Plebiscyt

Bohaterowie 2015 - Impreza roku

Szymon Gagatek 2016-01-29 23:59

W kolejnej edycji naszego plebiscytu ponownie chcemy wyróżnić nie tylko zawodników i trenerów, ale także tych, którzy przyczyniają się do rozwoju pływania od „drugiej strony”. Stąd też wśród kategorii nie mogło zabraknąć „Imprezy Roku”. Które zawody w ubiegłym roku zrobiły na Was największe wrażenie? A może mieliście okazję na nich startować i wspominacie je pozytywnie? Głos należy do Was!

W tym roku postanowiliśmy docenić i wyróżnić przede wszystkim te imprezy, które w kalendarzu istnieją już od wielu lat i pomimo próby czasu wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem pływackiej społeczności - czy to w regionie, czy nawet w całym kraju. Przed Wami dwie ankiety - jedna dotycząca zawodów na pływalni, druga - tylko i wyłącznie zmagań na wodach otwartych. Głosowanie na zwycięzców tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) zakończy się 1 lutego. Tuż po jego zakończeniu ogłosimy kolejnych nominowanych. Ostatnia Wasza decyzja w tegorocznym plebiscycie będzie dotyczyć „Inicjatywy Roku”!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto nominowani do tytułu Bohatera 2015 roku w kategorii „Impreza roku”:

Grand Prix Miast i Regionów Partnerskich Opola

Dwudniowe zawody pływackie organizowane w Opolu od blisko 30-lat. Oprócz Polaków, w zmaganiach biorą udział  ekipy z miast i regionów partnerskich Opola (m. in. z Czech, Niemiec, Litwy czy Ukrainy). Corocznie w rywalizacji bierze udział około 250-300 zawodników w wieku od 12 do18 lat. Podczas zawodów odbywały się pokazy pływania synchronicznego i ratownictwa wodnego, a także starty sztafety pokoleń z trenerami, sędziami i działaczami oraz spotkania z olimpijczykami, uczestnikami Mistrzostw Europy juniorów i innymi osobami krzewiącymi ideę olimpijską. 

Memoriał Henryka Kosakowskiego w Lublinie

Zawody pod nazwą Memoriał Henryka Kosakowskiego odbywają się już od ponad czterdziestu lat w Lublinie. Kosakowski był głównym założycielem Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego - dokładnie 50 lat temu. Po jego śmierci pływackie środowisko postanowiło upamiętnić jego postać organizując  zawody, których tradycja przetrwała do dziś. W tym roku po raz pierwszy zmagania odbędą się na nowej pływalni MOSiR, na której odbyły się ubiegłoroczne zimowe mistrzostwa Polski.

XXVI Memoriał Marka Petrusewicza we Wrocławiu

Ubiegłoroczna edycja memoriału pierwszego polskiego rekordzisty świata była niezwykle udana. W trakcie dwudniowej rywalizacji, w której wzięło udział ponad trzystu zawodników, kibice na trybunach byli między innymi świadkami rekordu Polski 15-latków w prestiżowej konkurencji 100 m stylem klasycznym, ustanowionego przez Piotra Siemińskiego.

Międzynarodowe Mistrzostwa Miasta Gdańska

Są rozgrywane już od ponad trzydziestu lat. W ostatnich latach rozgrywany jest wyścig o Puchar Alicji Pęczak, która po zakończeniu kariery zawodniczej, funduje go i wręcza osobiście. Kilkanaście lat temu zawody uzyskały rangę Międzynarodowych Mistrzostw Miasta Gdańsk, w szczególności ze względu na wymianę zagraniczną pomiędzy AZS AWFiS Gdańsk i niemieckim klubem w Bremie. Od wielu lat głównym organizatorem zawodów z ramienia AZS AWFiS Gdańsk jest trener Igor Łuczak. 

Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar MTP Delfin Cieszyn

W 2015 roku w Cieszynie na pływalni Uniwersytetu Śląskiego zawodnicy już po raz osiemnasty rywalizowali o Puchar MTP Delfin Cieszyn. W zawodach uczestniczyło 427 zawodników, którzy reprezentowali 43 kluby (w tym z Czech, Słowacji i Ukrainy). Nie zabrakło również transmisji internetowej. W prestiżowej konkurencji 100 metrów stylem dowolnym najlepsi oprócz medali i dyplomów otrzymali także duże puchary i nagrody rzeczowe. Uczestnicy zawodów mieli okazję nie tylko rywalizować na pływalni, ale również podziwiać zakątki miasta z jego 1200-letnią historią.

