NCAA: Odkryli karty

Szymon Gagatek 2013-10-09 00:32

Show-me Showdown było jednym z największych mitingów NCAA w ubiegłym tygodniu. Zawody odbyły się w Columbii, na pływalni Uniwersytetu Missouri i wzięło w nich udział aż dziewięć uczelni. Wśród zawodników inaugurujących sezon znaleźli się również Polacy, z których najlepiej spisali się Kacper Pełczyński i Sylwester Borowicz-Skoneczny.

Z dobrej strony pokazał się zwłaszcza olsztynianin. Borowicz-Skoneczny zajął drugie miejsce na dystansie 500 jardów stylem dowolnym, przegrywając tylko ze swoim kolegą z Uniwersytetu Lindenwood, Gustavo Silvo Santą. Czas jaki uzyskał (4:34.80) jest znacznie lepszy od minimum B na Mistrzostwa II Dywizji NCAA na tym dystansie (4:38.95). Indywidualnie nasz zawodnik, brązowy medalista pierwszych Mistrzostw Polski w pływaniu długodystansowym, był również czternasty na 200 jardów stylem dowolnym, z rezultatem 1:44.71.

Drugie miejsce w jednej z konkurencji wywalczył również Pełczyński (Drury). Dokonał tego na dystansie 100 jardów stylem klasycznym. Zawodnik, który swoją karierę rozpoczynał w klubie Wiking Tomaszów Mazowiecki, uzyskał wynik 55.77, zaledwie o siedem setnych sekundy gorszy od minimum B na czempionat II Dywizji i o jedenaście setnych przegrał rywalizację z Samem Tierney'em. W tej samej konkurencji trzynastą lokatę zajął Michał Rokita z Uniwersytetu Missouri (59.59 s), który w Polsce startuje w barwach AZS-u AWF-u Katowice, a wcześniej trenował w klubie MKS Park Wodny Tarnowskie Góry.

Obaj rywalizowali również na dystansie 200 jardów stylem zmiennym. Ponownie lepszy był Pełczyński, który zanotował dziesiąty rezultat (1:57.20). Na dwudziestej drugiej pozycji sklasyfikowany został Rokita (2:01.18). Indywidualne starty zaliczył podczas tego mitingu również Michał Bulak z Missouri State University, który był dziesiąty na 100 jardów stylem motylkowym (51.92 s). Pierwszy start ma za sobą także kolega Pełczyńskiego z Drury, Igor Kowal (jedenasty na 100 jardów stylem dowolnym; 47.97 s; i trzynasty na 100 jardów stylem grzbietowym; 54.65 s).

W sumie w Columbii zaprezentowała się szóstka naszych reprezentantów. Jedyną kobietą w tym gronie była Agnieszka Ostrowska z Uniwersytetu Drury. Polka zajęła siódme miejsce na dystansie 100 jardów stylem klasycznym (1:08.20), zanotowała piętnasty wynik na 200 jardów stylem zmiennym (2:15.24) i wraz z koleżankami finiszowała na trzecim miejscu w pojedynku sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym, który otwierał zawody.