Graz 2018: Polska czwarta w Austrii

Szymon Gagatek 2018-03-25 19:09

Reprezentanci Polski zajęli czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej wielomeczu, który odbył się w weekend w austriackim Grazu. Nasi juniorzy podczas ostatniego bloku rywalizacji cieszyli się jeszcze z czterech medali: dwóch srebrnych i dwóch brązowych. Na podium stawali Kinga Paradowska, Hubert Szabłowski i sztafety 4x100 m stylem dowolnym.

Indywidualnie w niedzielne popołudnie najlepiej poradziła sobie Paradowska. Zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz zajęła 2. miejsce na 200 m stylem zmiennym. Po niezłym finiszu zdołała złamać barierę dwóch minut i dwudziestu sekund, uzyskując wynik 2:19.62. Poza jej zasięgiem była tylko Greczynka Nikoletta Pavlopoulou (2:17.27). Wśród chłopców w tej samej konkurencji na 5. pozycji został sklasyfikowany Maksymilian Cerlich, który poprawił swój rekord życiowy rezultatem 2:08.45.

Z kolei Hubert Szabłowski do srebra na 100 m stylem klasycznym, dołożył dziś jeszcze brąz na o połowę krótszym dystansie. Zawodnik trenujący na co dzień w Niemczech pokonał jedną długość basenu w 29.11. Do złotego medalisty, Vojtecha Janecka ze Słowacji stracił tylko trzydzieści cztery setne sekundy. Na 6. miejscu wśród żabkarek uplasowała się za to Aleksandra Kramer (33.53).

Tuż za podium na 400 m stylem dowolnym znalazł się Bartłomiej Koziejko. Zawodnik Kormorana Olsztyn przegrał miejsce na podium z Efe Turanem z Turcji o zaledwie trzydzieści dwie setne sekundy (4:01.54 - 4:01.86). Zaimponował Yordan Yanchev z Bułgarii. Triumfator całej konkurencji zanotował świetny czas 3:54.07. W zmaganiach dziewcząt 7. była Julia Zaborowicz (4:30.74), a starty poza konkurencją zaliczyły jeszcze Karolina Piechota (4:29.00) i Zuzanna Trambowicz (4:40.70).

Piąte lokaty to natomiast dorobek naszych delfinistów na dystansie 100 metrów. Marcin Goraj pokonał dwie długości basenu w 55.03, ustanawiając nową życiówkę, natomiast Barbara Mazurkiewicz uzyskała wynik 1:03.34. Z rekordu życiowego w wyścigu zawodniczek startujących poza konkurencją cieszyła się jeszcze Dominika Kossakowska, która dopłynęła do mety w czasie 1:02.60. Dodatkowe starty zaliczyli też Krzysztof Oller (58.76) i Zuzanna Trambowicz (1:04.66).

Na zakończenie zawodów biało-czerwoni dołożyli do naszego dorobku kolejne dwa krążki. Najpierw chłopcy (Kacper Piotrowski, Rafał Słowik, Marcin Goraj, Gracjan Domański) zajęli 3. miejsce na dystansie 4x100 m stylem dowolnym, notując rezultat 3:28.47, a chwilę później dziewczęta (Karolina Jurczyk, Julia Zaborowicz, Alicja Ulicka, Dominika Kossakowska) w tej samej konkurencji przegrały tylko z Turczynkami i na ich szyjach zawisły srebrne medale (3:51.14).

W klasyfikacji końcowej Polacy znaleźli się na 4. pozycji, z dorobkiem 273 "oczek" i stratą 22 punktów do trzecich Szwajcarów. Zawody wygrali Grecy (334 pkt) przed Turkami (317 pkt). W osobnych zestawieniach dziewcząt i chłopców nasi reprezentanci także zostali sklasyfikowani tuż za podium.