Kazań 2019: Sztafeta 6., Klimek 7. w Europie

Szymon Gagatek 2019-07-06 19:31

Szóste miejsce polskiej sztafety mieszanej 4x100 m stylem zmiennym zakończyło dla nas przedostatni dzień mistrzostw Europy juniorów w Kazaniu. Wcześniej w rywalizacji na 200 m stylem dowolnym zaprezentowała się jeszcze Marta Klimek. Zawodniczka Unii Oświęcim finiszowała na 7. lokacie. Przed niedzielnymi finałami na prowadzeniu w klasyfikacji medalowej wciąż znajdują sie gospodarze.

Polska sztafeta wystąpiła w składzie Zuzanna Herasimowicz, Mateusz Dubas, Daria Zielińska i Filip Orlicz. Łącznie nasi pływacy uzyskali wynik 3:56.42 (1:02.99/1:02.47/1:01.56/49.40) i dotarli do mety na 7. pozycji. Później długo musieli jednak czekać na oficjalne wyniki. Z drżeniem serca w tablicę wyników wpatrywali się Turcy, których druga zmiana budziła spore wątpliwości. Na szali wisiał brązowy medal. Ostatecznie ich wynik został utrzymany (reakcja -0.02), natomiast dyskwalifikacją ukarano Izraelczyków. To oznaczało, że w końcowym zestawieniu przesunęliśmy się na 6. miejsce. Wygrali Rosjanie przed Niemcami (3:49.13 - 3:52.22).

W finale 200 m stylem dowolnym Klimek nie zdołała już popłynąć szybciej niż we wczorajszych półfinałach. Uzyskała rezultat gorszy o sześć dziesiątych sekundy (2:01.88) i została sklasyfikowana na 7. miejscu. Bezkonkurencyjna okazała się Isabel Gose. Niemka, notująca na zawodach w Kazaniu rewelacyjne osiągnięcia, pokonała cztery długości basenu w 1:57.51, wyprzedzając Polinę Newmowenko z Rosji (1:58.94) i swoją rodaczkę Mayę Tobehn (1:59.72). Co ciekawe, Gose uzyskała dokładnie taki sam czas, jaki chwilę wcześniej dał 1. pozycję na 200 m stylem grzbietowym Janowi Cejce z Czech.

Kilkadziesiąt minut po swoim triumfie Gose była o włos od dokonania niesamowitej, historycznej rzeczy - zdobycia na jednych mistrzostwach Europy juniorów złotych medali na dystansach od 50 do 400 m stylem dowolnym. Sprinterski finał przegrała jednak o pięć setnych sekundy z Costanzą Cocconcelli z Włoch (25.25 - 25.30). Trzecia była Jekaterina Nikonowa z Rosji (25.33). Warto wspomnieć, że w rywalizacji w tej konkurencji doszło do niecodziennej sytuacji. Do najlepszej ósemki dostały się aż dwie zawodniczki urodzone w 2005 roku: Daria Klepikowa z Rosji i Bianca Costea z Rumunii. Obie zajęły odpowiednio 5. i 6. pozycję, notując czasy 25.56 i 25.62.

Z kolei w drugim sprinterskim finale, na 50 m stylem grzbietowym chłopców, z walki o medale zwycięsko wyszedł kolejny Włoch, Thomas Ceccon (25.24). Faworyt nie miał jednak łatwego zadania. Od początku do samego końca mocno naciskał go Nikołaj Zujew z Rosji, który ostatecznie stracił do reprezentanta Italii tylko pięć setnych sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny zawodnik gospodarzy, Paweł Samusenko (25.59).

W pozostałych dwóch wyścigach medalowych zostały ustanowione dwa nowe rekrody mistrzostw. Na 100 m stylem motylkowym niesamowicie poradziła sobie Anastasija Szkurdai. Utalentowana 16-latka uzyskała wynik 57.39, najlepszy w historii białoruskiego pływania i 5. w tym roku na świecie! Rywalki nie miały z nią najmniejszych szans. Druga była Aleksandra Sabitowa z Rosji (59.27), a trzecią lokatę zajęła Biasibetti z Włoch (59.69). Natomiast na 800 m stylem dowolnym chłopców Rosjanie cieszyli się z dubletu Ilji Sibircewa (7:52.83) i Aleksandra Jegorowa (7:53.34). Brąz zdobył Sven Schwarz z Niemiec (7:53.74).

Złoci medaliści mistrzostw Europy juniorów w Kazaniu, dzień IV:
200 m stylem grzbietowym chłopców: Jan Cejka (Czechy)   1:57.51
200 m stylem dowolnym dziewcząt: Isabel Gose (Niemcy)   1:57.51 [rekord mistrzostw]
100 m stylem motylkowym dziewcząt: Anastasija Szkurdai (Białoruś)   57.39 [rekord mistrzostw]
800 m stylem dowolnym chłopców: Ilja Sibircew (Rosja)   7:52.83 [rekord mistrzostw]
50 m stylem dowolnym dziewcząt: Costanza Cocconcelli (Włochy)   25.25
50 m stylem grzbietowym chłopców: Thomas Ceccon (Włochy)   25.24
4x100 m stylem zmiennym mix: Rosja (Daria Waskina, Aleksandr Żigałow, Andriej Miniakow, Aleksandra Sabitowa)   3:49.13