Rzym 2021: Trzeci dzień, trzeci medal! Chowaniec z brązem

Szymon Gagatek 2021-07-08 20:40

Póki co, na mistrzostwach Europy juniorów w Rzymie nie ma dnia, w którym nie cieszylibyśmy się z medalu wywalczonego przez reprezentantów Polski. W czwartek naszą znakomitą passę podtrzymał Mateusz Chowaniec, który stanął na najniższym stopniu podium rywalizacji na 100 m stylem dowolnym. Podopieczny Leszka Małyszka 3. miejsce wywalczył w wyścigu, w którym padł niesamowity rekord świata juniorów.

Chowaniec dobrze rozpoczął wyścig i na nawrocie był nawet drugi. W drugiej części dystansu spadł jednak o jedną lokatę i stoczył zaciętą walkę o brąz z mocno finiszującym Władisławem Riezniczenką z Rosji. Ostatecznie obu dzieliły na mecie tylko trzy setne sekundy, ale to zawodnik z Siemianowic Śląskich był szybszy (49.37 - 49.40).

2021 - Brąz - Mateusz Chowaniec

Wyścig wygrał David Popovici. Rumun, który podobnie jak Chowaniec szykuje się do startu na igrzyskach w Tokio, był faworytem i potwierdził swoją klasę. Zrobił to jednak w niesamowitym stylu. Dwie długości basenu pokonał w 47.30! To nie tylko nowy rekord świata juniorów, ale też najlepszy w tym roku czas na świecie. Mało tego - w historii pływania szybszych od niego było tylko dziewięciu zawodników! Na podium razem z Popovicim i Polakiem stanął jeszcze Edward Mildred z Wielkiej Brytanii, któremu srebro dał czas 48.77.

Finał 100 m stylem dowolnym nie był jedynym z udziałem przedstawiciela naszej kadry. Piąte miejsca zajmowali Bartosz Skóra na 100 m stylem klasycznym i Krzysztof Chmielewski na 1500 m stylem dowolnym. Skóra popłynął tak szybko, że został pierwszym 18-latkiem w historii naszego kraju, który złamał barierę minuty i dwóch sekund. Od dziś rekord Polski w tej kategorii wiekowej wynosi 1:01.91. Do medalu żabkarzowi Piątki Konstantynów Łódzki zabrakło tylko 35 setnych sekundy. Z kolei Chmielewski uzyskał wynik 15:16.94 - niewiele gorszy od tego, który dał mu wczoraj przepustkę do wyścigu medalowego.

Na zakończenie dnia na 5. lokacie uplasowała się też sztafeta mieszana biało-czerwonych na dystansie 4x100 m stylem zmiennym w składzie: Ksawery Masiuk, Karolina Piechowicz, Paulina Cierpiałowska i Mateusz Chowaniec. Finalnie polska drużyna przesunęła się jednak o jedno oczko wyżej po dyskwalifikacji włoskiej ekipy. Na karze dla gospodarzy najbardziej skorzystali Ukraińcy, którzy sięgnęli po brąz, przegrywając tylko z Rosjanami i Brytyjczykami.

Powody do zadowolenia mieliśmy też w konkurencjach, które wystartowały dopiero dziś. Eliminacje i półfinały 50 m stylem grzbietowym wygrał Ksawery Masiuk. Rano podopieczny trenera Pawła Wołkowa zaprezentował się też na 100 m stylem motylkowym, ostatecznie wycofując się jednak z walki wśród delfinistów, by wszystkie siły rzucić na dystans, na którym ma wielkie szanse na kolejne złoto. Dwóch zawodników zobaczymy z kolei w finale 50 m stylem klasycznym (do ósemki weszli Bartosz Skóra i Tomasz Kraczkowski), a w wyścigu medalowym na 100 metrów delfinem popłynie Paweł Uryniuk, który dziś po południu był 5. i poprawił rekord życiowy. W swoich konkurencjach z półfinałów odpadli jedynie Kacper Bidowaniec (11. na 50 m stylem grzbietowym) i Wiktoria Guść (16. na 200 m stylem dowolnym).

4x100 m stylem zmiennym mix
6. Polska (Laura Bernat, Karolina Piechowicz, Paweł Uryniuk, Nazar Żurawel)   3:57.70 -> FINAŁ