Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Juniorka Roku

Szymon Gagatek 2017-01-20 20:00

Zwycięzcę głosowania w kategorii "Junior Roku" już znamy, czas zatem na dziewczęta! Wśród zawodniczek mających od 14 do 17 lat znalazło się w ubiegłym roku sporo pływaczek, które były w stanie namieszać w krajowej czołówce, chociażby zdobywając medale mistrzostw Polski seniorów. Niektóre dodatkowo pokazały się z dobrej strony na międzynarodowych imprezach.

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Zawodnik Roku: Paulina Piechota - 52 pkt

Zawodniczka UKS 190 Łódź w 2016 roku zadebiutowała na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów, startując na mistrzostwach Europy w Londynie. Nie zabrakło jej także na juniorskim czempionacie Starego Kontynentu w Hodmezovasarhely, gdzie dwukrotnie meldowała się w pierwszej ósemce. Na 1500 m stylem dowolnym była szósta, zostając najszybszą siedemnastolatką w historii polskiego pływania w tej konkurencji, a na 800 metrów uplasowała się na siódmej lokacie. Tegoroczne występy zakończyła w efektownym stylu na mistrzostwach Polski w Olsztynie. Złoto na 800 m stylem dowolnym okrasiła rekordem kraju w swojej kategorii wiekowej, wygrała też zmagania na 1500 m stylem dowolnym. Podczas letnich oraz zimowych mistrzostw Polski 17- i 18-latków pięciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium.

2. miejsce: Aleksandra Iwanowska - 38 pkt

Szesnastolatka z Juvenii Wrocław w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy zaliczyła świetny start na mistrzostwach Europy juniorów. Na węgierskiej pływalni dwukrotnie otarła się o medal w rywalizacji indywidualnej, zajmując czwarte miejsce na 100 m stylem klasycznym i piąte na dystansie o połowę krótszym. Minimum na zawody w Hodmezovasarhely zapewniła sobie podczas krajowego czempionatu w Szczecinie, gdzie zdobyła sensacyjne srebro na dystansie 100 metrów. Dodatkowo wśród żabkarek specjalizujących się w sprincie była trzecia. Do listy swoich dokonań w 2016 roku Iwanowska mogła również dopisać aż jedenaście medali mistrzostw Polski 16-latków. Indywidualnie na najwyższym stopniu podium stanęła raz - na 100 m stylem klasycznym podczas marcowych zmagań w Gliwicach.

3. miejsce: Weronika Hallmann - 23 pkt

Hallmann to bez wątpienia jedno z największych objawień 2016 roku w roczniku 2000. Zawodniczka Solexu Lębork wyrosła na jedną z najlepszych żabkarek w kraju, co udowodniała podczas grudniowych mistrzostw Polski seniorów. W Aquasferze dwukrotnie znalazła się na podium, zdobywając srebro na 50 m stylem klasycznym i brąz na czterokrotnie dłuższym dystansie. Dominowała też na krajowym czempionacie 16-latków - zarówno zimą, jak i latem. W Gliwicach zwyciężyła na 50 i 200 m stylem klasycznym, a w Ostrowcu Świętokrzyskim zdobyła żabkarski "hat-trick", wygrywając wszystkie trzy konkurencje. W finale 100 m stylem klasycznym na mistrzostwach Europy juniorów w Hodmezovasarhely finiszowała tuż za Iwanowską, a kto wie czym zakończył by się jej start w sprincie, gdyby nie pechowa dyskwalifikacja w eliminacjach.

Głosy otrzymały także:
4. Julia Adamczyk - 19 pkt
5. Lidia Halicka - 7 pkt
6. Zuzanna Trambowicz - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki
Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Paweł Juraszek
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Paulina Piechota
Trener Roku: (21 stycznia)
Najlepszy Polak w NCAA: (22 stycznia)
Najlepszy Polak na wodach otwartych: (23 stycznia)
Najlepszy zawodnik niepełnosprawny: (24 stycznia)