Polska

Olsztyn 2019: Kolejne historyczne wyczyny Wasick

Joanna Kwatera 2019-05-16 23:29

Drugi dzień Mistrzostw Polski seniorów w Olsztynie również obfitował w niesamowite wydarzenia, a po raz kolejny główną bohaterką najważniejszych wydarzeń w Aquasferze była Katarzyna Wasick.Reprezentantka AZS AWF Katowice dwukrotnie w czwartek wpisywała swoje nazwisko na listę rekordzistek kraju. Do kadry na mistrzostwa świata dołączyły kolejne trzy osoby.

Mówisz rekord – myślisz Wasick! można by w skrócie podsumować to co działo się przez ostatnie dni w olsztyńskim obiekcie. Dzisiaj podopieczna Roberta Wilka pokazała się w wodzie tylko raz, co nie przeszkodziło jej w uzyskaniu aż dwóch nowych rekordów Polski! Kończące dzisiejszą rywalizację finałową zmagania sztafet 4x100m stylem dowolnym wzbudziły jak zawsze wielkie emocje, a faworytkami do złota były drużyna z Katowic oraz Juvenia Wrocław. Już na pierwszej zmianie zespół ze Śląska wystawił do rywalizacji właśnie rekordzistkę kraju na 100m stylem dowolnym, która potwierdziła tylko wyśmienitą formę, śrubując jeszcze swoje najlepsze osiągnięcie sprzed trzech lat. Kiedy Wasick ukończyła swój odcinek na tablicy pokazał się czas 54.22 - najlepszy w historii polskiego pływania! Ten znakomity występ poniósł niemal na skrzydłach również pozostałe członkinie tej sztafety, a wskakujące kolejno do wody  Dominika Kossakowska, Marta Cieśla i Paulina Peda zmiażdżyły dotychczasowy rekord Polki w tej konkurencji, ustanowiony przed rokiem przez żelazny skład Juvenii Wrocław o niemal cztery sekundy! AZS AWF Katowice zanotował wynik 3:42.87. Na drugiej pozycji do mety dopłynęły podopieczne Grzegorza Widanki, którym w nawiązaniu równorzędnej walki nie pomógł nawet świetny występ Alicji Tchórz (55.19). Trzecie miejsce wywalczyły  pływaczki AZS UMCS Lublin. Znakomicie zaprezentowały się także młode zawodniczki Polonii Warszawa – Kornelia Buszka, Maria Murawska, Wiktoria Dąbrowska i Klaudia Tarasiewicz, które ustanowiły najlepszy czas w historii ścigania juniorek 16 i 17letnich - 3:56.77, zajmując ostatecznie szóstą lokatę.

Wśród mężczyzn zmagania wygrali reprezentanci G-8 Bielany Warszawa, wśród których aż dwóch popłynęło poniżej granicy pięćdziesięciu sekund. Świetnie rozpoczął Bartosz Piszczorowicz, notując 49.98,a przewagę utrzymali Filip Orlicz i Kacper Piotrowski. Na ostatniej zmianie powalczył jeszcze Kacper Stokowski (49.56) i pływacy ze stolicy z wynikiem 3:19.99 czekali już tylko na wyniki ostatniej serii. Żadna drużyna jednak nie zbliżyła się do ich rezultatu, a zwycięzcy trzeciej serii, zawodnicy AZS AGH Kraków, uplasowali się ostatecznie na trzeciej pozycji. Przed nich na drugie miejsce w tabeli wskoczyli jeszcze pływacy AZS AWF Warszawa.

Już pierwsza konkurencja dzisiejszych finałów wyłoniła kolejnego członka kadry, który poleci w lipcu na światowy czempionat do Gwangju. Na 200m stylem dowolnym nadziei kibiców nie zawiódł oczywiście Kacper Majchrzak. Poznaniak już w połowie dystansu wypracował sobie sporą przewagę nad rywalami i tę przewagę utrzymał do samego końca, notując rezultat 1:47.32. Prawie dwie sekundy za nim na mecie pojawili się Jan Hołub i Jakub Kraska, choć różnice czasowe na kolejnych pozycjach były nieznaczne. Na ostatniej, dziesiątej pozycji natomiast zameldował się w finale A zwycięzca porannych eliminacji Jan Karolczak, który popołudniu nie był już tak szybki jak rano, kiedy to udało mu się wywalczyć przepustkę na juniorskie mistrzostwa Starego Kontynentu w Kazaniu. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa rano jako jedyny zanotował wynik poniżej minuty i pięćdziesięciu sekund (1:49.68), w wyścigu medalowym jednak pokonał ten dystans ponad cztery sekundy wolniej.

Ciekawy przebieg miała również rywalizacja w tej konkurencji wśród kobiet. Niezwykle młody skład finału wniósł wiele nowego do rywalizacji w tej konkurencji, a obrończyni tytułu sprzed roku Aleksandra Knop nie miała dziś łatwego zadania w starciu z coraz mocniej naciskającymi ją koleżankami. Choć pływaczka 190 Łódź rozpoczęła rywalizację w bardzo mocnym tempie to na ostatniej prostej przegoniły ją trzy: Aleksandra Polańska, Dominika Kossakowska i zaskakująca zwyciężczyni eliminacji Marta Klimek. Niesamowity finisz tej pierwszej pozwolił jej cieszyć się z wyniku poniżej dwóch minut , a uzyskując czas 1:59.59 Polańska jako czwarta pływaczka w historii naszego kraju dołączyła do zawodniczek, którym udała się ta sztuka. Oprócz niej barierę tę łamały tylko Otylia Jędrzejczak, Paulina Barzycka i w zeszłym roku Daniela Georges. Reprezentantka GOSu Raczyn po raz kolejny w tym roku poprawiła swój rekord życiowy, a w sumie o niemal dwie sekundy. Zdobywczynie kolejnych miejsc – Klimek, Knop i Wiktoria Guść zapewniły sobie natomiast start podczas MEJ w Kazaniu. Niewiele, bo raptem pięć setnych sekundy zabrakło pierwszym czterem zawodniczkom, by wypełnić minimum sztafetowe 4x200m na mistrzostwa świata i pozostaje im teraz czekać na decyzję odnośnie wyjazdu, którą podejmie zarząd Polskiego Związku Pływackiego.

Po raz drugi w czwartek poniżej wymaganego minimum kwalifikacyjnego do Gwangju dystans 50m stylem grzbietowym pokonała popołudniu Alicja Tchórz. Rekordzistka Polski w tej konkurencji uzyskała czas 28.06, o sześć setnych sekundy słabszy od rezultatu z eliminacji, dystansując stawkę o niemal sekundę. Druga do mety dopłynęła Klaudia Naziębło, a trzecia Zuzanna Herasimowicz, która tym występem zapewniła sobie start w Kazaniu.

Niespodziewane rozstrzygnięcie miały natomiast zmagania mężczyzn, gdzie już rano minimum kwalifikacyjne wypełnił Tomasz Polewka, osiągając wynik 25.15. Popołudniu natomiast uzyskał czas cztery dziesiąte sekundy słabszy, a przed niego jeszcze rzutem na ścianę wepchnął się Rafał Bugdol, który został nowym mistrzem Polski (25.42). Na trzeciej lokacie uplasował się obrońca tytułu Kamil Kaźmierczak. Dwukrotnie dzisiaj rekord kraju 17-latków w tej konkurencji poprawiał Krzysztof Radziszewski, który również powalczy o jak najlepsze miejsca podczas MEJ w Kazaniu, a w rekordowe tabele zapisał czas 25.78.

Po raz kolejny tytuł mistrzowski odebrała Dominice Sztanderze Weronika Hallmann. Reprezentantka Juvenii Wrocław wyrwała ze startu i jak pocisk mknęła do przodu na pierwszej długości basenu, sporo wyprzedzając międzyczas na rekord Polski. W drugiej połowie dystansu nie wytrzymała jednak mocnego tempa i dziesięć metrów przed metą dopadły ją Hallmann i Aleksandra Iwanowska, którym udało się zejść w tym wyścigu poniżej minuty i dziewięciu sekund. Czas zwyciężczyni to 1:08.75. Fantastycznym występem popisała się najmłodsza uczestniczka tego finału Zofia Chrzan, która pierwszy raz w historii juniorek 14-letnich przepłynęła 100m stylem klasycznym poniżej minuty i dwunastu sekund, notując wynik 1:11.81 i kończąc zmagania na szóstej lokacie przed takimi zawodniczkami jak choćby Paulina Krawczyk czy Alicja Wojtkowiak.

Jan Kałusowski postraszył rywali już w eliminacjach konkurencji 100m stylem klasycznym, poprawiając swój rekord życiowy do rezultatu 1:01.50. W finale urwał z tego jeszcze jedną dziesiątą sekundy i dzięki dobremu finiszowi wyprzedził w końcówce mocno szarżującego od początku wyścigu Macieja Hołuba. Ten stracił do niego zaledwie dwadzieścia trzy setne sekundy. Na trzeciej lokacie zameldował się Bartłomiej Roguski.

Zawodnicy z minimum na mistrzostwa świata w Gwangju:

*Katarzyna Wasick (50m stylem dowolnym)

*Alicja Tchórz (50m stylem grzbietowym)

*Paweł Juraszek (50m stylem dowolnym)

*Dawid Szwedzki (400m stylem zmiennym)

*Wojciech Wojdak (1500m stylem dowolnym)

*Tomasz Polewka (50m stylem grzbietowym)

*Kacper Majchrzak (200m stylem dowolnym)