Plebiscyt

Bohaterowie 2015 – Progres Roku

Szymon Gagatek 2016-01-08 23:59

Przed Wami kolejne głosowanie w naszym plebiscycie. Dziś przedstawiamy pięć osób, które juniorski wiek mają już za sobą, a przez ostatnie dwanaście miesięcy zrobiły według nas największy postęp w drodze do światowej czołówki. Czas na nominacje w kategorii „Progres Roku”!

Trzecie głosowanie na Bohaterów 2015 roku (ankieta na końcu tekstu) potrwa do 11 stycznia. Chwilę po jego zakończeniu przejdziemy do kolejnych nominacji, tym razem w kategorii „Najlepszy Junior”.

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto kandydaci do tytułu Bohatera 2015 roku w kategorii „Progres roku”:

Milena Karpisz 

Imponujące w jej wykonaniu były zwłaszcza występy na zimowych mistrzostwach Polski. W Lublinie osiemnastolatka z Piątki Konstantynów Łódzki zdobyła złoto na 800 m stylem dowolnym, poprawiła rekord kraju wśród seniorek w tej konkurencji, który należał od ponad jedenastu lat do Otylii Jędrzejczak, a także uzyskała minimum na tegoroczny czempionat Starego Kontynentu. Będzie to dla niej debiut w kadrze naszego kraju na wielkiej seniorskiej imprezie międzynarodowej. Do swojego dorobku dołożyła w grudniu jeszcze brąz na o połowę krótszym dystansie. Na najniższym stopniu podium stawała również podczas majowych zmagań na mistrzostwach kraju w Szczecinie - w rywalizacji kraulistek na 800 metrów. W 2015 roku wielokrotnie plasowała się również w czołówce mistrzostw Polski zawodników 17- i 18-letnich oraz na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, łącznie gromadząc podczas tych zawodów trzy złote i trzy srebrne krążki.

Kacper Klich 

W trakcie 2015 roku zawodnik Śląska Wrocław udowodnił, że może stać się pewnym punktem polskiej reprezentacji na najważniejszym imprezach międzynarodowych. Podczas majowych mistrzostw Polski zajął między innymi czwarte miejsce na dystansie 200 m stylem dowolnym, zdobywając przepustkę do sztafety 4x200 m stylem dowolnym, która miała wystąpić na mistrzostwach świata w Kazaniu. W Rosji, wraz z Michałem Domagałą, Janem Świtkowskim i Kacprem Majchrzakiem, wywalczył dla naszego kraju kwalifikację olimpijską w tej konkurencji, kończąc wyścig finałowy na ósmym miejscu. W październiku dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium Światowych Igrzysk Wojskowych (400 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym), a rok zakończył dwoma indywidualnymi brązowymi medalami mistrzostw Polski w Lublinie (400 i 800 m stylem dowolnym), okraszonymi uzyskaniem minimum na majowy czempionat Starego Kontynentu.

Kacper Majchrzak

Majchrzak w ostatnich miesiącach również umocnił swoją pozycję w czołówce polskiego pływania. Na mistrzostwach kraju w Szczecinie wypełnił minimum na czempionat globu i zdobył dwa srebrne medale - na 100 i 200 m stylem dowolnym. W drugiej z tych konkurencji wystartował indywidualnie w Kazaniu, będąc blisko kwalifikacji do półfinałów (19. miejsce). Zawodnik Warty Poznań był również w Rosji ważnym ogniwem naszych sztafet 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym, które wywalczyły dla Polski miejsca na tegorocznych Igrzyskach, kończąc zmagania kolejno na piątej i ósmej lokacie. Udany rok zwieńczył świetnym startem w Lublinie, gdzie w fantastycznym stylu zdobył tytuł mistrza kraju na 200 m stylem dowolnym (pokonując faworyzowanego Jana Świtkowskiego) oraz był trzeci na o połowę krótszym dystansie, zapewniając sobie oczywiście również kolejną międzynarodową kwalifikację - na czempionat Starego Kontynentu w Londynie.

Marcin Stolarski

Największe zaskoczenie w kadrze na mistrzostwa świata w Kazaniu. Dziewiętnastoletni zawodnik Żoliborza Warszawa przebojem wdarł się do zespołu narodowego podczas krajowego czempionatu w Szczecinie, wygrywając finał B 100 m stylem klasycznym i uzyskując w nim lepszy rezultat od mistrza Polski, Dawida Szulicha. Stolarski we Floating Arenie stanął też na drugim stopniu podium na dwukrotnie dłuższym dystansie. W sierpniu w Rosji reprezentował nasz kraj nie tylko indywidualnie, ale także - a może i nawet przede wszystkim - w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym, pomagając naszej ekipie zająć ósme miejsce i zdobyć przepustkę na tegoroczne  Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Znakomite występy zanotował również pod koniec roku. Na mistrzostwach Polski w Lublinie zdobył złoto i poprawił rekord kraju na 100 m stylem klasycznym, a także był trzeci na 50 i 200 metrów w rywalizacji żabkarzy.

Sebastian Szczepański

Sezon letni to przede wszystkim start na mistrzostwach Polski. Zawodnik Kornera Zielona Góra we Floating Arenie wywalczył srebro w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, ale rywalizację indywidualną zakończył bez medalu. Był bliski znalezienia w kadrze narodowej na mistrzostwa świata, kończąc rywalizację na 100 m stylem dowolnym na piątym miejscu. O jego talencie mogliśmy sobie jednak przypomnieć już pod koniec 2015 roku. Podczas Grand Prix Pucharu Polski w Poznaniu był jedną z trzech osób, które dołączyły do reprezentacji na mistrzostwa Europy. W Netanji spisał się fantastycznie i niespodziewanie aż dwukrotnie stawał na podium, zdobywając brązowe medale zarówno na 50, jak i na 100 metrów stylem dowolnym. Zwieńczeniem sezonu zimowego były dla niego mistrzostwa Polski w Lublinie, gdzie pokonał Konrada Czerniaka w walce o złoto na 100 m stylem dowolnym oraz był trzeci w rywalizacji kraulistów na 50 i 200 metrów. 

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 9 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 11 stycznia, 23:59