Buenos Aires 2018: Apetyt rośnie w miarę jedzenia! Kolejny dobry start Kraski

Szymon Gagatek 2018-10-11 19:57

Miejsce tuż za podium na 200 m stylem dowolnym i brąz w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym wyraźnie rozbudziły apetyt Jakuba Kraski na kolejny sukces w Buenos Aires. W eliminacjach Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich na swoim koronnym dystansie 100 m stylem dowolnym zajął 2. pozycję, pewnie przechodząc do kolejnej fazy rywalizacji.

Kraska dwie długości basenu pokonał w 50.17 i bez najmniejszych problemów wszedł do półfinałów. W całej stawce lepiej poradził sobie tylko Lee Yoojeon z Korei Południowej (50.11). Za naszym reprezntantem znaleźli się między innymi medaliści tegorocznych mistrzostw Europy juniorów w Helsinkach: Kristof Milak z Węgier (50.18), Denis Loktev z Izraela (50.91) czy Robin Hanson ze Szwecji (50.99). Wolniejszy był też chociażby utalentowany Rosjanin Andrej Miniakow (50.20). Wszystko wskazuje jednak na to, że w tak mocnej stawce już po południu trzeba będzie pływać zdecydowanie szybciej.

W półfinałach wystartuje dziś jeszcze Kornelia Fiedkiewicz, która do szesnastki weszła na dystansie 50 m stylem dowolnym. Brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów w tej konkurencji uzyskała rano czas 26.21 i uplasowała się na 15. miejscu. W kolejne złoto wydaje się celować świetnie dysponowana w Argentynie Barbora Seemanova z Czech, która jedną długość basenu pokonała w eliminacjach w 25.44. Tym samym pokonała najgroźniejsze rywalki, które stały razem z nią na podium zmagań na dwukrotnie dłuższym dystansie: Yang Junxuan z Chin i Nezę Klancar ze Słowenii (obie 25.65).

Z dobrej strony w wolniejszych seriach na 800 m stylem dowolnym zaprezentował się Bartłomiej Koziejko. Nasz pływak uzyskał trzeci wynik poranka (8:09.97), co sprawia, że w najgorszym razie ukończy tę konkurencję na 11. pozycji. Szybsi od niego byli tylko Ahmed Hafnaoui z Tunezji (8:04.43) oraz Jose Lopes z Portugalii (8:09.43).

Poza półfinałami na 50 m stylem klasycznym znalazł się za to bohater wczorajszego dnia, Jan Kałusowski. W sprinterskiej rywalizacji łodzianin finiszował na 20. lokacie z rezultatem 29.40 i do szesnastego zawodnika w stawce stracił 22 setne sekundy. Jako ostatni do wieczornych wyścigów awansował Yu Hanaguruma z Japonii, który przecież w środę na dystansie 200 metrów żabką nie miał sobie równych. W eliminacjach dwóch zawodników złamało barierę 28 sekund. Byli to Sun Jiajun z Chin (27.91) oraz Michael Houlie z RPA (27.99).

Bez Polek przebiegały zmagania na 100 m stylem motylkowym. Już rano poniżej jednej minuty popłynęła Angelina Koehler z Niemiec (59.99), wyprzedzając dwie zawodniczki ze wschodu Europy: Polinę Jegorową z Rosji (1:00.23) i Anastasiję Szkurdai z Białorusi (1:00.48). Eliminacji nie przebrnęła między innymi młodzieżowa mistrzyni olimpijska na dwukrotnie dłuższym dystansie, Blanka Berecz z Węgier, która została sklasyfikowana na 18. lokacie.