Wywiady

Paulina Piechota: Myślę, że mogę ten rok zaliczyć do bardzo udanych

Marcin Ryszka 2017-03-02 17:07

Mimo młodego wieku, ma już za sobą pierwszy start wśród seniorów na arenie międzynarodowej. Głosami członków kapituły została wybrana najlepszą juniorką ubiegłego roku w naszym plebiscycie. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Pauliną Piechotą.

Jesteś zadowolona z tego, co osiągnęłaś w 2016 roku?

Myślę, że mogę ten rok zaliczyć do bardzo udanych. Zakwalifikowałam się na mistrzostwa Europy seniorów, nie zaprezentowałam się tam zbyt dobrze, ale ten start da mi na pewno wiele doświadczenia. Z bliska mogłam zobaczyć jak pływają najlepsi pływacy Starego Kontynentu. Później, podczas letnich Mistrzostw Polski, udało mi się zakwalifikować na mistrzostwa Europy juniorów. Tam najwyżej zostałam skwalifikowana na szóstej pozycji w konkurencji 1500m stylem dowolnym. Na tym dystansie ustanowiłam również rekord Polski 17-latków. Końcówka roku to również sukcesy. Podczas zimowych mistrzostw Polski pobiłam rekord kraju na 800m kraulem, co dało mi złoto. Zdobyłam na nich 2 złota, srebro i brąz. Na podstawie takich wyników mogę śmiało uznać miniony rok jako udany.

Jak sama wspomniałaś masz za sobą starty na arenie międzynarodowej zarówno w kategoriach juniorskich, jak i seniorskich. Który z tych startów był dla Ciebie ważniejszy?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Dla mnie oba te starty były tak samo ważne. Wiadomo, że mistrzostwa Europy juniorów były moimi ostatnimi międzynarodowymi zawodami w tej kategorii wiekowej. Przede mną jeszcze tylko mistrzostwa Polski juniorów i później będę już startowała wśród seniorów. Bardzo się cieszę, że udało mi się zająć szóste miejsce wśród juniorek. Mogłam ścigać się z najlepszymi dziewczynami w mojej kategorii wiekowej. Teraz jednak przychodzi już czas na szybkie pływanie wśród seniorek.

W ostatnim czasie wysoką dyspozycję prezentujesz głównie na dłuższych dystansach kraulowych. Czy planujesz starty również w innych konkurencjach?

Za kilka dni rozpoczynają się mistrzostwa Polski juniorów. Od stycznia można powiedzieć, że praktycznie całe treningi pływam pod styl zmienny. Jestem ciekawa co z tego wyjdzie. To też na pewno okazja do odpoczynku od tego dużego kilometrażu, który realizujemy razem z trenerem, aby osiągać dobre wyniki w kraulu. Nie ma co się oszukiwać, ale to właśnie te konkurencje dają mi największe szanse, aby osiągnąć coś na arenie międzynarodowej. Po marcowych mistrzostwach będziemy koncentrować się na tym, aby zakwalifikować się na mistrzostwa świata w Budapeszcie i tam zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Jesteś w II klasie liceum. Myślisz już coś o przyszłości? Masz plan na swoją dalszą karierę?

Na pewno chciałabym dalej trenować z moim trenerem Marcinem Młynarczykiem. Nasza współpraca układa się dobrze i wychodzę z założenia, że po co zmieniać coś, skoro to działa. Moja grupa treningowa nie jest za duża, ale również są osoby, z którymi można się na treningu pościgać. Jeśli chodzi o studia, to nie mam jeszcze pomysłu.

W przeszłości wygrywałaś już nasz plebiscyt, jednak w tym roku okazałaś się najlepsza dzięki głosom oddanym przez członków kapituły.

Z tego miejsca chciałam bardzo podziękować kapitule za oddane głosy na moją osobę. Patrzę w tym momencie na statuetkę i widzę, że otrzymałam ją za 2014 rok. Ta kolejna na pewno cieszy, zwłaszcza  że pozostałe dziewczyny z mojej kategorii również miały duże sukcesy. 

Co w 2017 roku chciałaby osiągnąć Paulina Piechota?

Mam nadzieje, że będzie on dla mnie tak samo udany jak minione lata. Na pewno zrobię wszystko, aby zakwalifikować się na mistrzostwa świata na długim basenie oraz mistrzostwa Europy na krótkiej pływalni. Gdy już tam się dostanę, będę chciała pokazać się z jak najlepszej strony.