Plebiscyt

Bohaterowie 2017 - Najlepszy Polak w NCAA

Szymon Gagatek 2018-01-30 20:00

W naszym głosowaniu na Bohaterów ostatnich dwunastu miesięcy w polskim pływaniu nie zapominamy też o zawodnikach, którzy na co dzień łączą starty w zawodach akademickich z nauką na rozmaitych kierunkach wielu uczelni w Stanach Zjednoczonych. Czas więc ogłosić werdykt naszej kapityły w kolejnej kategorii: "Najlepszy Polak w NCAA"!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2017 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Najlepszy Polak w NCAA: Jan Świtkowski  - 67 pkt

Zwycięstwo w tej kategorii trafiło do jednej z najważniejszych postaci drużyny Uniwersytetu Florydy. Jan Świtkowski w ubiegłym sezonie świetnie poradził sobie na mistrzostwach jednej z najbardziej prestiżowych konferencji ligi NCAA (Southeastern Conference), indywidualnie zajmując 2. miejsce na 100 i 200 jardów stylem motylkowym, a także 3. lokatę na 200 jardów stylem zmiennym. W trakcie ligowego czempionatu też pływał szybko. Choć w eliminacjach nie udawało mu się wejść do najlepszej ósemki, to już w finałach B pokazywał fantastyczną formę, wygrywając wyścigi na 200 jardów stylem dowolnym i zmiennym oraz kończąc zmagania na 200 jardów stylem motylkowym na 10. lokacie. Świtkowski był też ważną postacią sztafet Gators, które zdobyły wicemistrzostwo ligi (4x50 i 4x100 jardów stylem dowolnym) oraz drużyny na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym, która była trzecia.

2. miejsce: Paweł Sendyk - 54 pkt

Na drugiej lokacie znalazł się reprezentant Uniwersytetu Kalifornijskiego, który już w pierwszym roku swojej nauki w Berkeley zrobił prawdziwą furorę wśród najlepszych sprinterów w USA. Sendyk w świetnym stylu zwyciężył na dystansie 50 jardów stylem dowolnym podczas bardzo mocno obsadzonych mistrzostw konferencji Pacific-12 i bez najmniejszych problemów wywalczył kwalifikację na ligowy czempionat. Na mistrzostwach NCAA awansował do finału swojej koronnej konkurencji, ostatecznie plasując się na 6. lokacie. Wraz z kolegami z ekipy Golden Bears był też 3. w sztafetach 4x50 jardów stylem dowolnym i zmiennym. Dodatkowym osiągnięciem było dla niego złamanie bariery dziewiętnastu sekund na 50 jardów stylem dowolnym. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii!

3. miejsce: Klaudia Naziębło - 30 pkt

Wrocławianka w głosowaniu naszej kapituły znalazła się w ścisłej czołówce, na trzeciej lokacie, głównie za sprawą kilku sukcesów z końcowki ubiegłego sezonu. To właśnie w pierwszej połowie 2017 roku Naziębło została wicemistrzynią Atlantic Coast Conference na 200 jardów stylem motylkowym. Bez problemów zdobyła kwalifikację na mistrzostwa NCAA, gdzie pływała w finale B na najdłuższym dystansie wśród delfinistek (16. miejsce). Do kolekcji swoich sukcesów dołożyła także najlepszy wynik w historii polskiego pływania na jardach na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym.

Głosy otrzymali także:
4. Ludwika Szynal - 8 pkt
5. Kinga Cichowska - 7 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w walce o tytuł Bohatera pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Roku: Wojciech Wojdak
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Michał Chudy
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Weronika Hallmann
Trener Roku: Marcin Kacer
Najlepszy Polak w NCAA: Jan Świtkowski
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (31 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (1 lutego)
Trener Roku zawodników niepełnosprawnych: (2 lutego)