Świat

Budapeszt 2019: Rekord świata juniorów greckiego zmiennisty

Joanna Kwatera 2019-08-24 20:30

Najważniejszym wydarzeniem piątego dnia finałów juniorskiego czempionatu globu w Budapeszcie był niewątpliwie nowy rekord świata juniorów ustanowiony przez Apostolosa Papastamosa w konkurencji 400m stylem zmiennym. Z kolei rekord mistrzostw ustanowiła Australijka, która wywalczyła w stolicy Węgier potrójną koronę Lani Pallister.

Mistrz Europy juniorów z Grecji nie przystępował wcale do tego wyścigu w roli faworyta, gdyż na torze piątym do rywalizacji ruszył dotychczasowy rekordzista globu juniorów Carson Foster. Niemal każdy styl jednak miał dziś swojego bohatera i tak po pierwszych stu metrach prowadził Japończyk Tomoru Honda, ale już w stylu grzbietowym na czoło stawki wysunął się Amerykanin, który na półmetku zmagań notował międzyczas lepszy od swojego najlepszego osiągnięcia w historii. Wszystko jednak rozstrzygnęło się w stylu klasycznym, kiedy to do przodu wystrzelił Papastamos i wypracował sobie tak  ogromną przewagę, że spokojnie wystarczyła mu by dotrzeć zwycięsko do mety. Grek uzyskał rezultat 4:11.93, lepszy od rekordowego osiągnięcia Fostera o dokładnie sekundę i cztery dziesiąte. To rownież nowy rekord jego kraju. Niemal równo sekundę za nim na metę wpadł Ilia Borodin, a trzecie miejsce ze sporą już stratą do tej dwójki wywalczył Leon Marchand.

Trzeci triumf na tych mistrzostwach odnotowała Lani Pallister. Australijka wyścig na 1500m stylem dowolnym rozegrała niemal tak samo jak Simona Quadarella w Gwangju, pozostawiając szybko resztę stawki daleko w tyle, a samotna walka z czasem dała jej pierwszy w karierze czas poniżej szesnastu minut na tym dystansie i nowy rekord mistrzostw 15:58.86. Pallister uzyskała czwarty najszybszy czas w tej konkurencji w historii startów Australijek, a także została najszybszą w dziejach 17-latka w swoim kraju. Nikt więcej nie był już w stanie złamać dziś tej granicy, a najgroźniejsze rywalki dotarły do mety ponad piętnaście sekund za jej plecami. To jednak nie jedyny medal tej pływaczki w dzisiejszych zmaganiach w Dunaj Arenie. Pallister zanotowała najlepszy wynik spośród Australijek w sztafecie 4x100m stylem dowolnym i wraz z koleżankami z drużyny stanęła na drugim stopniu podium. Bezkonkurencyjne od startu do mety okazały się w tym wyścigu Amerykanki: Gretchen Walsh, Torri Huske, Grace Cooper i Amy Tang. Reprezentantki Stanów Zjednoczonych jako jedyne przepłynęły dystans poniżej trzech minut i czterdziestu sekund (3:37.61), tracąc do rekordu świata trochę ponad sekundę.

Rosjanin Andrei Minakov miał dziś bardzo pracowite popołudnie. Najpierw wziął udział w półfinałach konkurencji 100m stylem dowolnym, gdzie uzyskał najlepszy wynik tej fazy rozgrywek 49.19, a następnie miał tylko kilkanaście minut by zregenerować siły i stanąć do walki o wygraną na dystansie sprinterskim w stylu motylkowym. Jako medaliście mistrzostw globu seniorów na dwukrotnie dłuższym odcinku nie wypadało mu jednak dać plamy. Reprezentant Sbornej od stratu próbował wyrobić sobie niewielką przewagę, ale mocno naciskał go płynący kilka torów dalej Thomas Ceccon. Włoch wpadł na metę dwie setne sekundy szybciej od Rosjanina (23.37 – 23.39), a na trzeciej pozycji z rekordem Bułgarii zameldował się Josif Miladinov.

50m stylem grzbietowym wygrała Australijka Bronte Job, która o cztery setne sekundy pokonała w tej rywalizacji obrończynię tytuły z Indianapolis Jade Hannah oraz Darię Vaskinę. Reprezentantce kraju z Antypodów zwycięstwo dał wynik 27.87.

Medaliści Mistrzostw Świata Juniorów, dzień 5.:

1500 m stylem dowolnym kobiet:
1. Lani Pallister (Australia)   15:58.86 [rekord mistrzostw]
2. Giulia Salin (Włochy)   16:14.00
3. Chase Travis (USA)   16:18.04

50 m stylem motylkowym mężczyzn: 
1. Thomas Ceccon (Włochy)   23.37
2. Andrei Minakov (Rosja)   23.39
2. Josif Miladinov (Bułgaria)   23.48

50 m stylem grzbietowym kobiet:
1. Bronte Job (Australia)   27.87
2. Jade Hannah (Kanada)   27.91
3. Daria Vaskina (Rosja)   27.91

400 m stylem zmiennym mężczyzn:
1. Apostolos Papastamos (Grecja)   4:11.93 [rekord świata juniorów]
1. Ilia Borodin (Rosja)   4:12.95
3. Carson Foster (USA)   4:16.37

4x100 m stylem dowolnym kobiet:
1. USA (Gretchen Walsch, Torri Huske, Grace Cooper, AMy Tang)  3:37.61
2. Australia (Molie O'Callaghan, Meg Harris, Lani Pallister, Rebecca Jacobson)  3:40.85
3. Włochy (Chiara Tarantino, Maria Masciopinto, Emma Menicucci, Gaia Pesenti)  3:42.04