Polska

ZMP Masters Olsztyn 2018: Korzeniowski i Kaczmarek rekordzistami Europy!

Joanna Kwatera 2018-11-21 14:20

Dwa rekordy Europy Masters były najsmakowitszym owocem zmagań Mastersów w Zimowych Mistrzostwach Polski, które w miniony weekend odbyły się w Olsztynie. W miejscowej Aquasferze wielką klasę zaprezentowali Paweł Korzeniowski i Marcin Kaczmarek, ale także utytułowani już zawodnicy w starszych kategoriach wiekowych postarali się o znakomite starty.

Korzeniowski zachwycił widownię już w pierwszej konkurencji pierwszego bloku tego czempionatu na 50m stylem dowolnym, gdzie okazał się absolutnie poza zasięgiem rywali, uzyskując czas 22.23! Wynik godny finałów seniorskiej rywalizacji to oczywiście nowy rekord kraju w kategorii wiekowej A. Chwilę później zawodnik 5STYL Warszawa zaprezentował się na dystansie 200m stylem zmiennym, ustanawiając kolejny rekordowy rezultat 2:00.39, a dotrzymać mu kroku znów nie był w stanie żaden z przeciwników. W sobotę Korzeniowski stoczył natomiast zaciekłą rywalizację na 100m stylem dowolnym z mistrzem Europy z Kranj Michałem Bielawskim. W olsztyńskiej Aquasferze zapachniało niespodzianką, bo reprezentant klubu Manta Warszawa Włochy po trzech długościach basenu znajdował się na prowadzeniu. Ale końcówkę tego wyścigu jeden z najwybitniejszych polskich pływaków w historii rozegrał po mistrzowsku i wykonując znakomicie ostatni nawrót nie pozostawił złudzeń na finiszu kto jest najlepszym zawodnikiem tych mistrzostw! Kilkanaście minut później Korzeniowski wziął udział jeszcze w wyścigu na 100m stylem zmiennym i tu odniósł największy dotychczasowy sukces w swoich startach w kategorii Masters – poprawił dziesięcioletnie już najlepsze osiągnięcie w historii Europy Stefana Herbsta wynikiem 54.41. Ostatnią konkurencją, w której można było podziwiać kunszt świeżo upieczonego rekordzisty Europy było 50m stylem motylkowym. Tam też warszawki pływak osiągnął znakomity czas 24.53, ale ze względu na awarię aparatury startowej czasy z sobotniego popołudniowego bloku nie zostaną wpisane do tabeli rekordów Polski. Korzeniowski w planach miał jeszcze atak na rekord Starego Kontynentu na dystansie 400m stylem zmiennym, ale ostatecznie już w tej konkurencji, zapewne ze względu na powyższy fakt, nie wystartował.

Nie mniej efektownie w Aquasferze poczynał sobie w ten weekend zdobywca drugiej lokaty w klasyfikacji generalnej mistrzostw wśród mężczyzn Marcin Kaczmarek. W sobotnim bloku porannym aż dwukrotnie poprawiał rekord Europy Masters w konkurencji 50m stylem grzbietowym w kat. wiekowej 40-44 lata, przepływając dystans w czasie 25.78, a później śrubując go jeszcze na pierwszej zmianie sztafety 4x50m stylem zmiennym do wyniku 25.54. Rezultat ten okazał się także jedynie jedną setną sekundy słabszy od najlepszego osiągnięcia w historii Michaela Ross’a z 2009 roku! Reprezentant Legii Warszawa w rewelacyjnym czasie pokonał też dystans 50m stylem motylkowym, a wynik 24.74 okazał się zaledwie sześć dziesiątych sekundy słabszy niż wynosi aktualny rekord Starego Kontynentu Larsa Frölandera. Najlepszymi osiągnięciami w historii kraju w tej kategorii wiekowej popisał się także w konkurencjach 50m stylem dowolnym i 100m stylem grzbietowym, osiągając odpowiednio 23.69 i 57.30 (wolniejszy od rekordu Starego Kontynentu o dwanaście setnych sekundy!). Kaczmarek zgromadził na swoim koncie 3661pkt i stracił do lidera tej klasyfikacji tylko 38 „oczek”.

Na pozycji trzeciej w tabeli uplasował się Piotr Safrończyk, który zaprezentował fantastyczną formę w konkurencjach w stylu klasycznym. Pływak KS MAKO Warszawa poprawił znacznie dotychczas najlepsze w historii rezultaty, uzyskane w kategorii 30-34 lata przez Tomasza Duszyńskiego w 2009 roku na 50 i 100m metrów, osiągając 28.02 i 1:01.37, warte ponad dziewięćset punktów. Ponadto wysoko punktował także w konkurencjach 50m stylem dowolnym (23.00) i 100m stylem zmiennym (57.22), plasując się w nich tuż za Korzeniowskim. Ogółem zakończył zmagania gromadząc 3460 „oczek”.

Wśród kobiet na pozycję liderki powróciła Magdalena Drab, przełamując w końcu hegemonię Reginy Sych, która wygrywała już w Olsztynie dwukrotnie w 2014 i 2016 roku. Mimo, że nie w najwyższej dyspozycji, Krakowianka prezentowała się znakomicie w konkurencjach 200m stylem zmiennym (2:22.91) i dowolnym (2:09.27) oraz 100m stylem zmiennym (1:07.32) i 100m stylem dowolnym (59.28). W sumie wywalczyła osiem medali, w tym pięć złotych i triumfowała z wynikiem 3247 pkt. Za nią rywalizację w Olsztynie ukończyła Katarzyna Żołnowska (3186 pkt). Ona natomiast zachwyciła kibiców szczególnie występem na 1500m stylem dowolnym, poprawiając rekord Polski w kat. 25-29 lat, przemierzyła dystans w 17:59.31. Na trzeciej lokacie uplasowała się Joanna Gołębiowska. Znakomita warszawska sprinterka była najszybsza na 100m stylem zmiennym (1:07.32), a dobrze radziła sobie też w konkurencjach 50m stylem motylkowym i 50 i 100m stylem klasycznym, w ostatniej z nich poprawiając rekord kraju rezultatem 1:16.45.

W klasyfikacji multimedalistów tych mistrzostw zwyciężył Paweł Gregorowicz, który jako jedyny zawodnik zdobył aż osiem złotych medali. Siedem krążków z najcenniejszego kruszcu wywalczyli najstarszy uczestnik tej imprezy, prezentujący wciąż niesamowitą formę i witalność Stanisław Krokoszyński oraz Karol Żemier. Wśród kobiet liderką tej klasyfikacji została Renata Bastek, która zgromadziła złotych medali aż siedem, bijąc rekordy kraju w kat. 75-79 lat we wszystkich konkurencjach, w których wystartowała.

Klasyfikację medalową zwyciężyli gospodarze, a pływacy startujący dla Aquasfery Masters Olsztyn zgarnęli aż osiemdziesiąt cztery „pruskie baby”, w tym czterdzieści dwie złote. Niemal dwukrotnie mniej krążków od nich na swoim koncie zgromadzili zawodnicy UTW Masters Zgierz (53 krążki), którzy wywalczyli drugą lokatę i zdobywcy trzeciego miejsca ekipa Weterana Zabrze (45 krążków).