NCAA: Rekord Ostrowskiej!

Szymon Gagatek 2014-02-17 11:11

W pływackiej lidze NCAA zbliżamy się już powoli do ostatecznych rozstrzygnięć. W ubiegłym tygodniu na dobre ruszyła karuzela związana z mistrzostwami poszczególnych konferencji. Podczas czempionatu konferencji The Great Lakes Valley znakomicie spisała się Agnieszka Ostrowska, która poprawiła rekord drugiej dywizji na dystansie 200 jardów stylem klasycznym!

Ostrowska, studiująca na Uniwersytecie Drury, zwyciężyła na 200 jardów stylem klasycznym ze znakomitym czasem, 2:12.70, poprawiając tym samym swój rekord życiowy o siedemnaście setnych. Wynik ten jest również najlepszym w historii II Dywizji NCAA, lepszym o dziewiętnaście setnych sekundy od poprzedniego, którego autorką była Ana Gonzalez Pena! Tym samym Polka po raz kolejny potwierdziła, że będzie największą faworytką tej konkurencji podczas zbliżających się wielkimi krokami mistrzostw ligi. W Crawfordsville, gdzie odbywały się zawody, zwyciężyła jeszcze indywidualnie w dwóch konkurencjach. Nie miała sobie równych na dystansie o połowę krótszym (1:02.42) i na 200 jardów stylem zmiennym (2:01.50), w obu przypadkach również bijąc swoje rekordy życiowe! Dodatkowo w tej drugiej konkurencji wypełniła minimum A na czempionat NCAA. Jakby tego było mało, pomogła również koleżankom w odniesieniu zwycięstw w wyścigach sztafetowych w stylu zmiennym, na dystansach 4x50 i 4x100 jardów.

W Crawfordsville nie zabrakło innych Polskich akcentów. Łącznie w akcji było aż sześcioro naszych reprezentantów. Powoli do uczelnianych warunków za oceanem adoptuje się Agnieszka Małecka, która dopiero od początku tego roku pływa w barwach Uniwersytetu Indianapolis. Podczas Mistrzostw Konferencji indywidualnie najlepiej spisała się na 100 jardów stylem grzbietowym, gdzie zajęła siódme miejsce, uzyskując czas 58.76 s. Polce niewiele zabrakło do awansu do finału A na dwukrotnie dłuższym dystansie i ostatecznie została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu, dzięki zwycięstwu w finale B (2:06.50). Z kolei na 200 jardów stylem zmiennym odpadła w kwalifikacjach, zajmując pechowe siedemnaste miejsce (2:13.71).

Dwa siódme miejsca podczas zawodów zajął jej kolega z uczelni, Dawid Rybiński. Zawodnik, który rozpoczął przygodę z pływaniem w Śląsku Wrocław, uplasował się na tej pozycji na 500 i 1000 jardów stylem dowolnym. Był także dziewiąty na dystansie 200 jardów stylem dowolnym, a wraz z kolegami zajął czwarte miejsce w finałowej rywalizacji sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym.

Nie zabrakło również licznej reprezentacji naszego kraju w męskiej drużynie Uniwersytetu Drury, która (podobnie jak w przypadku pań) wygrała całe zawody, gromadząc łącznie największą ilość punktów. Przyczynili się do tego Igor Kowal, Kacper Pełczyński i Daniel Rzadkowski, który dołączył do drużyny na początku roku. Kowal raz wystartował w finale A, zajmując siódmą lokatę na 50 jardów stylem dowolnym, był też szesnasty na dwukrotnie dłuższym dystansie, nie wystąpił natomiast w finale rywalizacji na 100 jardów stylem grzbietowym, po tym jak w kwalifikacjach uplasował się na trzeciej pozycji. W każdej z tych konkurencji wypełnił jednak minimum B na Mistrzostwa NCAA, był też mocnym punktem sztafet Drury 4x50 i 4x200 jardów stylem dowolnym, które kończyły swoje starty na drugich lokatach.

Z kolei dwa trzecie miejsca zajął w ubiegłym tygodniu Pełczyński, co dało mu również dwukrotnie minimum B na mistrzostwa ligi. Polak był trzeci na 200 jardów stylem klasycznym (1:59.30) i zmiennym (1:50.00). Do tego dołożył indywidualnie jeszcze ósme miejsce na 400 jardów stylem zmiennym, a w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym jego drużyna uzyskała drugi wynik.

Po raz pierwszy w krótkiej historii swoich występów za oceanem na dystansie 500 jardów stylem dowolnym wystartował w Crawfordsville Daniel Rzadkowski. Polak ukończył zmagania w tej konkurencji zajmując drugie miejsce w finale B, z czasem 4:34.22. Lepiej poszło mu na 200 jardów stylem dowolnym, gdzie nawet wygrał kwalifikacje, by ostatecznie finiszować na piątej pozycji w finale A (1:38.57 rano, 1:38.95 popołudniu - w obu przypadkach minimum B na czempionat kończący sezon NCAA). Szybko popłynął także w sesji porannej na dystansie o połowę krótszym. Uzyskał czas 44.81 s (minimum B) i był pierwszy, ale w finałowym wyścig zanotował występ gorszy o niemal cztery sekundy i został sklasyfikowany na ósmym miejscu. Rzadkowski może sobie też dopisać wicemistrzostwo konferencji w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym, trzecie miejsce na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym i wygrany finał B na 4x50 jardów stylem dowolnym.