Plebiscyt

Bohaterowie 2013 - Najlepszy Polak w USA

Szymon Gagatek 2014-01-17 18:42

Polonia w USA jest wciąż bardzo liczna, naszych rodaków nie brakuje również na amerykańskich uczelniach. Wśród nich jest wielu pływaków, których zmagania w lidze NCAA staramy się Wam szeroko opisywać. Nadszedł czas by wyróżnić tych najlepszych!

Głosowanie na „Najlepszego Polaka w USA” (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 21 stycznia. Z kolei już 19 stycznia ogłosimy nominowanych w kolejnej kategorii. Przeniesiemy się na otwarty akwen, by wybrać „Najlepszego pływaka na wodach otwartych”!

Oto kandydaci do tytułu Bohatera 2013 roku w kategorii „Najlepszy Polak w USA”:

Marcin Cieślak

Końcówka sezonu 2012/2013 za oceanem była dla Cieślaka bardzo udana. Zwieńczeniem były Mistrzostwa NCAA, które przyniosły mu zwycięstwo w rywalizacji sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym, a także trzy drugie miejsca (100 i 200 jardów stylem motylkowym i 200 jardów stylem zmiennym). Czwarty rok na Uniwersytecie Florydy również zapowiada się bardzo obiecująco. Już w pierwszej części zmagań Polakowi udało się uzyskać kilka znakomitych wyników. Jego rezultat na dystansie 200 jardów stylem zmiennym z listopada wciąż jest najlepszym wynikiem w I Dywizji w tym sezonie.

Być może, gdyby nie to, że na Mistrzostwach Polski w Olsztynie startował z poważną kontuzją (złamane żebro), oglądalibyśmy go na Mistrzostwach Świata w Barcelonie. Ostatecznie zawody w Aquasferze zakończył z brązowym medalem na 200 m stylem motylkowym i piątym miejscem na dwa razy krótszym dystansie. W obu przypadkach uzyskał minimum na Uniwersjadę, ale uraz nie pozwolił na wyjazd do Kazania.

Piotr Jachowicz

Absolutna gwiazda II Dywizji NCAA. Jachowicz, startujący w barwach Wayne State University, ubiegły rok rozpoczął od mocnego uderzenia. Został pierwszym zawodnikiem na tym szczeblu ligi, który na dystansie 200 jardów stylem zmiennym złamał granicę 1:46. Pojechał na kończące sezon Mistrzostwa NCAA i zwyciężył tam w dwóch konkurencjach: 200 i 400 jardów stylem zmiennym, w obu bijąc rekordy ligi. Do tego dołożył czwarte miejsce na 100 jardów stylem klasycznym i piąte na dwukrotnie dłuższym dystansie. W nagrodę za swoje świetne występy otrzymał wielkie wyróżnienie - tytuł Zawodnika Roku Dywizji II NCAA! Początek nowego sezonu przepadł mu z powodu kontuzji barków, na szczęście wszystko jest już w porządku i Jachowicz powoli wraca do rywalizacji na najwyższym poziomie.

Weronika Paluszek

W ubiegłym roku rozpoczęła studia na Virginia Polytechnic Institute i już w marcu zadebiutowała na Mistrzostwach I Dywizji NCAA. Na 200 jardów stylem klasycznym była 24., na dystansie o połowę krótszym – 30. W czerwcu pojawiła się w Polsce i na mistrzostwach kraju wywalczyła srebrny medal na 200 m żabką. Kolejny rok studiów pokazał, że drzemie w niej spory potencjał. Zrobiła olbrzymi progres i w tym momencie legitymuje się 10. czasem w sezonie na dłuższym dystansie w stylu klasycznym.

Marcin Tarczyński

Rozpoczął już ostatni rok studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim. Na początku roku wystartował na Mistrzostwach NCAA i kwalifikując się do dwóch wyścigów finałowych. Najlepiej spisał się na 100 jardów stylem motylkowym, kończąc rywalizację na piątej pozycji. Był też ósmy na 200 jardów stylem zmiennym i odpadł w kwalifikacjach 200 jardów stylem grzbietowym, zajmując siedemnastą lokatę. Bardzo dobry występ Tarczyński zaliczył również podczas Grand Prix USA w miejscowości Mesa, gdzie okazał się najlepszy na dystansie 100 m stylem motylkowym, po wspaniałym wyścigu wyprzedzając Thomasa Shieldsa. Mistrzostwa Polski w Olsztynie zakończył z brązowym medalem na 100 m stylem grzbietowym.

Katarzyna Wilk

Początek 2013 roku oznaczał dla studentki Uniwersytetu Południowej Kalifornii między innymi debiutancki występ na Mistrzostwach NCAA. W Indianapolis pomogła koleżankom w wywalczeniu dwóch szóstych miejsc w rywalizacji sztafet, była też 16. na dystansie 50 jardów stylem dowolnym. Wystartowała na czerwcowych Mistrzostwach Polski. W Olsztynie zdobyła złoto na 100 m stylem dowolnym i brąz na dwukrotnie krótszym dystansie. Dzięki swoim występom pojechała na Uniwersjadę do Kazania, gdzie zakwalifikowała się do półfinałów 100 m stylem dowolnym, kończąc rywalizację na 13. pozycji (na 50 m stylem dowolnym była 24.). W kolejnym sezonie jako pierwsza z biało-czerwonych mogła się pochwalić uzyskaniem minimum A na Mistrzostwa NCAA, uzyskanym w rywalizacji sztafet.