MSM KAZAŃ: TRZY REKORDY GLOBU TRZECIEGO DNIA MISTRZOSTW ŚWIATA

Joanna Kwatera 2015-08-12 16:19

Można by rzecz, że maksyma „dzień bez rekordu świata jest dniem straconym” towarzyszy pływakom rywalizującym na mistrzostwach świata Masters w Kazaniu. I jest to maksyma słuszna! Kolejny, już trzeci dzień zmagań w Aquatics Palace przyniósł nam trzy nowe rekordy świata i osiem rekordów mistrzostw świata, a polska reprezentacja otarła się o kolejny medal.

Dzisiejsze zmagania rozpoczęły starty w jednej z najcięższych pływackich konkurencji – 400m stylem zmiennym. Wystartowała w niej dwójka naszych reprezentantów: Ewa Szała i Paweł Rogosz. Fantastycznie spisała się szczególnie pływaczka Steef Wrocław, która pokonała dystans w czasie 6:28.38 i zajęła w swojej kategorii wiekowej (55-59lat) czwartą pozycję. Do brązowego medalu brakło nieco ponad 5 sekund. Najlepsza w tej kategorii okazała się Rosjanka – Larisa Nagovitsyna, osiągając rezultat 6:10.65. Rogosz natomiast przepłynął osiem długości basenu czterema stylami notując czas 5:29.06 i uplasował się na dziesiątym miejscu w kategorii wiekowej 35-39lat. Następnie rozpoczęły się wyścigi kraulistów na dystansie 200m i w nich również oglądaliśmy Pawła Rogosza. Zawodnik WMT tym razem uplasował się na 15 pozycji w swojej kategorii wiekowej, osiągając czas 2:18.74. Wyższe miejsce zajął drugi z naszych pływaków – Rafał Skośkiewicz. Kolega klubowy Rogosza pokonał ten dystans w czasie 2:14.65 i ostatecznie ukończył konkurencję na ósmej lokacie w kategorii 45-49lat. Również ósme miejsce w tej konkurencji wywalczyła dziś Małgorzata Serbin. Szczecinianka uzyskała na mecie czas 2:30.72 (kat. 45-49lat). W kończących rywalizację dzisiejszego dnia wyścigach sprinterskich stylem motylkowym także ósmy był Miłosz Kaczanowski. Zawodnik klubu Mswim jedną długość basenu delfinem pokonał w czasie 28.45. W tej kategorii wiekowej (45-49lat) zwyciężył Rosjanin Vladimir Predkin z wynikiem 26.92.

Na kazańskiej pływalni padły dzisiaj trzy nowe rekordy świata Masters. Pierwszy z nich stał się udziałem Szwajcara Julien'a Baillod, który w Kazaniu zwyciężył już na dystansie 800m stylem dowolnym, a dziś dołożył kolejne złoto, ale tym razem z rekordem globu w kategorii 35-39lat w konkurencji 400m stylem zmiennym. Czas jaki uzyskał – 4:38.50 jest o prawie 4 sekundy lepszy niż dotychczas rekordowe osiągnięcie Francuza Nicolasa Grangera z 2002 roku. Autorką kolejnego rekordu świata Masters jest pływaczka z RPA, wczorajsza zwyciężczyni i rekordzistka globu na dystansie o połowę krótszym, Sanderina Kruger. Identycznie jak w konkurencji 100m stylem dowolnym tak i na 200m tym stylem pływaczka ta kolejny rok z rzędu okazała się najlepsza w kategorii wiekowej 65-69lat i kolejny raz z rzędu na mistrzostwach świata ustanowiła nowy rekord globu, bijąc własne osiągnięcie sprzed roku o ponad sekundę. Od dziś wynosi on 2:37.63. Ostatni dziś rekord świata został ustanowiony w ostatniej konkurencji trzeciego dnia mistrzostw – 50m stylem motylkowym kobiet. Jego autorką była znakomita brytyjska pływaczka Emma Gage. Po wczorajszym historycznym osiągnięciu na dystansie 100m stylem dowolnym, dziś dołożyła ona kolejne w sprincie stylem motylkowym. Brytyjka poprawiła dotychczasowy rekord globu ustanowiony w marcu tego roku aż o 0,45s i wpisała do statystyk swój rezultat wynoszący 27.10.