Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Progres Roku

Szymon Gagatek 2017-01-18 20:00

"Progres Roku" to kategoria, która od samego początku istnienia naszego plebiscytu jest przeznaczona dla zawodników, którzy ukończyli już wiek juniorski, ale dzięki swojej ciężkiej pracy wciąż się rozwijają i zbliżają do światowej czołówki. W ostatnich dwunastu miesiącach w polskim pływaniu takich osób nie brakowało. Przekonajcie się, która z nich wygrała nasze głosowanie!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop. 

Zawodnik Roku: Paweł Juraszek - 41 pkt

Sprinterskie objawienie tego roku w naszym kraju. Choć w czołówce polskich pływaków na dystansie 50 m stylem dowolnym znajdował się już od jakiegoś czasu, to dopiero w tym roku zadomowił się w niej na dobre, zdobywając pierwsze w swoim życiu medale mistrzostw Polski. Co więcej, zajmując drugie miejsce w swojej koronnej konkurencji podczas krajowego czempionatu w Szczecinie, sensacyjnie wypełnił minimum na igrzyska olimpijskie i w ten sposób zadebiutował na wielkiej międzynarodowej imprezie. Zawodnik z Dzierżoniowa rok zakończył bardzo udanymi startami w olsztyńskiej Aquasferze. Z zimowych mistrzostw Polski wrócił z wartościowymi rekordami życiowymi i dwoma srebrnymi krążkami, wywalczonymi na 50 i 100 m stylem dowolnym.

2. miejsce: Marcin Stolarski - 35 pkt

Z roku na rok nasz czołowy żabkarz prezentuje coraz lepszą formę. W ostatnich miesiącach na krajowym podwórku nie miał sobie równych na 100 m stylem klasycznym. Stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski w tej konkurencji zarówno w Szczecinie, jak i w Olsztynie, ustanawiając dodatkowo rekordowe rezultaty na długim i krótkim basenie. Do tego dorzucał srebrne krążki na sprinterskim dystansie. W maju w stolicy województwa zachodniopomorskiego pływał tak szybko, że niespodziewanie wywalczył indywidualną kwalifikację na igrzyska. Do złamania bariery jednej minuty na pływalni o olimpijskich wymiarach brakuje mu zaledwie ćwierć sekundy i kto wie, czy nie dokona tej historycznej sztuki już w najbliższym czasie.

3. miejsce: Kacper Klich - 20 pkt

W 2016 roku na dobre stał się ważnym ogniwem naszej reprezentacyjnej sztafety 4x200 m stylem dowolnym. Świetnie spisał się zwłaszcza w finale mistrzostw Europy w Londynie, przyczyniając się do wywalczenia czwartej pozycji w jednym z najbardziej pamiętnych polskich wyścigów ostatnich dwunastu miesięcy. Kilka dni po powrocie ze stolicy Wielkiej Brytanii zapewnił sobie pierwszą w życiu kwalifikację olimpijską, zdobywając brąz krajowego czempionatu na 200 m stylem dowolnym. Do swojego dorobku dorzucił również srebro na dwukrotnie dłuższym dystansie. W Rio de Janeiro wraz z kolegami zajął dziesiąte miejsce w rywalizacji sztafet 4x200 m stylem dowolnym. W grudniu cieszył się natomiast z kolejnych medali mistrzostw Polski - tym razem brązowych na 400 i 800 m stylem dowolnym.

Głosy otrzymali także:
4. Paulina Zachoszcz - 15 pkt
5. Kacper Majchrzak - 13 pkt
6. Bartłomiej Roguski - 8 pkt
7. Paulina Nogaj - 7 pkt
8. Przemysław Gawrysiak - 1 pkt
8. Joanna Mizak - 1 pkt 

zdjęcie: Wojciech Kurzydło

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

=============================================

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki
Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Paweł Juraszek
Junior Roku: (19 stycznia)
Juniorka Roku: (20 stycznia)
Trener Roku: (21 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (22 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (23 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (24 stycznia)
Bohater Internautów: (31 stycznia)