Puchar Ziemi Podkarpackiej - Memoriał Jerzego Szczerbatego

Zawody organizowane od ponad 30 lat przez Podkarpacki Okręgowy Związek Pływacki. Ich pomysłodawcą był Jerzy Szczerbaty, wieloletni Prezes. Od 2013r. są Memoriałem twórcy zmagań. Puchar zawsze rozgrywany jest wiosną na pływalni w Tarnobrzegu i ma formułę otwartą.

Świętokrzyska Liga Pływacka

Cykliczne zawody pływackie, rozgrywane na basenach województwa świętokrzyskiego od piętnastu lat. Ze względu na zwiększająca się liczbę uczestników w 2005 roku zmagania zostały podzielone na zawody Małej i Dużej Ligi, powstaje także kategoria dla zawodników 9-letnich i młodszych. Pływacy rywalizujący w ŚLP to niejednokrotnie późniejsi medaliści Mistrzostw Polski i rekordziści kraju (w przeszłości byli to m. in. Donata Kilijańska, Marcin Kaczmarski i Kacper Łopaciński). W rozgrywkach XIV-tej edycji Ligi w 2015 roku we wszystkich kategoriach wiekowych rywalizowało ponad 500 zawodników.

Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka

Cykliczne zawody pływackie o Puchar Burmistrza Giżycka organizowane są wiosną i jesienią. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, przyjeżdżają na nią dzieci z całej Polski, a także ekipy z Litwy, Łotwy czy Ukrainy. Prestiż imprezy podnosi zaangażowanie i obecność władz lokalnych oraz przyjeżdżający Mistrzowie Polski z całego kraju. Organizatorami jest MKS Medyk i Urząd Miejski Giżycko, który jest jednocześnie  sponsorem.

Wody otwarte

XXVI Krakowski Maraton Pływacki

Już po raz dwudziesty szósty w podkrakowskim Kryspinowie, na tamtejszym Zalewie, odbył się w ubiegłym roku Krakowski Maraton Pływacki. Starsi zawodnicy mogli wystartować na dystansie 2 km, a także na 5 km, z kolei młodsi stawiali pierwsze kroki w pływaniu długodystansowym pokonując 400 lub 800 metrów. Łącznie w amatorskiej rywalizacji wzięły udział osiemdziesiąt cztery osoby w wieku od dziesięciu do siedemdziesięciu siedmiu lat! Wszyscy otrzymali między innymi pamiątkowe medale.

Pogoria Open Water 2015

Na Pogorię III w Dąbrowie Górniczej zawody pływackie na wodach otwartych powróciły po 5 latach. CSiR Dąbrowa Górnicza, WOPR oraz PZP zorganizowali imprezę, która znalazła się w kalendarzu Grand Prix Polski 2015. Uczestnicy w pierwszej edycji zawodów Pogoria Open Water wystartowali na dystansach 400, 1000 i 3000 metrów, a ponadto zespoły sztafetowe mogły rywalizować w konkurencji 4x200 metrów. Do rywalizacji zgłosiło się 120 zawodników i zawodniczek z całej Polski, a prestiżu zawodom dodała obecność na starcie reprezentantów Polski i medalistów Mistrzostw Polski! 

Międzynarodowy Maraton Pływacki "Wpław przez Kiekrz" im. Stanisława Garczarczyka 

Międzynarodowe zawody pływackie, organizowane od 1967 w Poznaniu, na Jeziorze Kierskim. Wyścig główny odbywa się na dystansie 7000 m. Od 2007 wchodzi w cykl Grand Prix Wielkopolski w pływaniu długodystansowym. Imprezie towarzyszą różnego rodzaju zawody dodatkowe, np. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy czy Międzynarodowe Mistrzostwa Policjantów. Inicjatorem organizacji maratonu był dziennikarz sportowy Gazety Poznańskiej, Stanisław Garczarczyk, zmarły w 2007.

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankiety się nie wczytują, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 30 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 1 lutego, 23:59