Polska

Lublin 2018: Niesamowity występ kraulistek!

Joanna Kwatera 2018-12-19 23:55

Drugi dzień zimowych mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w Lublinie obfitował w nie mniejsze emocje niż te, które kibice przeżywali w dniu wczorajszym. Pływacy ustanowili pięć nowych rekordów kraju, a w napięciu trzymała również niesamowita rywalizacja w stylu dowolnym. Tak szybkiego pływania na krajowych podwórku wśród kobiet nie oglądaliśmy już od dawna!

Znakomite czasy w eliminacjach na 200m stylem dowolnym zwiastowały w popołudniowym finale ogromne emocje! Już rano, nie kalkulując, Daniela Georges przepłynęła 200m stylem dowolnym w znakomitym czasie 1:58.29, a barierę dwóch minut złamały jeszcze dwie pływaczki: Aleksandra Polańska i Dominika Kossakowska. W niesamowitym wyścigu finałowym jak torpeda od startu rozpoczęła zawodniczka AZS AWF Katowice, która prowadziła na półmetku, goniąc rekord Polski Otylii Jędrzejczak, a traciła do niego wtedy niespełna sekundę. W drugiej części dystansu jednak mocne tempo włączyły Daniela Georges i Aleksandra Polańska, a walkę o zwycięstwo rozegrały już tylko pomiędzy sobą. Niesamowity finisz tych dwóch, które już wczoraj zasygnalizowały , że na tych mistrzostwach są w fantastycznej dyspozycji, zaowocował fenomenalnymi wynikami, których w Polsce nie oglądaliśmy od niemal dekady! Polańska wpadła na metę z czasem 1:56.80, a siedemnaście setnych sekundy za nią Georges. Ostatni raz poniżej minuty i pięćdziesięciu siedmiu sekund pływała w 2009 roku w Polsce Katarzyna Wilk, a lepszym wynikiem wśród Polek od dzisiejszego rezultatu świeżo upieczonej mistrzyni kraju poszczycić się mogą jeszcze tylko rekordzistka kraju Jędrzejczak i Paulina Barzycka (uzyskane w 2005 roku).

Polańskiej dopiero w tym sezonie udało się pierwszy raz w karierze przepłynąć ten dystans w czasie poniżej dwóch minut, a zrobiła to najpierw w październiku we Wrocławiu podczas memoriału Marka Petrusewicza, a później na zawodach Grand Prix Polski w Poznaniu, wygrywając w obu zmaganiach. Dzisiejszy wynik reprezentantki Raszyna dawałby na zeszłorocznych mistrzostwach Europy w Kopenhadze pewny awans do wyścigu medalowego! To także czwarty najlepszy czas w dziejach polskiego pływania. Wspaniały występ pływaczek w środowym finale, w którym aż pięć z nich uzyskało rezultaty poniżej dwóch minut napawa optymizmem na niesamowite postępy w tej konkurencji w najbliższej przyszłości.

Niesiony zapewne dopingiem kibiców oraz emocjami po znakomitej walce wśród kobiet Kacper Majchrzak, również miał ochotę powalczyć o rekordowy wynik i już od początku wyścigu postanowił przypuścić mocny atak na rywali. Na pierwszych pięćdziesięciu metrach kroku próbował dotrzymać mu Karol Ostrowski, a później na drugą lokatę wysforował się Jan Świtkowski, który gonił reprezentanta Warty Poznań do ostatnich metrów. Majchrzak jednak znakomicie taktycznie rozegrał ten wyścig i na ostatniej długości basenu jeszcze podkręcił tempo, docierając do mety z wynikiem 1:42.81. To czwarty z rzędu tytuł mistrzowski podopiecznego Michała Szymańskiego w tej konkurencji, a także najbardziej wartościowy rezultat w tej imprezie wśród mężczyzn jak dotąd (902 pkt). Osiemdziesiąt dwie setne sekundy za nim finiszował zawodnik AZS UMCS Lublin (1:43.53), a brązowy medal wywalczył Jakub Kraska.

18-letni pływak AZS Łódź zrobił na dystansie 200m stylem dowolnym w porównaniu z zeszłym rokiem kolosalny postęp. Jego dzisiejszy wynik 1:43.99, lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego o niemal półtorej sekundy, to nowy rekord kraju juniorów 18-letnich!