Świat

Biało-czerwoni w Gwangju - 28.07

Szymon Gagatek 2019-07-27 18:59

To już ostatnia niedziela mistrzostw świata w sportach wodnych w Gwangju. Do rozstrzygnięcia zostało jeszcze osiem pływackich konkurencji, ale w czterech z nich wciąż nie znamy finalistów. Wyłonią ich eliminacje na dystansach 400 m stylem zmiennym oraz 4x100 m stylem zmiennym - zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Na starcie nie zabraknie oczywiście reprezentantów Polski.

Sesja poranna będzie wyjątkowo krótka. W rywalizacji zmiennistów zaprezentują się Dawid Szwedzki i Aleksandra Knop. Jako pierwszy do wody wskoczy zawodnik Śląska Wrocław. W swojej koronnej konkurencji mistrz naszego kraju znalazł się w ostatniej serii z 19. czasem zgłoszenia. Szwedzki będzie mógł więc sprawdzić się na tle kilku naprawdę mocnych rywali, na czele z broniącym tytułu Chase'em Kaliszem z USA, Wang Shunem z Chin i Australijczykiem Thomasem Fraser-Holmesem. Takiej okazji nie dostanie Knop, którą czeka występ z pływaczkami nierozstawionymi, dysponującymi rekordami życiowymi słabszymi od życiówki łodzianki z UKS 190.

Później rozpocznie się walka o kolejne olimpijskie kwalifikacje w sztafetach. Najpierw miejsce w pierwszej dwunastce na dystansie 4x100 m stylem zmiennym spróbują zająć Radosław Kawęcki, Jan Kałusowski, Konrad Czerniak i Kacper Majchrzak (chętnych na bilety do Tokio będzie łącznie aż 28 krajów), a w dalszej kolejności o przepustkę na igrzyska postarają się Alicja Tchórz, Weronika Hallmann, Paulina Nogaj i Katarzyna Wasick. By myśleć o takim osiągnięciu, nasze zawodniczki będą musiały wyprzedzić co najmniej 9 innych drużyn. 

Początek sesji eliminacyjnej o 3:00 w nocy. Transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale FINA TV.

Starty Polaków - 28.07 - sesja eliminacyjna:

3:00 - 400 m stylem zmiennym mężczyzn
   Dawid Szwedzki (seria 5/5, tor 9)

3:31 - 400 m stylem zmiennym kobiet
   Aleksandra Knop (seria 1/3, tor 4)

3:50 - 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn
   Polska (seria 2/3, tor 9)

4:07 - 4x100 m stylem zmiennym kobiet
   Polska (seria 2/3, tor 8)