Polski na 400 m stylem zmiennym zakończył tuż za podium, na czwartym miejscu.

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 12 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 14 stycznia, 23:59