Mare Nostrum Barcelona: Grzbiecistki tuż za podium

Joanna Kwatera 2019-06-17 09:04

Drugiego dnia zawodów z cyklu Mare Nostrum w Barcelonie Biało-czerwonym nie udało się stanąć na podium, ale znów bardzo blisko tego wyczynu była Alicja Tchórz. Z dobrej strony zaprezentowała się także Zuzanna Herasimowicz. Na hiszpańskiej pływalni padły dwa nowe rekordy imprezy, a ustanowili je sprinterzy.

Podopieczna Grzegorza Widanki pokonała 50m stylem grzbietowym w czasie 28.28 i straciła zaledwie osiem setnych sekundy do medalowej pozycji, a o tę nieznaczną różnicę szybsza była Au Hoi-Shun. Niewiele wcześniej na mecie zameldowały się jeszcze Georgia Davis i Silvia Scalia. Mistrzyni Europy z Glasgow, bezkonkurencyjna także tutaj, osiągnęła rezultat 28.06.

Znakomite wrażenie na kibicach zrobiła kolejna z naszych grzbiecistek Zuzanna Herasimowicz. Mistrzyni Polski na 200m stylem grzbietowym szczęśliwie awansowała do finału A, po tym jak z rywalizacji wycofała się Chinka Zhang Wenwen. Popołudniu Polka powalczyła już z mocno rywalkami i dobrze finiszując ukończyła wyścig na piątej lokacie, z drugim rezultatem w swojej karierze 2:12.45. Zwyciężyła Taylor Ruck (2:08.46)

Dwukrotnie w sesji finałowej startował Konrad Czerniak. Najpierw Polak stanął do rywalizacji na 100m stylem motylkowym, gdzie miał za rywali m.in. lidera tegorocznym list światowych na dystansie dwukrotnie dłuższym Kristofa Milaka czy Viniciusa Lanzę. Polak wpadł na metę piąty (53.09), a bezkonkurencyjny w tej potyczce okazał się Węgier (52.04). Później Czerniak pokazał się jeszcze w finale B na dystansie sprinterskim wśród kraulistów, gdzie ostatecznie uplasował się na czternastej lokacie (22.95). Rewelacyjną formą błysnął w tej konkurencji Benjamin Proud. Brązowy medalista mistrzostw świata w Budapeszcie wynikiem 21.58 poprawiał o trzy setne sekundy  rekord mitingu w Barcelonie.

Dwa razy na siódmym miejscu meldowali się reprezentanci naszego kraju w konkurencjach 1500m stylem dowolnym oraz 100m stylem grzbietowym. W pierwszej z nich z czasem 15:17.45 siódmy do mety dopłynął Wojciech Wojdak, a wśród grzbiecistów wynik 55.68 na tej lokacie uplasował Radosława Kawęckiego. Ósmą pozycję na dystansie 400m stylem zmiennym wywalczył Dawid Szwedzki (4:20.97).

W finałach B zaprezentowała się jeszcze trójka naszych reprezentantów. Paulina Nogaj na 50m stylem motylkowym ukończyła rywalizację na 13. lokacie (27.54), Weronika Hallmann na 100m stylem klasycznuym zajeła 13. pozycję (1:10.71), a Jan Świtkowski w konkurencji 200m stylem dowolnym był 12. (1:49.34).

Na pływalni w Barcelonie padł jeszcze jeden wartościowy rezultat, a ustanowił go Adam Peaty. Brytyjczyk przepłynął jedną długość basenu stylem klasycznym w 26.55, śrubując o kolejne trzynaście setnych sekundy swój najlepszy wynik w historii tego mitingu sprzed trzech lat. Na 100m wśród żabkarek triumfowała Yulija Efimova, która zbliżyła się bardzo do swojego najlepszego w tym sezonie rezultatu, notując 1:05.75.