MŚ Masters Budapeszt: Polki w czołówce

Szymon Gagatek 2017-08-15 08:32

Dwie polskie zawodniczki uplasowały się pierwszego dnia mistrzostw globu Masters w Budapeszcie w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek świata w swojej kategorii wiekowej, choć i pozostali rodacy radzili sobie znakomicie. W Dunaj Arenie oraz kompleksie pływalni na wyspie świętej Małgorzaty padł dziś też rekord globu Masters oraz osiem rekordów mistrzostw.

Pierwszy dzień światowego czempionatu w kategorii Masters w stolicy Węgier przebiegał pod dyktando długodystansowców. Jako pierwsi do boju stanęli pływacy ścigający się na dystansie 800m stylem dowolnym. Wśród kilku tysięcy zawodników z całego świata dobrą formę zaprezentowali Polacy, których aż piątka została sklasyfikowana wysoko. Najlepiej z Biało-czerwonych radziły sobie dzisiaj Małgorzata Serbin i Dominika Michalik, które uplasowały się na ósmej lokacie w swoich kategoriach wiekowych. Utytułowana zawodniczka ze Szczecina wynikiem 11:03.64 o niecałą sekundę poprawiła własny rekord kraju w kat. 50-54 lata oraz swoją pozycję w tabeli o jedno „oczko” wyżej w stosunku do występu na mistrzostwach świata w Kazaniu. Najlepsza wśród jej rówieśniczek była Amerykanka Trin Campbell, która jako jedyna złamała granicę dziesięciu minut – 9:58.93. Pływaczka z Białegostoku osiągnęła natomiast wynik 10:28.61. W jej kategorii wiekowej 35-39 lat zwyciężyła reprezentantka Wielkiej Brytanii Emma Wills, notując rezultat 9:35.99. Czternastą pozycję w kat 45-49 lat zajęła trzecia z przyjaciółek Beata Sulewska (10:40.03). Na 25 miejscu uplasowała się jeszcze w kat. 65-69lat Anna Szemberg (17:50.74).

Już w najstarszej kategorii wiekowej 96-letnia Amerykanka Maurine Kornfeld, przepływając dystans w czasie 21:39.10, poprawiła o ponad 14 sekund rekord globu Masters swojej rodaczki Rity Simonton, ustanowiony w 2013 roku.

Rekord mistrzostw świata ustanowiła w kat. 80-84 lata Denise Robertson z Australii, notując pierwszy raz w historii tej imprezy w tej kategorii wiekowej wynik poniżej piętnastu minut – 14:29.77. Podobnej sztuki dokonała Amerykanka Ann Cheryl Murray z USA, której 11:42.44 to również nowy rekord mistrzostw globu w kat. 65-69 lat. Także jej rodaczka Kim O’Grady w kategorii dziesięć lat młodszej przepłynęła ten dystans najszybciej na mistrzostwach świata, pokonując szesnaście długości basenu w 10:16.44. Pierwszy raz w historii mistrzostw 800m stylem dowolnym poniżej dziewięciu minut przepłynęła w kat.30-34 lata Brytyjka Sophie Casson, notując wynik 8:58.94.

Znakomitym trzynastym miejscem po dzisiejszej rywalizacji w Budapeszcie pochwalić się może w kat. 35-39 lat Stanisław Kaczmarek. Zawodnik z Poznania, choć nie zbliżył się do swojego rekordowego osiągnięcia sprzed roku to wysokie miejsce zapewnił mu wynik 9:29.09. Nowego posiadacza tytułu mistrzowskiego doczekała się ta kategoria wiekowa, a Julien’a Baillod’a zdetronizował dziś Włoch Nicola Nisato, osiągając rekord czempionatu globu 8:36.90.

Rekord mistrzostw ustanowił Francuz Patrick Moreau – 10:23.39 w kat. 65-69 lat, a brązowy krążek w tym wyścigu wywalczył nasz rodak, startujący w barwach Australii Maciej Slugocki (10:56.09). O ponad dwadzieścia sekund najlepszy występ w historii imprezy mistrzowskiej wyśrubował Portorykańczyk Arnaldo Perez, notując wynik 9:14.62 w kat. 55-59 lat. Zwycięzcą kategorii 40-44 lata został znakomity niegdyś Włoski pływak długodystansowy, medalista mistrzostw świata i Europy na wodach otwartych Samuele Pampana, a jego rezultat 8:39.58 również okazał się rekordem mistrzostw oraz wynikiem zaledwie trzy sekundy słabszym od rekordu świata.