Raport z Gwangju: Australijczycy ze złotem w skokach do wody

Szymon Gagatek 2019-07-20 15:16

Dopiero w trakcie ostatniego dnia zmagań w skokach do wody na mistrzostwach świata w Gwangju na najwyższym stopniu podium zobaczyliśmy zawodników spoza Chin. Rywalizację w skokach synchronicznych par mieszanych z 3-metrowej trampoliny wygrali Australijczycy: Matthew Carter i Maddison Keeney. Zadanie mieli ułatwione o tyle, że wcześniej reprezentanci Państwa Środka wycofali się z konkursu.

Skoki do wody

Matthew Carter i Maddison Keeney stoczyli bardzo ciekawą walkę o złoto z parami z Kanady (Francois Imbeau-Dulac, Jennifer Abel) oraz Niemiec (Lou Massenberg, Tina Punzel). O kolejności na podium decydował zwłaszcza znakomity skok Australijczyków w czwartej, przedostatniej kolejce. Zawodnicy z Antypodów otrzymali za niego notę 73.44, która w konsekwencji bardzo pomogła im wyprzedzić Kanadyjczyków o zaledwie 0.78 pkt. Na 3. pozycji znaleźli się nasi zachodni sąsiedzi, dając się wyprzedzić reprezentantom Kraju Klonowego Liścia dopiero w ostatniej próbie.

O niespodziankach nie było już mowy w finale skoków mężczyzn z 10-metrowej wieży. Miejsce na najwyższym stopniu podium wywalczył Yang Jian, który pokonał w bezpośredniej walce o złoto swojego rodaka, młodzieżowego mistrza olimpijskiego z Nankinu Yanga Hao. Trzecią lokatę zajął Aleksandr Bondar z Rosji.

Pływanie artystyczne

Zgodnie z przypuszczeniami, w ostatnich dwóch konkurencjach pływania artystycznego w Gwangju królowali Rosjanie. W programie dowolnym par mieszanych Aleksandr Malcew i Maja Gurbanberdiewa wyprzedzili duety z Włoch i Japonii, a w programie dowolnym w kombinacji Rosjanki - tak jak w eliminacjach - zostały sklasyfikowane przed Chinkami i Ukrainkami.

Piłka wodna

Bez niespodzianek zakończyły się spotkania barażowe o wejście do ćwierćfinałów żeńskiego turnieju piłki wodnej. Greczynki pokonały Chinki 12:8, Australijki nie dały szans waterpolistkom z Kazachstanu (13:3), a Węgierki rozbiły Nowozelandki 17:6. Najbardziej wyrównane okazało się starcie Holenderek z Kanadyjkami. Ubiegłoroczne mistrzynie Europy prowadziły już co prawda nawet 4:1, ale reprezentantki Kanady wzięły się do odrabiania strat i niemal je zniwelowały. Ostatecznie Holenderki wygrały 5:4. Dzięki temu w kolejnej fazie rozgrywek zmierzą się z Hiszpankami.

Pary ćwierćfinałowe:
USA - Grecja
Rosja - Australia
Hiszpania - Holandia
Włochy - Węgry

Piłka wodna plażowa

W trakcie pierwszego tygodnia mistrzostw w Yeomju Gymnasium odbywała się jeszcze pokazowa walka w piłce wodnej plażowej. Efektowna i dynamiczna dyscyplina, zbliżona do tradycyjnej piłki wodnej, choć rozgrywana na dużo mniejszym boisku i przez 8 zawodników (po 4 w każdej drużynie), debiutowała w Gwangju, ale być może w przyszłości zagości w programie czempionatu na stałe. W żeńskim finale Amerykanki pokonały Hiszpanki, a w decydującym starciu turnieju mężczyzn Francuzi okazali się lepsi od Argentyńczyków. Za swoje występy nie otrzymali oni medali, a certyfikaty poświadczające o udziale w rozgrywkach.

Plany na niedzielę

Dziesiątego dnia mistrzostw świata fani sportów wodnych skierują swoje oczy na dwie areny. W Nambu University Municipal Aquatics Center rozpocznie się dlugo wyczekiwana walka o medale najlepszych pływaków świata, natomiast w Yeomju Gymnasium rozegrane zostaną baraże o wejście do ćwierćfinałów oraz spotkania o miejsca 13.-16. w turnieju piłki wodnej mężczyzn.