Glasgow 2018: Obiecujące eliminacje! Polacy w czołówce

Szymon Gagatek 2018-08-08 10:00

Przedostatni dzień mistrzostw Europy w pływaniu na długim basenie w Glasgow rozpoczął się dla nas bardzo obiecująco. W ścisłej czołówce eliminacji rywalizacji indywidualnej znaleźli się Paweł Juraszek, Konrad Czerniak i Anna Dowgiert, a polska sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym dostała się do najlepszej ósemki i po południu popłynie w finale.

200 m stylem grzbietowym kobiet

W maju w Lublinie Weronika Górecka i Agata Naskręt zostały ex aequo mistrzyniami Polski na 200 m stylem grzbietowym. Obie uzyskały czas 2:13.35. W dzisiejszych eliminacjach tej konkurencji powtórzenie takiego rezultatu dałoby młodym Polkom pewną przepustkę do półfinałów, a Góreckiej nawet zwycięstwo w jej serii rozstawionej. Niestety, nasze reprezentantki nie były dziś aż tak szybkie. Jako pierwsza zaprezentowała się Naskręt, która dopłynęła do mety w 2:20.19 i została sklasyfikowana na 28. miejscu. Wyżej o siedem pozycji uplasowała się Górecka, finiszując z wynikiem 2:16.60. Na starcie nie stanęła Katinka Hosszu, która, widząc swoją dyspozycję, postanowiła w całości poświęcić się popołudniowej walce o medal na 200 m stylem zmiennym. Pod jej nieobecność wyraźnie najszybsza była Daria Ustinowa z Rosji (2:08.89), która o ponad sekundę wyprzedziła Katalin Burian z Węgier (2:10.22).

Czołówka eliminacji 200 m stylem grzbietowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem dowolnym mężczyzn

Obiecujący występ na 50 m stylem dowolnym zanotował Paweł Juraszek. Nasz znakomity sprinter okazał się jednym z sześciu zawodniów, którzy już rano złamali barierę 22 sekund. Podopieczny Andrzeja Wojtala pokonał jedną długość basenu w 21.81 i dał się wyprzedzić tylko trzem innym pływakom. Na pierwszym miejscu znaleźli się wspólnie Benjamin Proud z Wielkiej Brytanii oraz Kristian Gkolomeev z Grecji. Obaj uzyskali rezultat 21.68, o cztery setne sekundy lepszy niż trzeci w klasyfikacji końcowej eliminacji Andrea Vergani z Włoch. Drugi z Polaków, Paweł Sendyk, był 24. z czasem 22.68. Do awansu do półfinału studentowi Uniwersytetu Kalifornijskiego zabrakło niestety siedemnastu setnych sekundy. Ostatecznie z rywalizacji wycofał się Konrad Czerniak, koncentrując się na występie na 100 m stylem motylkowym.

Czołówka eliminacji 50 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem motylkowym kobiet

Bardzo dobrze na dystansie 50 m stylem motylkowym pań poradziła sobie Anna Dowgiert. Już rano uzyskała czas 26.13 i zajęła 6. lokatę. Szybciej w swojej karierze pływała tylko dwukrotnie (na mistrzostwach świata w Kazaniu i europejskim czempionacie w Londynie), ale w obu przypadkach dokonywała tego w popołudniowych startach. Tym samym podopieczna Michała Szymańskiego bez problemów znalazła się w półfinałach, a przed nią finiszowały tylko zawodniczki, które uporały się z barierą 26 sekund. Zdecydowanie najszybsza była oczywiście Sarah Sjoestroem. Rekordzistka świata jedną długość basenu pokonała w 25.11, wyprzedzając Emilie Beckmann z Danii (25.72) i Kimberly Buys z Belgii (25.80).

Czołówka eliminacji 50 m stylem motylkowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

100 m stylem motylkowym mężczyzn

Dobrą passę Polaków podtrzymał Konrad Czerniak, który znalazł się w ścisłej czołówce eliminacji swojej koronnej konkurencji 100 m stylem motylkowym. Nasz najlepszy delfinista przepłynął cały dystans w 51.84. To dało mu znakomite 3. miejsce. Czerniak pokazał rywalom swoje duże możliwości. W porannych wyścigach lepiej radził sobie tylko trzy razy w życiu: na mistrzostwach świata w Kazaniu i Budapeszcie oraz na igrzyskach w Rio de Janeiro. Do półfinałów z 16. czasem wszedł również Jan Świtkowski (52.83). Nieudany występ zaliczył natomiast Michał Chudy. Trzeci z naszych reprezentantów niestety spóźnił start i strat ze słupka nie udało mu się już odrobić na dystansie. Ostatecznie dopłynął do mety w czasie 53.81 i uplasował się na 34. pozycji.

Czołówka eliminacji 100 m stylem motylkowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem klasycznym kobiet

Półfinał 50 m stylem klasycznym okazał się dziś nieosiągalny dla Weroniki Hallmann. Mistrzyni Polski w tej specjalności uzyskała czas 32.08, co pozwoliło jej zająć 24. pozycję. W walce o najwyższe lokaty liczyły się faworytki. Najszybsza już w eliminacjach okazała się Julija Jefimowa, zmierzająca pewnie po swój trzeci żabkarski tytuł na europejskim czempionacie w Glasgow. Jedną długość basenu przepłynęła w 30.20, wyprzedzając o jedną dziesiątą sekundy Ariannę Castiglioni z Włoch. Trzecia była reprezentantka gospodarzy Imogen Clark (30.40), a barierę 31 sekund już rano złamało w sumie aż osiem żabkarek.

Czołówka eliminacji 50 m stylem klasycznym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m stylem dowolnym mix

Na zakończenie sesji eliminacyjnej mogliśmy się jeszcze cieszyć z awansu polskiej drużyny do finału rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. Kacper Majchrzak (49.30), Jakub Kraska (49.31), Dominika Kossakowska (56.36), Aleksandra Polańska (56.39) uzyskali łączny czas 3:31.36 i o cztery setne sekundy pokonali Szwedów, dzięki czemu zajęli ósmą lokatę. Co ciekawe, nasi zawodnicy w debiucie w tej konkurencji na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów nie poprawili najlepszego rezultatu w historii naszego kraju. Wciąż należy on do ekipy, która w ubiegłym roku na mistrzostwach Europy juniorów w Netanji zdobyła brąz (3:30.76 w składzie z Bartoszem Piszczorowiczem, Kornelią Fiedkiewicz, Polańską i Kraską). Z najlepszym wynikiem do finału awansowali Rosjanie (3:27.15), wyprzedzając Holendrów i Francuzów.

Skład finału sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym (screen: dailymotion.com/lentv):