Świat

Kazań 2019: Czas zacząć szalone pływackie lato!

Szymon Gagatek 2019-07-02 22:47

Dziewiętnastoosobowa reprezentacja Polski jest już gotowa na rozpoczęcie zmagań w mistrzostwach Europy juniorów w Kazaniu. To właśnie nasi młodzi pływacy zainaugurują szalone lato, w trakcie którego czeka nas wiele międzynarodowych imprez na najwyższym poziomie. Możemy się spodziewać, że w trakcie najbliższych dni nie zabraknie szans na dobre rezultaty, walkę o podium i wyjazd na juniorski czempionat globu!

Kazań ma wielkie doświadczenie w przygotowywaniu najważniejszych pływackich zawodów. To właśnie w stolicy Tatarstanu odbyła się Uniwersjada w 2013 roku, dwa lata później zorganizowane zostały mistrzostwa świata, a w ubiegłym roku gościli tam najlepsi zawodnicy globu w ramach cyklu Pucharu Świata. Mówi się też o tym, że władze miasta chcą zgarnąć któreś z kolejnych mistrzostw świata, planowanych na 2025 lub 2027 rok. Teraz nadszedł jednak czas na juniorów. Dla gospodarzy będzie to bez wątpienia duża gratka. Ostatni raz Rosjanie organizowali tę imprezę dokładnie 20 lat temu, w 1999 roku, a przecież od lat to właśnie oni przywożą z mistrzostw Europy juniorów worki medali. Klasyfikację medalową wygrywają nieprzerwanie od 2012 roku i trudno sobie wyobrazić, że tym razem mogłoby być inaczej. 

My będziemy się skupiać przede wszystkim na startach Polaków. Do Rosji udała się 19-osobowa kadra, której kluczowymi postaciami po raz pierwszy od wielu lat mogą się okazać dziewczęta. To właśnie Zuzanna Herasimowicz i Aleksandra Knop mają największe szanse na zdobycze medalowe. Herasimowicz zajmuje 3. pozycję na listach startowych na 200 m stylem grzbietowym (za Anastasiją Szkurdai z Białorusi i Leną Grabowski z Austrii), natomiast Knop legitymuje się 2. czasem na 400 m stylem zmiennym. Lepsza od łodzianki jest tylko reprezentantka Węgier, Viktoria Mihalyvari Farkas. Podopieczna Sylwii Kowalskiej jest też wysoko w rankingach na 200 m stylem dowolnym (4. lokata). Z kolei wśród chłopców wysoko plasują się Jakub Mościcki (5. na 100 m stylem grzbietowym) i Jan Karolczak (6. na 200 m stylem dowolnym).

Na pewno z zainteresowaniem będziemy też śledzili rywalizację sztafetową. Wśród dziewczyn zobaczymy mocną drużynę na dystansie 4x200 m stylem dowolnym, z Knop i Martą Klimek, które w tej konkurencji zaprezentują się też na mistrzostwach świata seniorów. W męskiej rywalizacji wystąpią za to wszystkie trzy nasze ekipy, a do tego zaprezentuje się jeszcze nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym.

Z ubiegłorocznych mistrzostw Europy juniorów nasza kadra wróciła z trzema medalami. Srebro i brąz w rywalizacji żabkarzy wywalczył Jan Kałusowski, natomiast na najniższym stopniu podium na 50 m stylem dowolnym stanęła Kornelia Fiedkiewicz. Jak będzie tym razem? Przekonamy się w trakcie najbliższych pięciu dni! Początek rywalizacji w eliminacjach zaplanowano na 8:30 polskiego czasu, natomiast wyścigi finałowe i półfinałowe będą się rozpoczynać o 17:00. Transmisję z zawodów przeprowadzi oficjalny kanał Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN): https://www.dailymotion.com/lentv.