Polska

Grand Prix w Poznaniu: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2020-11-20 22:18

Przed nami ostatnie w tym roku zawody z cyklu Arena Grand Prix. Czołowi polscy pływacy pod koniec listopada tradycyjnie pojawią się w Poznaniu, by w Termach Maltańskich stoczyć walkę o punkty w klasyfikacji generalnej. Kto tym razem okaże się najlepszy? Czy na szczycie pojawią się kolejne nowe twarze? Przekonajcie się śledząc naszą transmisję. Ciekawych wydarzeń nie będzie brakowało.

Ostatnia prosta

Do mistrzostw kraju pozostał niespełna miesiąc, a Grand Prix w Poznaniu to już dla wielu ostatni przystanek przed zmaganiami o medale krajowego czempionatu. I nawet jeżeli na starcie zabraknie kilku doświadczonych zawodników ze ścisłej czołówki (Radosław Kawęcki, Kacper Majchrzak i Marcin Cieślak rozpoczynają jutro walkę w finale ISL, a Konrad Czerniak startuje w mistrzostwach Hiszpanii), to na brak talentów w stolicy Wielkopolski nie będziemy narzekać. Do wody wskoczą chociażby zwycięzcy pierwszych dwóch zawodów z tegorocznego cyklu: Kacper Stokowski i Jakub Majerski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa tym razem wystąpi w swoich koronnych konkurencjach: 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 50 m stylem motylkowym, więc bez wątpienia będzie jednym z faworytów. Z kolei Majerskiego czekają bardziej eksperymentalne dystanse: 50, 100 i 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem grzbietowym. 

Juvenia rozda karty?

Z każdymi kolejnymi zawodami Grand Prix w tym sezonie na starcie pojawia się coraz więcej zawodniczek trenujących pod okiem Grzegorza Widanki. W Oświęcimiu wystartowała Klaudia Naziębło, w Łodzi dołączyła do niej Kornelia Fiedkiewicz, która zresztą od razu sięgnęła po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, a w Poznaniu ekipę Juvenii wzmocni jeszcze Dominika Sztandera. Cała trójka powinna odegrać główne role w rywalizacji o punkty i nagrody w końcowym zestawieniu. Fiedkiewicz tym razem skupi się tylko i wyłącznie na swoich najlepszych konkurencjach: 50 i 100 m stylem dowolnym oraz motylkowym, Naziębło znów będzie zapracowana i do wody wskoczy aż sześciokrotnie (50 i 100 m stylem grzbietowym, 50 i 100 m stylem motylkowym, 100 i 200 m stylem zmiennym), a Sztandera powalczy na dystansach 50 m stylem dowolnym, a także 50 i 100 m stylem klasycznym.

Szczęśliwe miejsce

Obok zawodniczek Juvenii Wrocław, kandydatką do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej będzie na pewno Aleksandra Polańska. Reprezentująca GOS Raszyn 20-latka wraca do miejsca, które powinno się jej kojarzyć bardzo szczęśliwie. To właśnie w poznańskich Termach Maltańskich dwa lata temu sięgnęła po swój pierwszy triumf w zawodach Grand Prix. Później wygrywała jeszcze w Łodzi w 2019 roku i kilka tygodni temu w Oświęcimiu. Czy do kolekcji dołoży czwarty skalp? Dużo będzie zależeć od jej występów na dłuższych dystansach, na których tym razem (pod nieobecność Pauliny Piechoty) będzie zdecydowaną fawortyką. W trakcie weekendu Polańską zobaczymy w sumie w czterech konkurencjach: 100, 200, 400 i 800 m stylem dowolnym. 

W okolicach rekordu

W 2020 roku to Jan Kałusowski jako pierwszy ustanowił rekord Polski seniorów na krótkim basenie. W lipcu w Aqua Lublin na dystansie 100 m stylem klasycznym zanotował wynik 58.22. Od tamtej pory już kilka razy próbował poprawic to osiągnięcie. Bliski sukcesu był dwukrotnie: na Memoriale Marka Petrusewicza, gdzie uzyskał wynik 58.39 oraz dwa tygodnie temu w Łodzi, gdzie cztery długości basenu pokonał w 58.46. Być może okaże się, że sprawdzi się powiedzenie "do trzech razy sztuka" i tym razem łodzianin dopnie swego. Odpowiedź poznamy już w sobotnie popołudnie (początek bloku, w którym zaplanowano wyścigi najlepszych żabkarzy na 100 metrów, zaplanowano na 16:00). Jego najgroźniejszymi rywalami będą wracający do wysokiej dyspozycji Rafał Kusto i Bartłomiej Roguski.

Eksperymenty czołówki

Kilkoro zawodników z krajowej czołówki w ostatnim sprawdzianie formy przed mistrzostwami Polski zaprezentuje się w nietypowych dla siebie konkurencjach. Największe eksperymenty czekają chyba Filipa Zaborowskiego, który został zgłoszony nie tylko na 200 m stylem dowolnym, ale też na dystansie o połowę krótszym oraz na 200 i 400 m stylem zmiennym. Ciekawe powinny być również występy Pauliny Pedy na 100 m stylem dowolnym, Pauliny Cierpiałowskiej na 400 m stylem dowolnym i Zuzanny Herasimowicz na 200 m stylem zmiennym. Do tego bez czasów zgłoszenia do walki przystąpią Bartosz Piszczorowicz na 50 m stylem motylkowym, Rafał Kusto na 200 m stylem zmiennym, Paulina Nogaj na 50 m stylem dowolnym czy Wiktoria Guść na 50 i 100 m stylem motylkowym.