MEJ na wodach otwartych: Chmielewski blisko podium, Węgrzy najlepsi

Szymon Gagatek 2019-08-06 01:21

Czwarta lokata Krzysztofa Chmielowskiego i miejsca w pierwszej dziesiątce Klaudii Tarasiewicz oraz Wiktora Grzegorczyka - to najlepsze wyniki reprezentantów Polski na mistrzostwach Europy juniorów w pływaniu długodystansowym, które odbyły się pod koniec ubiegłego tygodnia w czeskich Racicach. W wodzie rządzili Węgrzy, którzy wrócili do swojego kraju z siedmioma medalami.

Krzysztof Chmielewski już przed rokiem pokazał, że umie sobie dobrze radzić nie tylko na basenie. Mając 14 lat zajął 6. miejsce na mistrzostwach świata juniorów na dystansie 5 km. Po roku pojawił się w Racicach już jako medalista Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy na 200 m stylem motylkowym. Dobrą formę udało mu się przerzucić na wody otwarte. Polak stoczył zaciętą walkę o brąz z Laszlo Galiczem. Ostatecznie Węgier okazał się szybszy o zaledwie dwie dziesiąte sekundy i Chmielewskiemu pozostałła 4. pozycja. Jego brat bliżniak, Michał, został sklasyfikowany na 17. lokacie.

Na 5 km wśród dziewcząt wystartowała natomiast Klaudia Tarasiewicz. Zawodniczka Polonii Warszawa była dziesiąta. Dokładnie takie samo miejsce w rywalizacji 16- i 17-letnich chłopców na 7.5 km zajął Wiktor Grzegorczyk. Do medalu zabrakło mu niespełna minuty. W tym samym wyścigu zaprezentował się jeszcze Radosław Rodkiewicz (29.). Na najdłuższym dystansie 10 km mieliśmy tylko jedną przedstawicielkę. Daria Nita została sklasyfikowana na 21. pozycji.

W trakcie mistrzostw swój wielki potencjał w pływaniu długodystansowym pokazali Węgrzy. W sumie aż siedmiokrotnie na podium stanęli i wygrali klasyfikację medalową. W swoim dorobku mieli przede wszystkim dwa złote krążki: młodziutkiej Miry Szimcsak, która obroniła tytuł sprzed roku na dystansie 5 km i sztafety mieszanej w kategorii wiekowej 14-16 lat.