Plebiscyt

Bohaterowie 2015 – Zawodnik Roku

Szymon Gagatek 2016-01-02 23:46

Startujemy! Czas rozpocząć trzecią edycję naszego plebiscytu na Bohaterów Roku! Przez ostatnie miesiące polscy pływacy dostarczali nam wielu fantastycznych wspomnień, zajmując wysokie lokaty na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Kto według Was spisał się w tym czasie najlepiej i zasłużył na tytuł w kategorii "Zawodnik Roku"?

Nasze pierwsze głosowanie (ankieta na końcu tekstu) potrwa do północy z 5 na 6 stycznia. Chwilę po jego zakończeniu zaprezentujemy Wam natomiast pięć kobiet nominowanych do tytułu Zawodniczki Roku!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto kandydaci do tytułu Bohatera 2015 w kategorii „Zawodnik Roku”:

Konrad Czerniak

Już od trzech lat podopieczny Bartosza Kizierowskiego na najważniejszej pływackiej imprezie sezonu letniego regularnie znajduje dla siebie miejsce na podium. Tym razem na mistrzostwach świata w Kazaniu wywalczył brązowy medal na 50 m stylem motylkowym, był też szósty na dwukrotnie dłuższym dystansie i pomógł naszym sztafetom 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym wywalczyć kwalifikację olimpijską. Zimą wystartował na mistrzostwach Europy w Netanji, ale prawdziwie rewelacyjną formę przygotował dopiero na krajowy czempionat w Lublinie. Wieńczące rok zawody na krótkim basenie zakończył poprawiając dwa indywidualne rekordy Polski i zdobywając łącznie sześć złotych oraz dwa srebrne medale.

Radosław Kawęcki

Triumfator poprzedniej edycji naszego plebiscytu ma za sobą kolejny niezwykle udany rok, w którym udowodnił swoją dominację w stylu grzbietowym na Starym Kontynencie. Po wywalczeniu trzech złotych krążków na mistrzostwach Polski, pojechał do Kazania, by walczyć o kolejny medal czempionatu globu. W Rosji zajął drugie miejsce na 200 m stylem grzbietowym, przegrywając jedynie z rewelacyjnym Mitchellem Larkinem z Australii. Był też członkiem sztafety 4x100 m stylem zmiennym, która została sklasyfikowana na ósmej pozycji i wywalczyła dla naszego kraju kwalifikację na Igrzyska w Rio de Janeiro. Zawodnik AZS AWF Warszawa rok zakończył w wielkim stylu: najpierw zdobywając dublet na mistrzostwach Europy w Netanji (100 i 200 m stylem grzbietowym), a następnie wygrywając wszystkie konkurencje w stylu grzbietowym na krajowym czempionacie w Lublinie.

Tomasz Polewka

Zawodnik AZS AWF Katowice udane starty w 2015 roku zaliczył już na mistrzostwach Polski, gdzie ustanowił między innymi rekord kraju na 50 m stylem grzbietowym. Wywalczył przepustkę na czempionat globu i w Kazaniu zarówno w sprincie, jak i na dwukrotnie dłuższym dystansie zajmował miejsca w drugiej dziesiątce. Swój najlepszy tegoroczny start zanotował na grudniowych mistrzostwach Europy. W Netanji został pierwszym Polakiem, który pokonał dwie długości 25-metrowego basenu stylem grzbietowym w czasie poniżej dwudziestu trzech sekund, co pozwoliło mu w fantastycznym stylu wywalczyć złoty medal - pierwszy w karierze na tak wielkiej imprezie międzynarodowej. W międzyczasie Polewka święcił też triumfy w rywalizacji grzbiecistów na Światowych Igrzyskach Wojskowych (na dystansach 50 i 100 metrów).

Jan Świtkowski

Odkrycie polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata w Kazaniu. Formą błysnął już w maju, podczas krajowego czempionatu w Szczecinie, zdobywając złoto i uzyskując bardzo dobry czas na 200 m stylem motylkowym. We Floating Arenie triumfował również na 200 m stylem dowolnym. W Rosji Świtkowski wystartował indywidualnie jedynie w rywalizacji delfinistów i niespodziewanie zajął w finale trzecie miejsce. Przyczynił się też do wywalczenia olimpijskiej kwalifikacji przez sztafetę 4x200 m stylem dowolnym. Następnie udał się do Stanów Zjednoczonych i zaliczył kilka bardzo udanych startów w barwach Uniwersytetu Florydy. Do kraju powrócił na mistrzostwa Polski w Lublinie, wygrywając zmagania w swojej koronnej konkurencji oraz finiszując na drugiej pozycji na dystansie 200 m stylem dowolnym.

Wojciech Wojdak

Przebojem wdarł się do międzynarodowej czołówki długodystansowców podczas tegorocznych mistrzostw świata i Europy. W Kazaniu pływał w finałach rywalizacji na 400 i 800 m stylem dowolnym, w obu finiszując na szóstej pozycji. Na dłuższym dystansie ustanowił dodatkowo najlepszy czas w historii polskiego pływania. Z kolei w grudniu na krótkim basenie w izraelskiej Netanji kończył zmagania zarówno na 400, jak i na 1500 metrów, na piątym miejscu. W kraju nie miał sobie równych. Na letnich mistrzostwach Polski triumfował w wyścigach na 800 i 1500 m stylem dowolnym, a na zimowych dołożył do zwycięstw na tych dystansach również złoto na 400 metrów. Wyśrubował też kolejne dwa rekordy kraju (400 i 800 m stylem dowolnym).

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 3 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 5 stycznia, 23:59