Korzeniowski i Dowgiert w dwóch finałach

Szymon Gagatek 2016-07-03 12:29

W niedzielny poranek na zawodach Open de France w Vichy Paweł Korzeniowski i Anna Dowgiert jako jedyni reprezentanci Polski wywalczyli awans do finałów A w aż dwóch konkurencjach. Zawodnik AZS AWF Warszawa powalczy o zwycięstwo na 200 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym, natomiast pływaczka wrocławskiego Śląska zaprezentuje się na 100 m stylem dowolnym oraz 50 m delfinem.

Podopieczny Roberta Białeckiego najpierw zakończył zmagania na 200 m stylem dowolnym na szóstym miejscu, uzyskując czas 1:50.07. Niewiele brakowało, a w finale tej konkurencji wystąpiłby również Kacper Majchrzak. Poznaniak przegrał walkę o ósmą pozycję z Jeremy'm Straviusem o zaledwie jedną setną sekundy (1:50.27 - 1:50.28) i wystąpi w finale B, podobnie jak Jan Świtkowski, który był czternasty (1:50.93). Z dalszej rywalizacji odpadli natomiast Paweł Werner (1:52.00; 18.), Kacper Klich (1:53.01; 22.), Wojciech Wojdak (1:53.48; 23.) i Filip Zaborowski (1:53.90; 26.).

Następnie Korzeniowski był piąty na 100 m stylem motylkowym (54.06 s). W tej konkurencji o zwycięstwo powalczy również najlepszy w sobotnim finale na dwukrotnie dłuższym dystansie Jan Świtkowski. Pływak Skarpy Lublin zajął w eliminacjach ósmą lokatę (54.55 s).

Awans do najlepszej ósemki na dystansie 200 m stylem grzbietowym bez najmniejszych problemów zapewnił sobie Radosław Kawęcki. Podopieczny Pawła Słomińskiego zajął trzecie miejsce, odnotowując wynik 2:04.65. Po południu czeka go niezwykle ciekawy pojedynek z Kosuke Hagino, który już w eliminacjach złamał barierę dwóch minut (1:59.32). Okazję do zmierzenia się z Japończykiem w finale 200 m stylem zmiennym dostaną z kolei Marcin Cieślak (2:07.79 i 6. pozycja) oraz Wojciech Wojdak (2:08.16 i miejsce 8.). Lider światowych list i faworyt olimpijskiej rywalizacji osiągnął rano wynik 2:00.09.

W zmaganiach żabkarzy w bardzo dobrym towarzystwie znalazł się Marcin Stolarski. Reprezentant Żoliborza Warszawa przepłynął dystans 100 metrów w 1:03.33 i został sklasyfikowany na piątej pozycji. Szybsi byli między innymi Adam Peaty (1:00.36), Giacomo Perez Dortona (1:01.92) i Damir Dugonjic (1:02.63).

W finałach B zaprezentują się z kolei Tomasz Polewka na 50 m stylem grzbietowym oraz Filip Wypych na tym samym dystansie stylem dowolnym. Obaj uplasowali się w eliminacjach na jedenastej pozycji. Zawodnik AZS AWF Katowice pokonał jedną długość basenu grzbietem w 27.38 s, a pływak AZS UŁ PŁ Łódź w swojej konkurencji uzyskał czas 22.99 s. Dalsze miejsca wśród kraulistów zajęli Majchrzak (24.13 s; 28.), Werner (24.30 s; 33.), Polewka (24.97 s; 38.) i Klich (25.12 s; 41.).

Wśród kobiet najwyższą lokatę wywalczyła rano Alicja Tchórz, która była druga na 100 m stylem grzbietowym (1:02.61), przegrywając tylko z Georgią Davies z Wielkiej Brytanii (1:01.22). Dwie Polki wystąpią z kolei w finale 50 m stylem motylkowym. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk w eliminacjach zajęła trzecią pozycję (26.80 s), a tuż za nią finiszowała Anna Dowgiert (26.98 s). Szybsze były jedynie Melanie Henique i Francescą Halsall.

Dowgiert czeka po południu również start na 100 m stylem dowolnym. Reprezentatnka Śląska Wrocław awansowała do grona finalistek tej konkurencji z ósmym czasem (56.07 s). O dziewiąte miejsce w finale B powalczy z kolei rekordzistka naszego kraju, Katarzyna Wilk (56.22 s i 13. lokata). Poza czołową szesnastką znalazły się Tchórz (56.93 s; 19.), Diana Sokołowska (57.49 s; 24.) i Urbańczyk (57.69 s; 28.).

W sesji finałowej, która rozpocznie się o 18:00, Wojciech Wojdak, Filip Zaborowski i Mateusz Sawrymowicz zaprezentują się jeszcze w najszybszej serii na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Start wyścigu przewidziano na 18:38.