Hangzhou 2018: Wygrany repasaż! Jest kolejny polski finał

Szymon Gagatek 2018-12-14 04:27

Wymagający rywal i wczesna pora nie przeszkodziły Pawłowi Juraszkowi w odniesieniu kolejnego wielkiego sukcesu. Nasz zawodnik okazał się lepszy od Jessego Putsa w wyścigu repasażowym na dystansie 50 m stylem dowolnym, dzięki czemu popłynie w wyścigu finałowym mistrzostw świata na krótkim basenie w Hangzhou! Z kolei do półfinałów 50 m stylem grzbietowym awansowała rano Alicja Tchórz.

W czwartkowych półfinałach Juraszek uzyskał 21.12 i był ósmy. Dokładnie taki sam wynik zanotował jednak Jesse Puts z Holandii, co oznaczało konieczność rozegrania dodatkowego wyścigu o ostatnie miejsce w wielkim finale. Organizatorzy postanowili zorganizować go na początku czwartej sesji eliminacyjnej mistrzostw świata. O 9:30 miejscowego czasu Juraszek wskoczył do wody i popłynął najszybciej jak się dało. Po raz trzeci w karierze złamał barierę 21 sekund (20.98), dzięki czemu wyprzedził Holendra o jedną dziesiątą sekundy. Tym samym awansował do czwartego z rzędu finału wielkiej międzynarodowej imprezy w swojej koronnej konkurencji (poprzednio był 5. na MŚ w Budapeszcie, 4. na ME w Kopenhadze i 8. na ME w Glasgow).

Po wyścigu repasażowym rozpoczęły się eliminacje z udziałem dwojga naszych reprezentantów. Pierwszy etap zmagań przebrnęła Alicja Tchórz, która na 50 m stylem grzbietowym finiszowała rano na 14. miejscu. Rezultat 26.74 wystarczył do znalezienia się w półfinałach, ale po południu podopieczna Grzegorza Widanki będzie już musiała pływać szybciej, by myśleć o kolejnym awansie. Najlepszy czas w klasyfikacji generalnej pojawił się przy nazwisku broniącej tytułu Etiene Medeiros z Brazylii (26.13). Druga byłą Fu Yuanhui z Chin (26.26), a trzecią lokatę zajęła triumfatorka finału na dwukrotnie dłuższym dystansie, Olivia Smoliga z USA (26.41).

Z dalszą rywalizacją pożegnał się Konrad Czerniak. Niestety, nasz zawodnik w eliminacjach 50 m stylem motylkowym został sklasyfikowany na 22. pozycji, uzyskując rezultat 23.19. By wejść do szesnastki, trzeba było pływać o dwanaście setnych sekundy szybciej. Pierwsze miejsce wśród delfinistów zajął rano rekordzista świata, 38-letni Nicholas Santos. Brazylijczyk pokonał dwie długości basenu w 22.41 i wyprzedził Dylana Cartera z Trynidadu i Tobago (22.53) oraz Mariusa Kuscha z Niemiec (22.59). Ze startu wycofał się natomiast uważany za jednego z głównych kandydatów do złota, Caeleb Dressel.

Starty Polaków - sesja finałowa 14.12:
13:03 - 50 m stylem dowolnym mężczyzn - FINAŁ
   Paweł Juraszek (tor 8)

13:15 - 50 m stylem grzbietowym kobiet - półfinały
   Alicja Tchórz (1. półfinał, tor 1)

Ciekawe rozstrzygnięcia zapadły w eliminacjach 400 m stylem dowolnym pań. Rywalki postraszyła Ariarne Titmus z Australii. Osiemnastolatka jako jedyna złamała barierę czterech minut (3:58.58), wyprzedzając o prawie dwie sekundy drugą na mecie Leah Smith z USA (4:00.46). Trzecia była faworytka gospodarzy, zaledwie 16-letnia rekordzistka świata Wang Jianjiahe (4:00.73). Poza stawką finalistek znalazła się natomiast aktualna mistrzyni Europy z długiego basenu, Włoszka Simona Quadarella, która zajęła 9. pozycję.

Niespodzianek nie było za to na 100 m stylem klasycznym, choć niewiele zabrakło, a w półfinałach nie zobaczylibyśmy Ruty Meilutyte. Litwinka eliminacje zakończyła dopiero na 15. lokacie. Wygrała Katie Meili z USA (1:03.76), przed Alią Atkinson z Jamajki (1:04.34) oraz Martiną Carraro z Włoch (1:05.06). Dziś odbyły się także zmagania w męskich sztafetach w stylu dowolnym. Na dystansie 4x50 metrów pierwsi byli Włosi (1:24.10), wyprzedzając Rosjan i Amerykanów a na 4x200 metrów najlepszy wynik zanotowali zawodnicy z Rosji (6:51.17).