Netanja 2017: Zadanie wykonane

Szymon Gagatek 2017-07-01 10:51

Wysokie lokaty grzbiecistów i żabkarzy, dobra postawa Antoniego Kałużyńskiego na 200 m stylem dowolnym, pewna kwalifikacja sztafety mieszanej 4x100 m stylem zmiennym do wyścigu finałowego to najważniejsze informacje z sobotniego poranka na mistrzostw Europy juniorów. W popołudniowych wyścigach na brak Biało-czerwonych nie będziemy mogli narzekać.

Eliminacje rozpoczęły zawodniczki startujące na 50 m stylem dowolnym. Wśród nich pojawiły się cztery Polki, z których najszybsza okazała się Kornelia Fiedkiewicz. Rezultat 26.22 dał jej 12. pozycję i pewny awans do półfinałów, w których nie zabraknie też Karoliny Jurczyk (26.38 i 17. miejsce). Z dalszej rywalizacji odpadły natomiast Aleksandra Polańska (21. z czasem 26.52) i Dominika Kossakowska (40. z wynikiem 26.97).

W kolejnej konkurencji mogliśmy się cieszyć z występów Kamila Kaźmierczaka i Kacpra Stokowskiego. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym nasi reprezentanci znaleźli się w ścisłej czołówce. Pływak Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki spisał się na tyle dobrze, że rezultatem 25.78 poprawił swój rekord życiowy i przegrał jedynie z Klimentem Kolesnikowem z Rosji (25.49) i Conorem Fergusonem z Irlandii (25.77). Piąty był zawodnik G-8 Bielany Warszawa. Rekordzista świata juniorów z krótkiego basenu swój wyścig zakończył w czasie 25.95 i uplasował się na 5. lokacie.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie 18. miejsce zajęła Julia Koluch. Brązowa medalistka ze sztafety 4x100 m stylem zmiennym uzyskała wynik 1:03.64 i dzięki temu, że wyprzedziły ją aż trzy Rosjanki i trzy Włoszki, popłynie w popołudniowych półfinałach. Niesamowitą dyspozycję zaprezentowała już rano broniąca tytułu Polina Jegorowa. Rosjanka dwie długości basenu pokonała w 1:00.24, poprawiając o jedną setną sekundy rekord mistrzostw należący do jej rodaczki Darii Ustinowej.

Dwóch Polaków weszło do najlepszej szesnastki na 200 m stylem dowolnym. Bardzo dobrze poradził sobie Antoni Kałużyński, plasując się na 6. pozycji z rezultatem 1:50.36. Niewiele ustępował mu Jakub Kraska, finiszując na 10. lokacie (1:50.85). Poza półfinałami znalazł się Karol Ostrowski. Awansu na 100 m stylem motylkowym nie wywalczył z kolei Michał Cukanow, który był 23., płynąc nieznacznie wolniej od swojego rekordu życiowego (55.36).

Cieszyła postawa naszych żabkarzy na dystansie 100 metrów. Wśród dziewcząt po nieudanych startach na 50 i 200 metrów świetnie poradziła sobie Aleksandra Iwanowska. Zawodniczka Juvenii Wrocław została sklasyfikowana na 4. pozycji z wynikiem 1:10.25. Do półfinału weszła również 11. Weronika Hallmann (1:10.91), a 17. była Lidia Halicka, która jednak ustanowiła swój nowy rekord życiowy (1:11.88). Z kolei wśród chłopców najlepiej popłynął Jan Kałusowski. Życiówka (1:03.07) dała mu 5. lokatę. Rafał Kusto był 13. (1:03.95), a Piotr Siemiński 27. (1:05.47).

Na zakończenie poranka swój awans przypieczętowała sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym. Trudno było sobie wyobrazić inny scenariusz, gdyż ostatecznie do rywalizacji przystąpiło tylko dziewięć ekip. Poza finałem znaleźli się Izraelczycy, a Polacy w składzie Kamil Kaźmierczak, Weronika Hallmann, Katarzyna Kołodziej i Bartosz Piszczorowicz finiszowali na 5. miejscu z czasem 4:00.65. By nawiązać walkę o medal, trzeba będzie popłynąć znacznie szybciej i naszych reprezentantów bez wątpienia na to stać.

4x100 m stylem zmiennym mix:
1. Rosja (Anastazja Awdejewa, Danił Kitow, Jegor Kuimow, Polina Osipenko)   3:57.22
5. Polska (Kamil Kaźmierczak, Weronika Hallmann, Katarzyna Kołodziej, Bartosz Piszczorowicz)   4:00.65 -> FINAŁ