Londyn 2019: Makowski o włos od podium

Szymon Gagatek 2019-09-10 23:13

Chociaż Wojciech Makowski popłynął o prawie półtorej sekundy szybciej niż dwa lata temu, w Londynie nie zdołał obronić tytułu mistrza świata osób niepełnosprawnych na dystansie 100 m stylem grzbietowym wśród zawodników niewidomych. Nasz reprezentant po zaciętej walce o podium został sklasyfikowany na 4. pozycji. Do brązowego medalu zabrakło mu tylko szesnastu setnych sekundy.

Drugiego dnia zawodów na pływalni w stolicy Wielkiej Brytanii na starcie znów stanęło dwóch reprezentantów naszego kraju. Makowski wystąpił w swojej koronnej konkurencji, w której od kilku lat regularnie melduje się w ścisłej światowej czołówce. Nie inaczej było tym razem. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym wicemistrz paraolimpijski bez problemów przebrnął eliminacje, zajmując 6. pozycję (1:13.04). Wieczorem był już zdecydowanie szybszy. Dwie długości basenu pokonał w 1:10.59 i finiszował jako czwarty. Trzeci na mecie był niespełna 20-letni Mar Gunnarsson z Islandii, który uzyskał minimalnie lepszy wynik (1:10.43). Wygrał Wiktor Smyrnow z Ukrainy (1:09.07) przed Rogierem Dorsmanem z Holandii (1:09.64).

Z kolei na 200 m stylem zmiennym (SM10) na 8. miejscu sklasyfikowany został Alan Ogorzałek. Zaledwie 16-letni zawodnik Startu Wrocław, debiutujący na tak wielkiej międzynarodowej imprezie, w wyścigu finałowym zanotował rezultat 2:23.18. W tej konkurencji złoto także trafiło do Ukrainy. Triumfował Maksym Krypak (2:06.13), wyprzedzając Stefano Raimondiego z Włoch i Basa Takkena z Holandii.

We wtorek w Londynie doczekaliśmy się kolejnych sześciu rekordów świata. Aż trzy z nich zostały ustanowione na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Ich autorami byli reprezentant Włoch Simone Barlaam (1:01.22 w grupie S9), Brytyjka Alice Tai (1:08.04 w grupie S8) i Chinka Xinyi Wang (1:16.40 w grupie S11). Kolejne historyczne osiągnięcia były dziełem Romana Żdanowa z Rosji (1:21.28 na 100 m stylem dowolnym S4), Marka Malyara z Izraela (4:33.64 na 400 m stylem dowolnym S7) i chińskiej sztafety 4x50 m stylem zmiennym (2:32.59).