Swim Open: Juraszek dołożył brąz

Szymon Gagatek 2019-04-15 23:52

Ostatni dzień zawodów Swim Open w Sztokholmie przyniósł nam szósty medal wywalczony przez polskiego pływaka. Na najniższym stopniu podium rywalizacji na dystansie 50 m stylem dowolnym stanął Paweł Juraszek. W finałach A zaprezentowała się jeszcze kolejna zawodniczka pochodząca z Dzierżoniowa, Dominika Sztandera, która zmagania na 100 m stylem klasycznym zakończyła na 5. pozycji.

Juraszek przyleciał do Szwecji tylko na poniedziałkowe wyścigi. Wystartował dwukrotnie: na 50 m stylem dowolnym i klasycznym. W sprinterskiej rywalizacji kraulistów zwyciężył w eliminacjach, uzyskując czas 22.42, a już kilka godzin później stanął na podium swojej koronnej konkurencji. W finale jeszcze poprawił swój rezultat (22.29), co wystarczyło mu do zajęcia 3. lokaty, ex aequo z Pieterem Timmersem z Belgii. Szybsi od niego byli tylko reprezentant Finlandii Ari-Pekka Liukonen (22.12) oraz Meiron Cheruti z Egiptu (22.23). Z kolei wśród żabkarzy zawodnik Dziewiątki Dzierżoniów, podobnie jak Jan Kałusowski i Bartłomiej Roguski, musiał się pożegnać z zawodami już po sesji porannej.

W stylu klasycznym kobiet na starcie stanęła sesji finałowej stanęła kolejna pływaczka z Dzierżoniowa, Dominika Sztandera. Reprezentantka Juvenii Wrocław stoczyła zacięty bój z rywalkami w bardzo wyrównanym wyścigu, w którym zwyciężczynię od 6. zawodniczki dzieliło zaledwie 48 setnych sekundy. Polka na półmetku była nawet 3., ale ostatecznie uzyskała czas 1:08.82 (4. w karierze) i uplasowała się na 5. miejscu. Finał B wygrała natomiast jej reprezentacyjna koleżanka, Weronika Hallmann (1:09.77).

W walce o 9. lokatę w końcowej klasyfikacji na 100 m stylem dowolnym znalazły się za to Anna Dowgiert i Dominika Sztandera. Lepsza o zaledwie trzy setne sekundy była Dowgiert (56.26 - 56.29), co pozwoliło naszym zawodniczkom finiszować odpowiednio na 11. i 12. pozycji. Do finału B nie przystąpiła za to Alicja Tchórz, która rano zanotowała wynik 56.25. W tej konkurencji świetną postawą popisała się faworytka gospodarzy, Sarah Sjoestroem. Szwedka pokonała dwie długości basenu w 52.76 i została wiceliderką światowych rankingów w 2019 roku.

Równie imponujące były występy panów na 800 m stylem dowolnym. Triumf zapewnił sobie Mychajło Romanczuk z Ukrainy, który minimalnie wyprzedził Floriana Wellbrocka (7:42.49 - 7:43.03). Obaj dzięki swoim występom wskoczyli na czoło światowych list aktualnego sezonu. W sesji porannej na starcie tej konkurencji pojawili się Polacy. W ogólnym zestawieniu 7. był Wojciech Wojdak, który złamał barierę 8 minut (7.58.47), 13. miejsce zajął Filip Zaborowski (8:10.56), a 17. Antoni Kałużyński (8:28.66).