Pewne zwycięstwo juniorów w klasyfikacji medalowej Grand Prix Słowenii

Szymon Gagatek 2020-08-02 22:39

Niedzielne popołudnie na Grand Prix Słowenii było dla młodych reprezentantów Polski równie udane jak to sobotnie. Nasi juniorzy wygrali dziś w Ravne na Koroškem 9 z 18 konkurencji, łącznie gromadząc przez weekend aż 17 złotych medali w kategorii Open. W trakcie drugiej sesji finałowej biało-czerwoni dołożyli do swojej kolekcji także sześć kolejnych rekordów życiowych.

Blok popołudniowy rozpoczął się od rywalizacji na dystansie 50 m stylem motylkowym, na którym rano Ksawery Masiuk uzyskał wynik lepszy od rekordu Polski 16-latków. W wyścigu medalowym młody zawodnik G-8 Bielany Warszawa nie popłynął już tak szybko i musiał uznać wyższość Pawła Uryniuka. Jedną długość basenu Uryniuk pokonał w 24.93, wyprzedzając swojego klubowego kolegę o dokładnie trzy dziesiąte sekundy. To co nie udało się Masiukowi w sprincie wśród delfinistów, udało się na 200 m stylem grzbietowym. Rywalizację w tej konkurencji ukończył na najwyższym stopniu podium z rezultatem (2:04.36).

Z kolei na 50 m stylem motylkowym wśród kobiet zwyciężyła Julia Maik. Utalentowana siedemnastolatka otarła się o najlepszy wynik w karierze (zabrakło jej dokładnie jednej setnej sekundy), notując czas 27.65. Srebro wywalczyła Paulina Cierpiałowska, brąz Gabriela Herbreder, a czwarta była Zuzanna Famulok, która mogła się cieszyć z nowej życiówki. Maik i Cierpiałowska wróciły jeszcze od walki w finale 100 m stylem dowolnym. Lepiej spisała się reprezentantka Włókniarza Kalisz, która tym razem przegrała tylko z najlepszą zawodniczką całego Grand Prix, Katją Fain (56.12 - 56.79 RŻ).

Dwa medale jednego dnia zdobył jeszcze Krzysztof Chmielewski. Najpierw reprezentant Muszelki Warszawa triumfował na 200 m stylem motylkowym (2:01.35), meldując się na mecie przed Janem Zubikiem, Adrianem Jaśkiewiczem i Kamilem Sieradzkim, a później poprawił rekord życiowy na 400 m stylem zmiennym (4:34.81), dzięki czemu zajął 3. pozycję.

Płynąc po rekord mitingu na 50 m stylem grzbietowym w eliminacjach Krzysztof Radziszewski uzyskał najbardziej wartościowy rezultat zawodów w konkurencjach męskich (800 pkt FINA). Po południu tego osiągnięcia już nie poprawił, ale czas 25.99 wystarczył mu do pewnego zwycięstwa. Z brązowym medalem i nową życiówką zmagania zakończył Aleksander Sienkiewicz (27.62), wyprzedzając w bezpośredniej walce o podium Patryka Rożenka i Mateusza Zająca.

W finale 100 m stylem dowolnym mężczyzn doczekaliśmy dubletu biało-czerwonych. Kamil Sieradzki finiszował najszybciej w całej stawce, ustanawiając życiówkę (51.59), a drugi był Bruno Kaźmierczak (52.53). Dodatkowo ze zwycięstw cieszyliśmy się na dystansie 100 m stylem klasycznym, a to za sprawą Zofii Chrzan (1:12.71) i Dawida Wiekiery (1:04.20). Złoto zawisło też na szyi Darii Zielińskiej, triumfatorki wyścigu na 200 m stylem motylkowym (2:17.37).

Nie zdarzyło się dziś, by Polacy - jeżeli już w jakiejś konkurencji pojawiali się na starcie - nie zdobyli medalu w kategorii Open. Ze srebrnymi krążkami zmagania kończyli m. in. nasi długodystansowcy: Klaudia Tarasiewicz (1500 m stylem dowolnym) i Wiktor Grzegorczyk (800 m stylem dowolnym). Drudzy był także Michał Daszkiewicz na 400 m stylem dowolnym i Zuzanna Famulok na 400 m stylem zmiennym. Za reprezentantką Unii Oświęcim, która w finale poprawiła rekord życiowy, do mety przypłynęła Gabriela Herbreder i dzięki temu mogła cieszyć się z brązu. Na trzeciej lokacie uplasowała się jeszcze Wiktoria Guść (400 m stylem dowolnym).

Wyniki Polaków w Grand Prix Słowenii; 47. Międzynarodowym Mitingu Pływackim Ravne 2020, dzień II: