Polska

MP 16-latków: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2018-07-12 17:48

Po dwóch latach Ostrowiec Świętokrzyski znów będzie areną zmagań o medale mistrzostw Polski 16-latków. Z tej okazji sprawdziliśmy, na co warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie śledzenia tych zawodów na trybunach lub za pośrednictwem naszej transmisji internetowej! Rywalizacja rozpocznie się jutro i potrwa do niedzieli.

Największa frekwencja 

Tak imponującej obsady mistrzostwa Polski 16-latków w pływaniu na długim basenie jeszcze nie miały! Do rywalizacji w Rawszczyźnie przystąpi dokładnie 361 pływaków. To aż 50 zawodników więcej niż przed 12 miesiącami (i przykładowo 100 więcej niż zaledwie w 2014 roku). Najliczniej reprezentowane będą MKS Polonia Warszawa i Unia Oświęcim (18 pływaków), ale tylko nieznacznie ustępują im Galicja Kraków (17) i Victoria Racibórz (16). Łącznie do Ostrowca Świętokrzyskiego uda się 115 klubów z całego kraju (również rekord). 

Fińskie doświadczenia

Do rywalizacji w Rawszczyźnie przystąpi dwoje zawodników mających za sobą start w tegorocznych mistrzostwach Europy juniorów. W Helsinkach nasz kraj reprezentowali Ewa Jaszczuk z Kormorana Olsztyn i Krzysztof Radziszewski z G-8 Bielany Warszawa. Oboje mogą się już pochwalić doświadczeniem na arenie międzynarodowej, które może zaprocentować w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jaszczuk będzie faworytką na 400 i 800 m stylem dowolnym, a swoich sił spróbuje także wśród kraulistek na dystansie 200 metrów. Z kolei Radziszewski nie powinien mieć problemów z zajęciem miejsca na najwyższym stopniu podium na 50 i 100 m stylem grzbietowym, a o medale powalczy też na 50 m stylem dowolnym i 200 m stylem grzbietowym.

Ograniczone plany Orlicza

Filip Orlicz jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem z rocznika 2002 w polskim pływaniu. Na swoim koncie ma już między innymi aż 22 złote medale rocznikowych mistrzostw kraju. W Rawszczyźnie zapewne powiększy swój dorobek o kolejne krążki z najcenniejszego kruszcu, ale tym razem zobaczymy go na starcie tylko w trzech konkurencjach indywidualnych. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa przyjeżdża do Ostrowca Świętokrzyskiego jako posiadacz najlepszych czasów na liście zgłoszeń na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym. Czy zdoła odnieść komplet zwycięstw i pomóc swoim kolegom w sztafetowych zmaganiach? 

Obiecujący sezon Herasimowicz

W ostatnim roku Zuzanna Herasimowicz jest jedną z bardziej wyróżniających się postaci w roczniku 2002. Zawodniczka Dwójki Morena Gdańsk ma za sobą bardzo udany start na mistrzostwach Polski seniorów, gdzie przebiła się do finału A na 200 m stylem grzbietowym i została sklasyfikowana na 7. pozycji. W Łodzi w swojej koronnej konkurencji wyprzedziła między innymi swoją rówieśniczkę, Magdalenę Modrzejewską z Victorii Racibórz. Teraz dojdzie do rewanżu, choć faworytką wydaje się być Herasimowicz. Gdańszczanka spróbuje jeszcze swoich sił na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym i będzie celować w cztery indywidualne medale. Czy wszystkie w złotym kolorze?

Kraul Jackowskiego

Tomasz Jackowski ze Śląska Wrocław będzie jednym z najbardziej zapracowanych pływaków w Rawszczyźnie. Szesnastolatek będzie w mistrzostwach Polski ważnym ogniwem sztafet swojego klubu, ale wystartuje także w aż pięciu konkurencjach indywidualnych - wszystkich w stylu dowolnym. Co więcej, można go stawiać w roli kandydata do złota przynajmiej w trzech z nich. Do rywalizacji przystępuje z najlepszym czasem zgłoszenia na 200, 400 i 1500 m stylem dowolnym. Na najdłuższym z tych dystansów zmierzy się z Hubertem Bruzdewiczem, a ich pojedynek może być jednym z ciekawszych starć mistrzostw. Być może pokusi się też o medal na 100 m stylem dowolnym. Tak naprawdę tylko w sprinterskich zmaganiach może mieć problem ze znalezieniem się w trójce i kto wie, czy to właśnie nie on zostanie najbardziej utytułowanym zawodnikiem całego czempionatu.