Polska

MP 15-latków: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2018-07-12 17:31

Od jutra, przez trzy kolejne dni, w Oświęcimiu rozgrywane będą mistrzostwa Polski 15-latków w pływaniu na długim basenie. Na południu naszego kraju pojwi się ponad 500 zawodników ze 135 klubów. Kto błyśnie formą na zakończenie sezonu letniego? Kto potwierdzi swoją klasę i wielki talent a kto sprawi największą niespodziankę?

Mistrzostwa Polski znów w Oświęcimiu

Mistrzostwa Polski rocznika 2003 to dopiero trzecia impreza centralna po październikowym Arena Grand Prix i grudniowej Lidze Szkół Mistrzostwa Sportowego, która odbędzie się na wyremontowanym obiekcie w Oświęcimiu. Po kilku latach przerwy legendarny obiekt ponownie przyjmie najlepszych młodych zawodników walczących o medale krajowego czempionatu. Chętnych do rywalizacji nie zabrakło, na słupkach startowych zaprezentuje się bowiem aż 509 pływaków. Najliczniej reprezentowana będzie oczywiście miejscowa Unia (23 osoby), ale tylko nieznacznie mniejsze będą ekipy Galicji Kraków i UKP Polonia Warszawa (oba kluby wystawią po 21 piętnastolatków).

Knop zasłuży na "piątkę"?

Już od jakiegoś czasu osobą, która w roczniku 2003 przykuwa największą uwagę pływackiego środowiska jest Aleksandra Knop. Łodzianka ma już za sobą nadzwyczaj udane mistrzostwa Polski seniorów, dopiero co wróciła też ze swoich pierwszych juniorskich mistrzostw Europy. W Helsinkach nie pływała tak szybko, jak w maju przed własną publicznością, a najlepsze osiągnięcie zapewniła sobie na 200 m stylem dowolnym, finiszując na 10. miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej dyspozycji też będzie zdecydowaną faworytką wszystkich konkurencji, do których została zgłoszona. Tym razem zobaczymy ją na 400 i 800 m stylem dowolnym, 200 m stylem grzbietowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. Do tej pory z rocznikowych mistrzostw Polski zawsze wracała z pięcioma złotymi krążkami w zmaganiach indywidualnych. Czy teraz będzie tak samo?

Prosto z Helsinek

W Oświęcimiu pojawią się jeszcze dwie nasze zawodniczki, które dopiero co wysiadały z samolotu lecącego do kraju z Finlandii. Mowa tu oczywiście o Marcie Klimek z Unii Oświęcim oraz Darii Zielińskiej z Polonii Warszawa. Obie spróbują wykorzystać doświadczenie zdobyte w ostatnich dniach do odniesienia sukcesów na mistrzostwach Polski. Reprezentantka gospodarzy będzie kandydatką do złota na 100 i 200 m stylem dowolnym, a zobaczymy ją także w tym samym stylu na 50 i 400 metrów. Z kolei mistrzyni Polski seniorów na 200 m stylem motylkowym w swojej koronnej konkurencji nie powinna mieć sobie równych, podobnie jak na o połowę krótszym dystansie. Dużo ciekawiej będzie w sprinterskich zmaganiach delfinistek, gdzie Zielińskiej będzie zdecydowanie trudniej o triumf. Dodatkowo zobaczymy ją także na 400 m stylem dowolnym.

Kolekcjoner złotych krążków

Na letnich mistrzostwach Polski 14-latków w liczbie złotych medali zdobytych indywidualnie Aleksandrze Knop dorównał tylko jeden zawodnik - Paweł Uryniuk. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa bez wątpienia w najbliższych dniach będzie miał chrapkę na powtórzenie wyczynu sprzed roku i pięciokrotne zajęcie miejsca na najwyższym stopniu podium. Będzie to jednak dla niego wyjątkowo trudne do wykonania zadanie. Do rywalizacji przystąpi jako faworyt wszystkich trzech konkurencji w stylu motylkowym, ma też najlepszy czas zgłoszenia na 200 m stylem zmiennym. Piątą konkurencją, w której Uryniuk stanie na słupku startowym będzie jednak 50 m stylem klasycznym. To dystans, na którym do tej pory startował bardzo rzadko i czeka go naprawdę spory wysiłek, by okazać się lepszym od dużo bardziej doświadczonych żabkarzy ze swojego rocznika.

Najciekawsze starcia

Miejmy nadzieję, że w Oświęcimiu nie zabraknie ciekawych i wyrównanych starć o tytuły mistrzowskie. Jedną z najbardziej interesująco zapowiadających się konkurencji wydaje się być 50 m stylem motylkowym dziewcząt. Będąca objawieniem ostatnich kilku miesięcy Daria Zielińska zmierzy się z kolejną bardzo utalentowaną delfinistką, Marią Murawską. Na liście zgłoszeń obie dzieli tylko siedem setnych sekundy, a dodatkowym czynnikiem mogącym mieć wpływ na przebieg rywalizacji może być zmęczenie tej pierwszej po występach w Finlandii. Pasjonujący pojedynek powinniśmy oglądać też na 200 m stylem motylkowym chłopców. Pawła Uryniuka spróbuje zatrzymać Wiktor Ćwiek, który jest jedyną osobą mającą na swoim koncie pokonanie zawodnika z Warszawy na mistrzostwach Polski w zmaganiach indywidualnych. Miało to miejsce przed rokiem, na zimowych mistrzostwach Polski 14-latków, właśnie w tej konkurencji.

fot. Szymon Ryś