Polska

MP 15-latków: Faworyci na czele stawki

Joanna Kwatera 2019-07-05 20:15

Na pływalni przy ulicy Chemików rozpoczęły się dzisiaj zmagania najlepszych 15latków, którzy w mistrzostwach Polski wywalczyli w piątek pierwsze komplety medali. Na najwyższym stopniu podium stawali dziś faworyci, a najbardziej wartościowym rezultatem popisała się Wiktoria Guść.

Zawodniczka Delfina Piotrków Trybunalski w rywalizacji na 200m stylem dowolnym miała  za rywalkę bardzo mocną koleżankę z Polonii Warszawa, z którą z resztą występowała wspólnie na imprezach międzynarodowych w sztafecie, a także z którą miała okazję ścigać się w finale majowych mistrzostw kraju seniorów. Tak jak w Olsztynie, tak i dziś w Oświęcimiu Guść okazała się szybsza od Klaudii Tarasiewicz, notując wynik 2:02.97. Podopieczna Bartosza Olejarczyka wyskoczyła na prowadzenie już po pierwszych pięćdziesięciu metrach, powiększając swoją przewagę nad rywalką na każdej kolejnej długości basenu. Tarasiewicz dotarła do mety z czasem 2:05.10. Niespełna godzinę później obie pływaczki zmierzyły się jeszcze w konkurencji 400m stylem zmiennym, ale tam już zdecydowanie lepsza okazała się Guść, która pierwszy raz w swojej karierze złamała granicę pięciu minut na długiej pływalni na tym właśnie dystansie, uzyskując  4:56.17 i była dzisiaj jedyną zawodniczką, której udała się ta sztuka w Oświęcimiu.

Dwa złote medale zawisły dziś na szyi Filipa Kosińskiego. Zawodnik Olimpijczyka Suwałki dwaukrotnie niemal ocierał się o rekordy kraju 15-latków, najpierw w konkurencji 100m stylem motylkowym, osiągając wynik 56.21, a później na dystansie 200m stylem grzbietowym, gdzie do najlepszego wyniku w historii tej kategorii wiekowej Jakuba Skierki brakło mu tylko dwadzieścia siedem setnych sekundy. Zwycięstwo dał mu czas 2:05.68. Oba te wyniki to jego nowe rekordy życiowe.

Powyżej siedmiuset punktowe rezultaty uzyskali dziś jeszcze reprezentanci Piętnastki Bydgoszcz - zespołu, który jest aktualnie liderem tabeli medalowej po pierwszym dniu rywalizacji. Marianna Rydyńska w bardzo wyrównanej walce z Dominiką Trentkiewicz na 200m stylem grzbietowym, zaprezentowała niezwykle skuteczny finisz i wyprzedziła swoją konkurentkę o ponad sekundę, poprawiając znacznie swoją życiówkę do wyniku 2:17.96. Ponadto Rydyńska okazała się też najlepsza na 100m stylem motylkowym (1:03.06). Na dystansie 200m stylem dowolnym natomiast triumfował Krzysztof Matuszewski, który także ustanowił swój rekord życiowy, śrubując go o ponad dwie sekundy - 1:54.05.

Do grona złotych medalistów w Oświęcimiu dołączyli w piątek jeszcze: Maciej Konarski (50m stylem dowolnym), Katarzyna Klimczyk (50m stylem klasycznym), Marcel Tarasewicz (50m stylem klasycznym), Krzysztof Chmielewski (400m stylem zmiennym) i Julia Malinoś na 50m stylem dowolnym, która wywalczyła także krążek z najcenniejszego kruszcu wraz z koleżankami ze sztafety 4x200m stylem dowolnym Klaudią Malec, Julią Bednarz i Katarzyną Szuper ( 8:49.19). Wśród chłopców zwyciężyli zawodnicy Piętnastki Bydgoszcz (Sebastian Miniszewski, Maciej Guliński, Stanisław Janeczek i Krzysztof Matuszewwski – 8:09.38).