Świat

Biało-czerwoni w Gwangju - 21.07

Szymon Gagatek 2019-07-20 16:30

W niedzielę Aleksandra Knop jako pierwsza z naszych pływaków wskoczy do wody w Nambu University Municipal Aquatics Center, inaugurując zmagania na mistrzostwach świata startem na dystansie 200 m stylem zmiennym. W rywalizacji zobaczymy też czworo innych biało-czerwonych w konkurencjach indywidualnych i dwie sztafety, które powalczą o kwalifikację na igrzyska olimpijskie. 

Najmłodsza w naszej kadrze, jedna z najmłodszych w całej stawce, debiutująca na mistrzostwach świata Aleksandra Knop znalazła się w pierwszym wyścigu rozstawionym zmiennistek. Popłynie na skrajnym torze i będzie miała okazję zebrać sporo doświadczenia, ścigając się między innymi z największą nadzieją gospodarzy, Kim Seoyeong. Jej rywalką będzie też niespełna 14-letnia Chinka Yu Yiting, dysponująca już w tym wieku rekordem życiowym 2:11.93. 

Chwilę po Knop do rywalizacji ruszy Wojciech Wojdak. Na 400 m stylem dowolnym bezpośrednio do finału zakwalifikuje się tylko ośmiu najlepszych pływaków - zadanie będzie więc bardzo trudne, ale wykonalne. Reprezentant AZS AWF Warszawa zawsze dobrze radził sobie w tej konkurencji na czempionacie globu. W Kazaniu w 2015 roku był 6., a dwa lata później został sklasyfikowany na 10. pozycji. Dla naszego reprezentanta będzie to też na pewno bardzo dobre przetarcie przed walką na dłuższych dystansach. W swoim wyścigu za rywali będzie miał wielkich faworytów: Sun Yanga, Danasa Rapsysa, Jacka McLoughlina czy Aleksandra Krasnycha, ale także rewelację niedawnych mistrzostw Europy juniorów, Szwajcara Antonio Djakovicia. 

Debiuty na imprezie tej rangi czekają w niedzielę Paulinę Nogaj i Jana Kałusowskiego. Nogaj popłynie na dystansie 100 m stylem motylkowym. W tej konkurencji załapała się do serii rozstawionych i będzie mogła się zmierzyć z takimi delfinistkami jak Kelsi Dahlia, Brianna Throssell czy Swietłana Czimrowa. Kałusowski, podobnie jak jego reprezentacyjna koleżanka, wystartuje na torze 9, ale w ostatnim wyścigu z nierozstawionymi zawodnikami. 

Duże nadzieje będziemy wiązać z występem Konrada Czerniaka na 50 m stylem motylkowym. To właśnie w sprincie nasz najbardziej doświadczony pływak po raz ostatni stanął na podium mistrzostw świata (brąz w Kazaniu cztery lata temu). W eliminacjach stanie na słupku tuż obok Caeleba Dressela i od razu czeka go poważny sprawdzian formy. Puławianin ma jednak 12. czas zgłoszenia, więc co najmniej półfinał wydaje się być absolutnie w jego zasięgu. 

Poranny blok zakończy się zmaganiami sztafet 4x100 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Będzie to dla nas bez wątpienia jeden z najważniejszych punktów programu pierwszego dnia zawodów. Wszystko ze względu na możliwość zdobycia kwalifikacji olimpijskich. By wywalczyć przepustkę do Tokio trzeba się znaleźć w czołowej 12-stce eliminacji. Pomimo braku wymaganych rezultatów na mistrzostwach Polski, ostatecznie trenerzy naszej kadry podjęli decyzję, że skorzystają z osób, którzy wypełnili minima w innych konkurencjach i zestawią z nich obie drużyny. Panie popłyną w składzie Katarzyna Wasick, Alicja Tchórz, Dominika Kossakowska i Aleksandra Polańska, natomiast wśród panów zaprezentują się Kacper Majchrzak, Przemysław Gawrysiak, Jan Hołub i Jakub Kraska

Początek sesji eliminacyjnej o 3:00 w nocy. Transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale FINA TV.

Starty Polaków - 21.07 - sesja eliminacyjna:

3:00 - 200 m stylem zmiennym kobiet
   Aleksandra Knop (seria 2/4, tor 9)

3:16 - 400 m stylem dowolnym mężczyzn
   Wojciech Wojdak (seria 5/5, tor 8)

3:45 - 100 m stylem motylkowym kobiet
   Paulina Nogaj (seria 5/6, tor 9)

4:02 - 50 m stylem motylkowym mężczyzn
   Konrad Czerniak (seria 8/10, tor 6)

4:54 - 100 m stylem klasycznym mężczyzn
   Jan Kałusowski (seria 6/9, tor 9)

5:21 - 4x100 m stylem dowolnym kobiet
   Polska (seria 2/2, tor 7)

5:32 - 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn
   Polska (seria 3/3, tor 6)