MSM KAZAŃ: BIAŁO-CZERWONO-BRĄZOWY WTOREK!

Joanna Kwatera 2015-08-12 01:09

Mamy pierwszy medal polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata Masters w Kazaniu! Podczas drugiego dnia pływackich zmagań Polski zawodnik Andrzej Skwarło wywalczył brązowy krążek czempionatu globu. Ponadto dzisiejszy dzień w Aquatics Palace obfitował w cztery nowe rekordy świata oraz siedemnaście rekordów mistrzostw świata.

Kończący rywalizację drugiego dnia zawodów wyścig na dystansie 100m stylem klasycznym mężczyzn przyniósł nam fantastyczne wiadomości. Polski pływak Andrzej Skwarło dwie długości basenu popularną „żabką” pokonał w czasie 1:47.46, co pozwoliło mu uplasować się na trzeciej lokacie w kategorii 75-79lat i stanąć na najniższym stopniu podium zawodów w Kazaniu. Reprezentanta klubu Gdynia Masters wyprzedzili tylko zwycięzca tej kategorii Australijczyk Tony Goodwin (1:31.93) i drugi na mecie Japończyk Ammo Hiroshi (1:40.55).

Pozostali nasi reprezentanci również startowali bardzo dobrze. W konkurencji 200m stylem grzbietowym kobiet, która rozpoczęła dzisiejsze zmagania w Kazaniu, wystartowała Ewa Szała. Zawodniczka klubu Steef Wrocław uzyskała czas jedynie 0,4 sekundy słabszy niż jej własny rekord Polski, a wynik 3:05.40 pozwolił jej zająć szóstą pozycję w kategorii wiekowej 55-59lat. W wyścigu na tym samym dystansie wśród mężczyzn Rafał Skośkiewicz (WMT) odnotował czas 2:32.11, który to dał mu ósmą lokatę w kategorii 45-49lat.

Już w pierwszej konkurencji dzisiejszej rywalizacji doczekaliśmy się rekordu świata, a jego autorem był Bela Banki Horvath. 95-letni Węgier pokonał cztery długości basenu stylem grzbietowym w czasie 5:24.20 i o prawie 6 sekund pokonał najlepsze osiągnięcie w historii na tym dystansie w kategorii 95-99lat. Do niego również od dziś należy nowy rekord mistrzostw świata na dystansie 200m stylem grzbietowym. W kolejnej konkurencji – 100m stylem dowolnym tym razem wśród kobiet, najlepszy wynik w historii ustanowiły dwie pływaczki. Najpierw w kategorii 65-69lat reprezentantka Republiki Południowej Afryki Sanderina Kruger pokonała dystans w czasie 1:09.23 i drugi rok z rzędu na mistrzostwach świata biła rekord świata na tym dystansie, a kilkanaście minut po niej podobnego osiągnięcia dokonała Brytyjka Emma Gage, która jako pierwsza zawodniczka Masters w historii w kategorii 25-29lat przepłynęła dwie długości basenu tym stylem poniżej 57 sekund, uzyskując na mecie rezultat 56.96s. Rekord świata padł również w konkurencji 100m stylem klasycznym, a ustanowiła go w kategorii 65-69lat Jeffrey Janette. Australijka dwie długości basenu „żabką” pokonała w czasie 1:32.66, poprawiając 5-letni już rekord Japonki Nobuko Yasuda o 0,56s.

Największym rozczarowaniem dzisiejszego dnia zawodów było nie stawienie się na starcie 100m stylem dowolnym największej gwiazdy mistrzostw - Aleksandra Popova.