Holandia: Polka szybsza od rekordu Europy!

Szymon Gagatek 2018-04-15 01:05

Po złotym krążku wywalczonym w piątkowe popołudnie, przyszedł czas na kolejne sukcesy Oliwii Jabłońskiej w Swim Cup w Eindhoven! Drugiego dnia zawodów nasza medalistka paraolimpijska poprawiła rekord Europy na dystansie 200 m stylem motylkowym, a do swojego dorobku medalowego dołożyła także srebro na 400 m stylem dowolnym.

Jabłońska, startująca w grupie S10, była jedyną zawodniczką niepełnosprawną, która zdecydowała się na występ na najdłuższym dystansie wśród delifinistek. Świetnie wytrzymała trudy tej konkurencji i dopłynęła do mety z wynikiem 2:35.67. To osiągnięcie lepsze o ponad sekundę od rekordu Europy, który od 2014 roku należał do Luci Sos z Węgier!  Jakby tego było mało, Jabłońska zajęła też 2. miejsce na 400 m stylem dowolnym. Na pływalni im. Pietera van den Hoogenbanda uzyskała czas 4:36.39, który dał jej 932 punkty w klasyfikacji IPC. Nieznacznie lepsza okazała się Lisette Bruinsma (S11). Niewidoma Holenderka pokonała 400 metrów kraulem w 5:17.63, ale w swojej klasie niepełnosprawności otrzymała 937 punktów. W niedzielę Jabłońską czekają jeszcze występy na 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym.

W rywalizacji zawodników pełnosprawnych do sesji popołudniowej wszedł Tomasz Jackowski ze Śląska Wrocław. Szesnastolatek w eliminacjach 400 m stylem dowolnym poprawił rekord życiowy, notując rezultat 4:02.52. Został sklasyfikowany na 11. miejscu i mógł wystartować w finale B. Tam nie udało mu się już popłynąć tak szybko i z wynikiem 4:07.19 był ostatecznie 19. Na najwyższym stopniu podium w tej konkurencji stanął Henning Muehlleitner, który uzyskał też najbardziej wartościowy wynik dnia wśród mężczyzn (3:48.18; 897 pkt FINA).

Niemcy rządzili też na obiekcie w Eindhoven na innych dystansach, wygrywając w sumie 7 z 12 konkurencji. Wśród zwycięzców znalazł się miedzy innymi Christian Diener, który pokonał wszystkich rywali na 50 m stylem grzbietowym (25.31). Spośród gospodarzy wyróżniła się natomiast Ranomi Kromowidjojo (53.65 na 100 m stylem dowolnym) oraz Maaike de Waard (28.05 na 50 m stylem grzbietowym) i niezawodny w ostatnim czasie Arno Kamminga (1:00.04 na 100 m stylem klasycznym).