Netanja 2017: Brąz na początek i koniec!

Szymon Gagatek 2017-07-03 00:59

Ostatni dzień pływackich mistrzostw Europy juniorów w Netanji przyniósł nam dwa brązowe medale. W wyścigu na 400 m stylem zmiennym, inaugurującym niedzielne finały, na najniższym stopniu podium stanął Marcel Wągrowski, natomiast na zakończenie całego czempionatu z trzeciego miejsca cieszyła się męska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym.

Walka zmiennistów była niezwykle zacięta i wszystko zmieniało się w niej jak w kalejdoskopie. Oprócz Wągrowskiego do rywalizacji przystąpił też między innymi drugi z Polaków, Dominik Bujak. Obaj do samego końca liczyli się w grze o pierwszą trójkę. Ostatecznie dobry finisz dał brąz reprezentantowi Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki (4:21.63). Zaledwie trzy dziesiąte sekundy stracił do niego pływak Salosu Cortile Kielce, który został sklasyfikowany na 5. pozycji. Zwyciężył Balazs Hallo. Węgier jako jedyny złamał barierę czterech minut i dwudziestu sekund (4:19.55).

Już trzeci rok z rzędu na najniższym stopniu podium ostatniej konkurencji mistrzostw stanęła nasza sztafeta. Na dystansie 4x100 m stylem zmiennym bardzo dobrze spisali się Kamil Kaźmierczak (55.17), Rafał Kusto (1:01.52), Jakub Kraska (53.09) i Bartosz Piszczorowicz (48.99). Łącznym wynikiem 3:38.77 ustanowili jeszcze nowy rekord Polski 18-latków i przegrali tylko z Włochami i Rosjanami.

Polacy byli w czołówce również w innych wyścigach finałowych. O kolejny medal otarła się Weronika Hallmann. Na dystansie 100 m stylem klasycznym zanotowała czas 1:09.65, ustanowiła rekord życiowy i zajęła 4. miejsce. Do trzeciej Hanny Brunzell ze Szwecji pływaczka Solexu Lębork straciła tylko sześć setnych sekundy! Dwie pozycje za swoją przyjaciółką z kadry zmagania zakończyła Aleksandra Iwanowska (1:10.22). W tej samej konkurencji wśród chłopców Rafał Kusto był 5. (1:02.53), a Jan Kałusowski 6. (1:02.62). Rywalizację zdominowali faworyci: Mona McSharry z Irlandii i Nicolo Martinenghi z Włoch. Reprezentant Italii po raz kolejny w tym roku poprawił rekord świata juniorów, przepływając dwie długości basenu w 59.23.

Dwaj Biało-czerwoni wystąpili także w bardzo szybkim finale 200 m stylem dowolnym, w którym formą błysnął Alexei Sancov z Mołdawii (1:47.00). Antoni Kałużyński zakończył wyścig na 7. lokacie (1:49.70), a Jakub Kraska finiszował jako ostatni (1:51.68). Z kolei w sprinterskiej walce o medale padały nowe rekordy życiowe naszych zawodników: Karola Ostrowskiego na 50 m stylem dowolnym (7. z czasem 22.79) i Karoliny Jurczyk na 50 m stylem motylkowym (6. z wynikiem 27.16). Wśród delfinistek w sesji popołudniowej zaprezentowała się jeszcze Kornelia Fiedkiewicz, która była 16. (27.72). Ósme miejsce w sztafecie zajęły natomiast dziewczęta: Aleksandra Polańska, Dominika Kossakowska, Julia Klonowska i Olga Szczotka. Na dystansie 4x200 m stylem dowolnym nie udało im sie już poprawić wyniku z eliminacji (uzyskały 8:22.75).

Zawody w Netanji zakończyliśmy z dziewięcioma krążkami: dwoma złotymi, srebrnym i sześcioma brązowymi. Tak pokaźnego dorobku nie zgromadziliśmy już od 2008 roku, gdy na mistrzostwach Europy juniorów w Belgradzie na podium stawały takie osoby jak Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło czy Marcin Tarczyński. W klasyfikacji medalowej tegorocznego czempionatu reprezentacja Polski uplasowała się na siódmej pozycji, a w zestawieniu punktowym była piąta, przegrywając tylko z pływackimi potęgami: Rosją, Włochami, Węgrami i Wielką Brytanią!

4x200 m stylem dowolnym dziewcząt
1. Węgry (Fanni Gyurinovics, Janka Juhasz, Petra Barocsai, Ajna Kesely)   7:58.99 [rekord mistrzostw]
8. Polska (Aleksandra Polańska, Dominika Kossakowska, Julia Klonowska, Olga Szczotka)   8:22.75

4x100 m stylem zmiennym chłopców
1. Włochy (Thomas Ceccon, Nicolo Martinenghi, Federico Burdisso, Davide Nardini)   3:35.24 [rekord świata juniorów]
3. Polska (Kamil Kaźmierczak, Rafał Kusto, Jakub Kraska, Bartosz Piszczorowicz)   3:38.77 [rekord Polski 18-latków]