NCAA: Polskie wiktorie w Virginii

Szymon Gagatek 2013-11-06 01:00

Pracowita końcówka tygodnia czekała polskich zawodników studiujących na uczelni Virginia Tech. Dwa wyjazdowe mitingi w ciągu dwóch dni mogły dać się we znaki naszym reprezentantom. Na szczęście cała trójka (Weronika Paluszek, Jan Świtkowski i Michał Szuba) poradziła sobie znakomicie, a Paluszek i Świtkowski już na początku listopada zapewnili sobie minimum B na Mistrzostwa I Dywizji NCAA. Z ich postawy bardzo zadowolony był trener zespołu, Ned Skinner.

Skinner wyróżnił Paluszek i Świtkowskiego w wypowiedzi udzielonej oficjalnej stronie internetowej zespołu H2Okies. Jego pochwały miały jednak solidne podstawy, w postaci wyników osiąganych przez naszych reprezentantów. W piątkowym starciu czterech uczelni: Ohio State, Virginia Tech, Cleveland State i Denison, Polacy nagromadzili dla ekipy Virginia Tech mnóstwo punktów. Najlepsza aktualnie polska żabkarka za oceanem całkowicie zdominowała rywalizację w stylu klasycznym. Paluszek triumfowała na dystansach 100 i 200 jardów, w obu przypadkach uzyskując najlepsze czasy w tym sezonie (kolejno: 1:03.26 i 2:15.47). Dodatkowo rezultat na 200 jardów stylem klasycznym był lepszy od minimum B na Mistrzostwa NCAA. Kobieca drużyna rozgromiła Cleveland (248-52) i Denison (239-61), ale w starciu z gospodyniami z Ohio State zawodniczki Virginii były bezradne, przegrywając 109-191.

Bardzo podobnie sprawa ułożyła się w rywalizacji mężczyzn. Ekipa Szuby i Świtkowskiego uległa Ohio State University po zaciętej walce (135.5-156.5), ale z pokonaniem pozostałych rywali podopieczni Skinnera nie mieli większych problemów. Clevland State przegrało 48-252, a Denison 49-251. Obaj nasi zawodnicy zaliczyli najlepsze występy w sezonie. Świtkowski zwyciężył trzykrotnie: na 200 jardów stylem dowolnym (1:37.63 - czas poniżej minimum B na Mistrzostwa NCAA), 200 jardów stylem zmiennym (1:50.86) i w wyścigu sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym. Do tego dołożył drugie miejsce na dystansie 100 jardów stylem dowolnym (44.85 s). Szuba indywidualnie dwukrotnie kończył rywalizację na drugiej pozycji. Na 500 jardów stylem dowolnym uzyskał czas 4:26.02, a na dwukrotnie dłuższym dystansie - 9:10.64.

W sobotniem pojedynku z Cincinnati zawodnicy Virginia Tech nie zwolnili tempa. Weronika Paluszek pobiła rekord pływalni i po raz kolejny popłynęła poniżej minimum B na dystansie 200 jardów stylem klasycznym, wygrywając rywalizację z czasem 2:15.57. Zawodniczki H2Okies pokonały gospodynie 148-92. Z kolei Michał Szuba po raz pierwszy w sezonie wystąpił na 200 i 1650 jardów stylem dowolnym. Na dłuższym dystansie był nie do zatrzymania (15:36.47), natomiast na krótszym zajął czwarą lokatę (1:44.75). Poza konkurencją popłynął również na 500 jardów stylem dowolnym, jednak tym razem uzyskał najsłabszy czas sposród wszystkich czterech startów od początku roku akademickiego (4:36.34).

Małe eksperymenty czekały w sobotę Jana Świtkowskiego. Po raz pierwszy popłynął w oficjalnych zawodach na basenie jardowym na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym i motylkowym. Lepiej poszło mu w stylu motylkowym - zajął pierwsze miejsce w wyścigu (z czasem 1:52.75) i zapewnił swojej ekipie dziewięć punktów do klasyfikacji generalnej. Bardzo dobrze było również w rywalizacji grzbiecistów, gdzie został sklasyfikowany na drugiej pozycji (1:52.25). Ostatecznie męski zespół Virginia Tech zwyciężył w Cincinnati gospodarzy 139-93.

14:47.19 (15:30.39)

W ubiegłotygodniowych pojedynkach w lidze NCAA wzięli również udział Michał Bulak i Michał Rokita. Ten pierwszy wspomógł Missouri State University w starciu z Southern Illinois, wygranym przez drużynę Polaka 148-95. Zawodnik z Zamościa wystąpił indywidualnie na dystansie 200 jardów stylem motylkowym i zajął na nim drugie miejsce (z czasem 1:55.45). Razem z kolegami zajął również trzecie miejsce w wyścigu sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym, bardzo przyzwoicie prezentując się na trzeciej zmianie (51.01 s).

Zwycięstwo odniosła również uczelnia Rokity (Uniwersytet Missouri), która pokonała zespół Texas A&M 186-114. Zawodnik z Tarnowskich Gór uzyskał piąty czas rywalizacji na 100 jardów stylem klasycznym (58.04 s), a na dwukrotnie dłuższym dystansie zajął trzecie miejsce (2:06.16). Do tego dołożył występ poza konkurencją na 200 jardów stylem zmiennym (2:00.48) i czwarte miejsce w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym.