Świat

Baku 2015: Co nas czeka w środę?

Szymon Gagatek 2015-06-24 00:36

Po świetnym początku Igrzysk Europejskich dla polskiej reprezentacji chcemy pójść za ciosem! W środę rano w Baku Aquatics Centre naszych zawodników zobaczymy w pięciu konkurencjach indywidualnych, a także w rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. Po raz pierwszy w stolicy Azerbejdżanu zaprezentuje się sześcioro Biało-czerwonych.

Jednymi z tych, którzy zadebiutują na igrzyskach będą polscy zmienniści: Dawid Pietrzach, Wojciech Ulatowski i Karol Zbutowicz, na którego dobry występ liczymy zwłaszcza na 400 metrów. Jutro reprezentant Kormorana Olsztyn nie powinien mieć problemów z przebrnięciem kwalifikacji na dystansie o połowę krótszym. W tej konkurencji faworytów jest sporo, ale wśród nich zabraknie chociażby obrońcy tytułu sprzed roku. Duncan Scott z Wielkiej Brytanii jest co prawda w Baku, ale tym razem koncentruje się na startach na 100 i 200 m stylem dowolnym. Warto na pewno zwrócić jutro uwagę na Joana Casanovasa Skoubo z Hiszpanii, który popłynie rano w jednej serii ze Zbutowiczem. Być może start zawodnika z Półwyspu Iberyjskiego będzie dla nas małą wskazówką, czego możemy się po nim spodziewać na dwukrotnie dłuższym dystansie, na którym powinien być jednym z najgroźniejszych rywali Polaka w walce o podium.

Nadzieje na dobry występ będziemy też po cichu wiązać z Damianem Chrzanowskim, który wraz z Patrykiem Adamczykiem i Mateuszem Żurawiczem popłynie na dystansie 200 m stylem motylkowym. W tym roku zawodnik MZOS Płock ma jedenasty czas na Starym Kontynencie wśród 17- i 18-latków i być może będzie go stać nawet na walkę o pierwszą ósemkę. Wśród finalistek 400 m stylem dowolnym będziemy szukać nazwiska Pauliny Piechoty. Reprezentantka UKS 190 Łódź popłynie w kwalifikacjach tej konkurencji wraz z Julią Adamczyk.

Na 100 m stylem dowolnym swój pierwszy start w Baku zaliczy Jakub Książek. W sesji porannej wśród kraulistów zobaczymy także Juliusza Gosienieckiego, Michała Brzusia i wtorkowego srebrnego medalistę na 50 m stylem motylkowym, Pawła Sendyka. Z kolei na najdłuższym dystansie w wolniejszych seriach wystąpią Wiktor Jaszczak i Adam Staniszewski. Wielką zagadką będzie walka o finał naszej sztafety mieszanej 4x100 m stylem dowolnym.

Starty Polaków w kwalifikacjach, II dzień:

6:30 – 100 m stylem dowolnym (M) – kwalifikacje
   (Juliusz Gosieniecki, Michał Brzuś, Jakub Książek, Paweł Sendyk)
6:48 – 400 m stylem dowolnym (K) – kwalifikacje
   (Julia Adamczyk, Paulina Piechota)
7:19 – 200 m stylem motylkowym (M) – kwalifikacje
   (Patryk Adamczyk, Damian Chrzanowski, Mateusz Żurawicz)
7:51 – 200 m stylem zmiennym (M) – kwalifikacje
   (Dawid Pietrzak, Wojciech Ulatowski, Karol Zbutowicz)
8:13 – 4×100 m stylem dowolnym (mieszana) – kwalifikacje
   (Polska)
8:24 – 1500 m stylem dowolnym (M) – wolniejsze serie
   (Wiktor Jaszczak, Adam Staniszewski

-------------------------------------------------

Transmisje (komentują: Grzegorz Jędrzejewski, Jan Wiederek):

Polsat Sport:
6:25 - 9:50   sesja kwalifikacyjna [NA ŻYWO]
14:25 - 17:50   sesja finałowa [NA ŻYWO]

Podobnie jak we wtorek, w środę całość pływackich zmagań w Baku Aquatics Centre będzie dostępna na antenie Polsatu Sport. Transmisje ze wszystkich sesji kwalifikacyjnych i finałowych można śledzić również za pośrednictwem oficjalnego kanału Igrzysk Europejskich na YouTube'ie, który jest dostępny POD TYM LINKIEM.